Pārlekt uz galveno saturu
Latvijas Republikas teritorijā no 2020. gada 9. novembra līdz 2021. gada 7. februārim ir izsludināta ārkārtējā situācija

Covid-19 vakcīna

Kā darbojas vakcīna un kad tā būs pieejama Latvijā?

Lapa tika atjaunota: 13.01.2021

Brīvprātīga vakcinēšanās pret COVID-19 ir droša iespēja sevi pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu. Līdz ar to tas ir vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas.

Kā darbojas vakcīna?

Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes veidošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vīrusu vai baktēriju un cilvēks nesaslimst.

Uzzini vairāk!

Kad Latvijā sāksies vakcinācija pret Covid-19?

Atgriezties brīvā dzīves ritmā bez drošības pasākumiem ir Latvijas sabiedrības izvēle. Šo iespēju dod vakcinācija. 

2020.gada  28. decembrī valsts 10 lielākajās slimnīcās uzsākta mediķu vakcinācija un līdz šim process uzskatāms par veiksmīgu.

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par Covid-19 vakcīnām un vakcinācijas procesu var rast Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tīmekļa vietnes sadaļā : https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinas-pret-covid-19. Aicinām ikvienu izmantot šo vietni kā uzticamu avotu, kurā smelties oficiālo un aktuālo informāciju par vakcīnām pret Covid-19!

Ikviens cilvēks, kuram ir interese, var noskaidrot, kad viņš un viņa tuvinieki potenciāli varētu saņemt vakcīnu pret Covid-19. Tāpat ir iespēja iepazīties ar vakcinācijas procesu un turpmāko plānu, lai sasniegtu mērķi, ka līdz jūlijam vismaz 60% Latvijas iedzīvotāju ir vakcinēti. Pēc tam vakcinācija būs pieejama arī tiem, kuri nav prioritārajās grupās. Veselība ministrija (VM) ir atjaunojusi vakcinācijas pret Covid-19 stratēģijas ieviešanas plānu.

Vakcinēšanās pret Covid-19 būs brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko ienākšanu tirgū, sākumā tiks vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas sabiedrības grupas.

Mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu veselības aprūpes sistēmas darbu, kā arī samazināt mirstības un saslimstības radīto slogu uz veselības aprūpes sistēmu.

Pirmie vakcīnas saņem veselības aprūpes darbinieki, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Pēc tam secīgi vakcinēties varēs:

  • pārējie veselības aprūpes darbinieki;
  • sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
  • cilvēki ar hroniskām slimībām;
  • cilvēki no 60 gadu vecuma;
  • operatīvo dienestu darbinieki;
  • izglītības iestāžu darbinieki;
  • cilvēki ieslodzījuma vietās;
  • visi pārējie Latvijas iedzīvotāji. Plānots, ka visi pārējie Latvijas iedzīvotāji varēs vakcinēties, sākot ar 2021. gada otro ceturksni. 

Uzzini vairāk!

Vakcinēšanās laika plāns ir atkarīgs no tā, kad noslēgsies vakcīnu reģistrācijas process un kad notiks Latvijas iepirkto vakcīnu piegādes.

document
Iecerētais vakcinēšanas laika plāns
PNG 622.06 KB 22. decembris 2020
 
Kā izstrādā un reģistrē vakcīnu?

Lai vakcīnu varētu izmantot Eiropas Savienībā, tai jāizpilda tādas pašas drošības, kvalitātes un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm. Nekādas atkāpes no šīm pamatprasībām netiek veiktas. Pasaulē šobrīd notiek darbs pie vairāk nekā 200 vakcīnām pret Covid-19, bet dažas jau tuvojas noslēdzošajai fāzei.

Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna Comirnaty ir pirmā, kam šis reģistrācijas process ir pabeigts. Pamatojoties uz Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) zinātnisko atzinumu, Eiropas Komisija 6. janvārī izsniedza reģistrācijas apliecību Moderna izstrādātajai vakcīnai, un tā ir apstiprināta lietošanai visās ES dalībvalstīs. Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir saņēmusi pieteikumu arī AstraZeneca un Oksfordas universitātes izstrādātās vakcīnas reģistrācijai ar papildu nosacījumiem.

Vakcīnu izstrādes un reģistrācijas process šoreiz notiek ātrāk nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vakcīnu reģistrēšanu uzraugošajām iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

Uzzini vairāk!

VIDEO: Imunizācijas padomes vadītājas un infektoloģes Daces Zavadskas ieskats par konkrētajām vakcīnām

 

Eiropas Komisijas sagatavotā informācija “Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

Pret Covid-19 vakcinēto skaits

Statistikas datu atspoguļojums par personu skaitu, kuras Latvijā vakcinētas pret Covid-19. Dati sniegti dienas griezumā.

Informāciju par cilvēku skaitu, kuri tiek vakcinēti pret Covid-19 apkopo un Atvērto datu portālā publicē Nacionālais veselības dienests, balstoties uz portālā E-veselība iesniegtajiem datiem. Informācija var mainīties, jo dati par vakcinācijas faktu portālā E-veselība ir jāpublicē vienā līdz piecās darba dienās pēc vakcinācijas veikšanas.

 

 

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu

Veselības ministrija

Atvērt mājaslapu