Pārlekt uz galveno saturu
Covid-19 izplatības ierobežošanai ārkārtējā situācija Latvijā spēkā līdz 2020. gada 9. jūnijam. Fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi joprojām jāievēro!
Covid-19 aktualitātes

Kam veic bezmaksas COVID-19 analīzes?

Lapa tika atjaunota: 01.06.2020

Valsts apmaksātas COVID-19 analīzes ar dažādiem nosacījumiem veic vairākām iedzīvotāju grupām:

Bez ārsta nosūtījuma: izmeklē personas ar un bez akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm, ja persona uzturējusies ārvalstīs un pirms tam pieteikusies uz izmeklējumu pa tālruni 8303 vai 67334433. Ja persona ir atgriezusies no ārzemēm un viņai ir smagi Covid-19 simptomi, nekavējoties jāzvana uz 113!

Personas, kurām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties ar savu personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm - tikai ar savu personīgo transportu.

Ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu, šādiem pacientiem:  

 • visām personām, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes;
 • personām ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;
 • personām, kurām ir hroniska slimība (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības utml.);
 • personām, kurām ir imūndeficīts, tai skaitā, kuras lieto imūnsupresīvu terapiju;
 • pacientiem, kuri saņem orgānu aizstājterapiju;
 • Covid-19 pacienta kontaktpersonām;
 • Covid-19 pacientiem (kontroles testus);
 • personām, kam plānota operācija vai invazīvas manipulācijas dienas stacionārā.

Šajos gadījumos ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts nosūta pacientu izmeklējumam attālināti. Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija sazinās ar pacientu un vienojas par parauga ņemšanu izmeklējumam – informē par parauga ņemšanas vietu un laiku.

Testus veic pēc iespējas tuvāk pacienta dzīves vietai, taču, ja tuvākajā laboratorijā ir ilgāks gaidīšanas laiks, pacientu var nosūtīt uz nākamo tuvāko paraugu ņemšanas punktu. Izmeklējuma uz Covid-19 parauga ņemšana var tikt organizēta pacienta mājās. Piemēram, ja pacientam ir salīdzinoši smaga slimības gaita – drudzis, aizdomas uz pneimoniju u.c., pacienta mobilitāti ierobežojušas blakusslimības, epidemioloģiski nozīmīgs saslimšanas gadījums (strādā veselības nozarē, sociālā aprūpē, citos darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai), saslimuši divi un vairāk ģimenes locekļi.Ja minētajos gadījumos ģimenes ārsts konstatējis, ka pacientam nav iespējas pašam doties uz Covid-19 izmeklējumu, ģimenes ārsts nosūtījumā norāda, ka parauga ņemšana jāveic mājās.

Personu grupām, kas saistītas ar īpaši augstu Covid-19 izplatības risku, un kurām:

 • ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes tiek izmeklētas saskaņā ar:

darba devēja norīkojumu - ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki, operatīvo dienestu darbinieki (policisti, ugunsdzēsēji, robežsargi, muitas darbinieki, Valsts vides dienesta inspektori u.c.), Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvji, Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki, ziņu žurnālisti, TV un skaņu operatori, fotoreportieri, mazumtirdzniecības nozarē strādājošie darbinieki un valsts akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” darbinieki;

iestādes vadītāja norīkojumu – sociālās aprūpes institūciju un patversmju klienti;

 • izmeklēšanu veic bez akūtām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm saskaņā ar darba devēja rīkojumu - starptautisku transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem;
 • iestādes vadītāja rīkojumu - pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem.

Šai personu grupai paraugu ņemšanu veic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Izmeklējumu kolektīvam (ne mazāk kā 20 cilvēki) piesaka darba devēja vai iestādes pilnvarota persona, sazinoties ar NMPD koordinatoru, nosūtot e-pastu uz adresi covid.iestades@nmpd.gov.lv vai zvanot uz tālruni 67337095 (tālruņa darba laiks ir katru dienu no pirmdienas līdz svētdienai no plkst. 8:00 līdz 18:00), norādot institūcijas nosaukumu, adresi, izmeklējamo personu skaitu un atbildīgās personas kontakttālruni. NMPD organizē un veic darba devēju nosūtīto darbinieku paraugu ņemšanu darba vietā.

Individuālām personām tiek nodrošināta paraugu ņemšana NMPD paraugu ņemšanas punktā Rīgā, S. Eizenšteina ielā, bet sarakstus ar darbiniekiem, kuri paraugu ņemšanu izvēlas veikt ārpus Rīgas, nodod izpildei SIA “Centrālā laboratorija”, kura vienojas ar darba devēju par paraugu ņemšanu laiku un veidu. 

Personu grupām atbilstoši SPKC epidemiologu lēmumam Covid-19 infekcijas paraugu ņemšanu veic uz vietas Covid-19 infekcijas skartajā darba kolektīvā, sociālās aprūpes iestādē vai patversmē. Paraugu ņemšanu veic NMPD.

Stacionārā uz Covid-19 infekciju izmeklē:

Visus uzņemšanas nodaļā hospitalizētos pacientus:

 • ar pneimoniju;
 • bez noteiktas dzīvesvietas;
 • ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem.

Hospitalizētos (stacionētos) pacientus ar smagu akūtu respiratoru infekciju (turpmāk - SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:

 • pacienti, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija;
 • pacienti ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju.

Hospitalizētos pacientus ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem, ja inficēšanās notikusi stacionārā;

 • Personas ar neskaidras izcelsmes drudzi.
 • Grūtnieces un dzemdētājas ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem.
 • Personas, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija.
 • arī citos gadījumos atbilstoši  ārsta lēmumam.

Pacientu grupām, kuru paraugi ir prioritāri, lai nodrošinātu to, ka Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi pēc iespējas ātrāk saņem informāciju par šo personu izmeklēšanas rezultātiem un varētu uzsākt epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmisko pasākumu organizēšanu:

 • Ārstniecības iestāžu darbinieki;
 • Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki;
 • Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju klienti;
 • NBS aktīvā militārā dienesta pārstāvji;
 • Policisti;
 • Ugunsdzēsēji.

Covid-19 sākotnējā testēšana NETIEK VEIKTA: Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes (klepus, drudzis, elpas trūkums). Tomēr, ja ģimenes ārsts uzskata, ka kādam no tuviniekiem nepieciešams veikt izmeklējumu uz Covid-19 infekciju, ģimenes ārsts nosūta minēto personu izmeklējuma veikšanai.

Detalizētākā informācija atrodama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs