Pārlekt uz galveno saturu

Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi no 1. aprīļa

Lapa tika atjaunota: 29.08.2022

Tabulā zemāk apkopota būtiskākā informācija par drošības pasākumiem Latvijā no 2022. gada 1. aprīļa, lai samazinātu Covid-19 izplatību.

Detalizēta informācija par drošības pasākumiem ir pieejami Ministru kabineta noteikumos Nr.662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Lai Covid-19 izplatība turpinātu strauji samazināties, no 1. aprīļa pārtraucot lielāko daļu drošības nosacījumu, būtiski pieaugs ikviena Latvijas iedzīvotāja individuālā atbildība par infekcijas izplatības ierobežošanu. Izvērtē riskus un pieņem lēmumu par drošāko rīcību! Īpaši svarīgi ikvienam uzsākt un pabeigt vakcināciju pret Covid-19, kā arī saņemt balstvakcīnu.

Vispārējie drošības pasākumi - Ikviens ievēro konkrētajā vietā noteiktās drošības prasības!
- Ar Covid-19 inficētie ievēro izolācijas nosacījumus!
- Rekomendēts vēdināt telpas, nodrošināt dezinfekcijas līdzekļu pieejamību.
Maskas Medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori jālieto:
- ārstniecības iestādēs,
- sociālās aprūpes iestādēs.
Bērniem līdz 7 gadu vecumam un personām ar acīmredzamiem kustību un psihiskās veselības traucējumiem iepriekš nosauktajās vietās nav jālieto maskas vai respiratori.
Pakalpojumu sniedzējiem un darba devējiem, izvērtējot riskus, ir tiesības noteikt nepieciešamību lietot medicīniskās maskas vai FFP2 respiratorus.
Darbs

- Darba pienākumus klātienē var veikt personas bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta
- Darba devējiem ir tiesības, izvērtējot riskus, noteikt, kurām personām darba pienākumu veikšanai nepieciešams derīgs vakcinācijas  vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī noteikt citas drošības prasības, piemēram, masku vai respiratoru lietošanu, distances ievērošanu, pulcēšanās ierobežojumus, testēšanu u.tml.
- Vakcinācija pret Covid-19 ir stingri rekomendēta nodarbinātajiem, kas savus darba pienākumus veic ciešā kontaktā ar cilvēkiem, kam ir augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19.

Sports - Sporta pakalpojumu sniedzējiem un pasākumu organizētājiem (sadarbībā ar sporta federācijām), izvērtējot riskus, ir tiesības noteikt epidemioloģiskās drošības prasības. 
Tirdzniecība un pakalpojumi - Visiem pieejamas visas tirdzniecības vietas bez platības ierobežojumiem vai citām drošības prasībām.
- Visiem ir pieejami visi pakalpojumi bez papildu drošības prasībām. 
- Pakalpojumu sniedzējs var lemt par papildu drošības prasībām.
Sabiedriskais transports

- Regulāri vēdina salonu, dezinficē virsmas.

Kultūra, pasākumi, pulcēšanās - Visiem pieejamas visas kultūrvietas, bez platības ierobežojumiem un citām drošības prasībām.
- Nav ierobežojumu pasākumu organizēšanai.
- Nav cilvēku skaita ierobežojumu pulcējoties.
- Pasākumu organizētājiem un pakalpojumu sniedzējiem ir tiesības, izvērtējot riskus, noteikt epidemioloģiskās drošības prasības.
Ceļošana
Ieceļošana Latvijā - Vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai negatīvs Covid-19 tests nepieciešams tikai, ja persona Latvijā ieceļo no īpaši augsta riska valsts. Informāciju par īpaši augsta riska valstīm publicē SPKC.
Došanās uz citām valstīm - Pirms došanās uz ārzemēm, uzziniet par konkrētās valsts epidemioloģiskās drošības prasībām!
- Ieteikumus drošai ceļošanai apkopojusi un publicējusi Ārlietu ministrija

 

Kas ir epidemioloģiski droša vide?

Telpa vai teritorija, publiska vai privāta pasākuma norises, pakalpojuma sniegšanas vai darba vieta, kurā atrodas tikai pilnībā vakcinētas vai pārslimojušas personas.

Kas ir vakcinēta persona?

Persona, kurai atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai vai Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē publicētajai Vakcinācijas rokasgrāmatai ievadīts pilnam pirmreizējās vai balstvakcinācijas kursam paredzētais Eiropas Zāļu aģentūras vai Pasaules Veselības organizācijas, vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētas vakcīnas noteiktais devu skaits.

Vakcinācijas sertifikāts Covid-19 pārslimojušajiem

Personas, kuras pārslimojušas ar Covid-19, var iegūt vakcinācijas sertifikātu:

  • ja pēc infekcijas, ko apliecina pozitīvs PCR testa rezultāts, ir saņēmušas 1 jebkuru no 4 Eiropas zāļu aģentūras apstiprinātajām vakcīnām (Comirnaty (Pfizer- Biontech), Spikevax (Moderna), Janssen vai Vaxzveria (AstraZeneca)
  • un no vakcinācijas saņemšanas brīža pagājušas 14 dienas, neieskaitot vakcinācijas dienu.