Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Covid-19 pacientiem

Kas jāzina, ārstējoties no Covid-19?

Lapa tika atjaunota: 31.01.2022

document
Covid-19 ārstēšana mājās
PDF 576.14 KB 25. janvāris 2022

 

Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomiem, izpausmes un smaguma pakāpes, tāpēc vērsta uz slimības radīto veselības problēmu novēršanu, simptomu mazināšanu un organisma funkciju uzturēšanu smagas slimības norises gadījumā. Simptomi var ilgt dažas dienas un cilvēks sāk justies labāk pēc aptuveni 7 dienām.

Ārstēšanās mājas apstākļos

Ārstējoties mājas, pacientam jāievēro šādi nosacījumi:

  1. telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Sazinoties ar ģimenes ārstu, jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda visi ārsta norādījumi;
  2. jāievēro stingra izolācija! Nav atļauts pamest ārstēšanās vietu, dzīvesvietu vai uzturēšanās vietu, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu;
  3. izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārsta atļauju;
  4. nedrīkst pakļaut citas personas inficēšanās riskam! Pacients neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām);
  5. neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna.

Ārstniecības iestāžu saraksts, kas nodrošina ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus Covid-19 pacientiem un šo personu kontaktpersonām pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes sadaļā “Ārstniecības pakalpojumu saņemšanas kārtība”.

Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, drudzis, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113! Arī šajā gadījumā aizliegts doties ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei jāizmanto kāda zemāk minētajām iespējām:

  • piegāde mājās, izvairoties no kontakta ar piegādātāju;
  • pārtikas vai preču piegāde, ko nodrošina tuvinieki, atstājot iepirkumus pie durvīm;
  • lūgt pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku.

Pieprasot un saņemot pakalpojumu, jāinformē pakalpojuma sniedzēju par inficēšanos ar Covid-19!


Kā par sevi rūpēties?

Lai mazinātu slimības radīto diskomforta sajūtu, svarīgi:

  • ievērot mierīgu atpūtas režīmu;
  • izgulēties un ievērot veselīgu dienas režīmu;
  • uzņemt šķidrumu (vismaz divus litrus negāzēta ūdens dienā vai zāļu tēju bez cukura);
  • pareizi lietot pretsāpju medikamentus - jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu;
  • nav ieteicams lietot alkoholu, neveselīgu pārtiku, smēķēt un lietot pārāk daudz kofeīna;
  • rūpēties par mentālo veselību.
Kas jāzina par temperatūras paaugstināšanos?
  1. Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ir normāla organisma reakcija uz infekciju. Ja tā nepārsniedz 38,5°C, ar medikamentiem to samazināt nevajadzētu, pretējā gadījumā tā samazinās arī organisma dabiskās aizsargspējas un atveseļošanās var ieilgt. Ja temperatūras paaugstināšanās rada izteiktu diskomfortu (stipri sāp galva, muskuļi, traucēts miegs), temperatūru var samazināt.
  2. Temperatūra jāpazemina ļoti pakāpeniski – tai nav uzreiz jāsamazinās līdz normālai atzīmei (36,6°C), lai organisma atveseļošanās process noritētu veiksmīgi. Paaugstināta ķermeņa temperatūra rāda, ka organisms dabiski cīnās ar vīrusu, tāpēc zāles vēlams dzert gadījumā, ja pašsajūta tiešām ir ļoti slikta.
  3. Atbilstoša šķidruma daudzuma lietošana veicinās infekcijas rezultātā organismā radušos toksīnu izvadi no organisma un paātrinās muskuļu un galvassāpju samazināšanos. Pamata ārstēšana drudža gadījumā ir pietiekama apjoma šķidruma uzņemšana (vismaz 2 l dienā). Nav ieteicamas sulas vai saldināti dzērieni, dzērieni, kas satur kofeīnu vai citas stimulējošas vielas.
  4. Ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 41°C, nekavējoties zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz ārkārtas tālruni 113!
Kas jāzina par elpas trūkumu?
  1. Elpas trūkums var liecināt par elpošanas funkcijas traucējumu vai arī sirds asinsvadu sistēmas bojājumu. Jebkurā gadījumā, saskaroties ar elpas trūkumu noteikti ir jākonsultējas ar ārstu.
  2. Mājas apstākļos skābekļa pieplūdes traucējumus organismam var izmērīt, veicot skābekļa piesātinājuma mērījumu ar pulsa oksimetru. Tā ir vienkārša ierīce, ko piestiprina pirkstam. Vēlams mērījumus veikt atkārtoti.
  3. Tāpat arī var mērīt pulsu. Ja pulsa ātrums pārsniedz 90 reizes min., tas liecina par nopietniem veselības traucējumiem un jākonsultējas ar ārstu.
  4. Objektīvi par skābekļa pieplūdes traucējumiem liecina, ja oksimetra rādījums krītas zem 94%. Ja tas sasniedz 92%, nekavējoties zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz ārkārtas tālruni 113!
Kas jāzina par sāpēm?
  1. Vīrusa darbības rezultātā organismā veidojas toksīni, kas rada galvassāpes un/vai muskuļu sāpes. Šīs sāpes var būt ļoti izteiktas un tās mēdz samazināties, lietojot paracetamolu  vai nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (ibuprofēnu). Muskuļu sāpes parasti ir jūtamas mugurā, kājās, krūšu kurvī.
  2. Sāpes var radīt izteiktu diskomfortu, bet tā ir normāla reakcija uz vīrusa darbību organismā. Izveseļojoties no vīrusa infekcijas, sāpes parasti pazūd bez sekām. 
  3. Atbilstoša šķidruma daudzuma lietošana veicinās infekcijas rezultātā organismā radušos toksīnu izvadi no organisma un paātrinās muskuļu un galvassāpju samazināšanos.
  4. Ja sajūtat tieši pēkšņas spiedošas, žņaudzošas, plēsošas vai dedzinošas sāpes aiz krūšu kaula, kuras pavada elpas trūkums un sirds ritma traucējumi, nekavējoties zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz ārkārtas tālruni 113!

Informatīvais materiāls Covid-19 ārstēšanai mājas apstākļos. 

Informācija Covid-19 pacientiem SPKC mājaslapā. 


Rehabilitācija pēc slimošanas ar Covid-19

Rehabilitācijas pamatā ir elpošanas vingrinājumi, kā arī pēc īpaši smagas slimība gaitas – spēku atgūšana ikdienas darbību veikšanai. Rehabilitācijas programma ir pieejama gan valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu ietvaros dažādās medicīnas iestādēs, gan arī kā maksas pakalpojums.

Lai saņemtu valsts apmaksāto rehabilitācijas programmu, pacientam nepieciešams ārsta nosūtījums.

Nacionālais veselības dienests informē, ka sākot ar 2021.gada 1. jūliju pacientiem, kuri ir izslimojuši laboratoriski apstiprinātu Covid-19 infekciju (anamnēzē diagnoze “U07.1. - Covid-19, ja vīruss identificēts” atbilstoši Starptautiskajai slimību un veselības problēmu klasifikācijai SSK10), ir iespēja saņemt ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju un medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā.

Vairāk par medicīnisko rehabilitāciju uzzini Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu

Veselības ministrija

Atvērt mājaslapu