Pārlekt uz galveno saturu
Pieaudzis ar Covid-19 saslimušo skaits! Katra iedzīvotāja pienākums ir ievērot piesardzību: nedrūzmēties, izvairīties no ceļošanas uz ārzemēm un rūpēties par roku higiēnu!
Covid-19 aktualitātes

Latvijā var ieceļot, ievērojot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izstrādātās vadlīnijas. Ceļojot no valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 16, jāievēro 14 dienu pašizolācija.
Valstu saraksts, no kurām ieceļojot Latvijā jāievēro 14 dienu pašizolācija, atrodams SPKC mājaslapas sadaļā “Valstu saslimstības rādītāji ar COVID-19”.
Ja persona ierodas no “drošās” valsts, bet tranzītā caur “nedrošo valsti” (piemēram – no Norvēģijas caur Zviedriju), tad pašizolācija ir jāievēro, līdz ar to, lai izvairītos no nepieciešamības ievērot pašizolāciju, jāizvēlas cits atgriešanās maršruts.
Pašizolācija nosaka uzturēšanos pašizolācijas vietā, nepakļaujot citas personas inficēšanās riskam, neveidot tiešus kontaktus ar citiem (neuzņem viesus, nedodies ciemos, uz darbu, sabiedriskām vietām, kur uzturas daudz cilvēku, izņemot veikala apmeklējumu un nokļūšanu dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā uzreiz pēc ierašanās Latvijā, lietojot mutes un deguna aizsegu).
Vairāk par rīcību, iebraucot Latvijā, tai skaitā pašizolāciju, atrodams SKPC mājaslapas sadaļā “Ja atgriezies/iebrauc Latvijā”.
 

Transports un robežšķērsošana Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Veselība

Ceļojot no valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 16, jāievēro 14 dienu pašizolācija. Valstu saraksts, no kurām ieceļojot Latvijā jāievēro 14 dienu pašizolācija, atrodams Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapas sadaļā “Valstu saslimstības rādītāji ar COVID-19”.

No 16. jūlija visiem starptautisko pārvadājumu pasažieriem pirms ieceļošanas Latvijā būs jāiesniedz pārvadātājam aizpildīta anketa, norādot pēdējo 14 dienu laikā apmeklētās valstis, kontaktinformāciju un izvēlēto adresi, kur paredzēts aizvadīt divu nedēļu pašizolācijas laiku, ja tāda būs nepieciešama, un apliecinot, ka ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošība pasākumus. Informācija par pasažieriem, kuri ir bijuši Covid-19 plaši skartās valstīs, tiks nodota Valsts policijai pašizolācijas kontrolei, bet par pārējiem pasažieriem – Slimību profilakses un kontroles centram, lai nepieciešamības gadījumā operatīvi apzinātu iespējamās kontaktpersonas.

Vairāk par rīcību iebraucot Latvijā SKPC mājaslapas sadaļā “Ja atgriezies/iebrauc Latvijā”.

Pašizolācijas neievērošana darba vietā un darba laikā

Izņēmumi pieļaujami tiem ārvalstu iedzīvotājiem no riska valstīm, kuru:

 • ierašanās Latvijā nepieciešama Latvijas komersantu saistību izpildei (var netikt piemērota 14 dienu pašizolācija darba pienākumu veikšanas laikā un vietā) (uzzini vairāk!)
 • ierašanās Latvijā nepieciešama kultūras pakalpojumu un publisko pasākumu rīkošanai (uzzini vairāk!)
 • ierašanās mērķis Latvijā ir dalība starptautiskos sporta pasākumos (uzzini vairāk!)
Transports un robežšķērsošana

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izstrādājis vadlīnijas ceļotājiem. Rekomendēts nedoties uz valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 25. Rekomendēts izvērtēt brauciena nepieciešamību uz valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits pārsniedz 16.
Informācija par valstu kumulatīvajiem rādītājiem un ieteikumi ceļošanai atrodami SPKC mājaslapas sadaļā “Valstu saslimstības rādītāji ar COVID-19”. 
 

Transports un robežšķērsošana

Ievērojot 2 metru distanci starp personām, pulcēties atļauts:

 • līdz 250 cilvēkiem telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir 1000 m2 vai mazāk;
 • līdz 500 cilvēku telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 m2, taču ne vairāk kā 50% no maksimālā pieļaujamā cilvēku skaita telpā, ievērojot, ka 1 personai jānodrošina 4 m2;
 • līdz 3000 cilvēku ārā, nodrošinot publiski pieejamu informāciju par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu pasākuma norises vai saimniecisko pakalpojuma sniegšanas vietā.

Aktuālā informācija par citiem ierobežojumiem, kas spēkā no 1. augusta, pieejama sadaļā "Kopsavilkums"

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu arī tad, ja nav saslimšanas simptomu. Iepriekš ir obligāti jāpierakstās, zvanot uz tālruņiem 8303 (Centrālā laboratorija), 67801112 (E.Gulbja laboratorija) darba dienās laikā no 8:00 - 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00-12:00 vai 67000610 (RAKUS) darba dienās no 8:00 -17:00. Ja cilvēkam nav saslimšanas simptomu, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties arī ar velosipēdu, kājām vai, lietojot mutes un deguna aizsegu, ar sabiedrisko transportu. Ja cilvēkam ir saslimšanas simptomi, vispirms jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš varēs konsultēt arī par nepieciešamo ārstēšanu un nosūtīt uz Covid-19 testu.

Veselība

Saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), nogurumu, sausu klepu.
Citi simptomi ir arī elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm), sāpes muskuļos, iekaisusi rīkle, kakla sāpes, reti - caureja, slikta dūša un iesnas.
Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Ir arī gadījumi, kad cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. 
Ja Tev ir parādījušies šādi simptomi:

 • pilnībā pārtrauc kontaktu ar veseliem cilvēkiem (karantīna);
 • sazinies ar savu ģimenes ārstu, kurš sniegs padomus par ārstēšanu un testēšanu;
 • ja tev ir ļoti augsta temperatūra, smags klepus un grūtības elpot, nekavējoties zvani 113.
Veselība

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

 • Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
 • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.
 • Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: ir bieži jāmazgā rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi. Klepojot un šķaudot izmanto vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgā rokas! Lai ar vīrusu nesaslimtu, ievēro sociālo distancēšanos – 2 metru distanci no citiem cilvēkiem, izvairies no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, iespēju robežās paliec mājās un strādā attālināti.

Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Cilvēkiem, kuriem laboratoriski apstiprināta Covid-19 diagnoze un kuru veselības stāvoklis pieļauj ārstēšanos mājās, jāatrodas stingrā pašizolācijā. To nosaka ārsts un SPKC epidemiologi. Šajā laikā:
Persona līdz izveseļošanai var saņemt slimības lapu, katru dienu jābūt saziņā ar savu ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām, kā arī jāievēro to sniegtie norādījumi;

 • Nedrīkst pamest dzīvesvietu;
 • Izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju;
 • Līdz tam nedrīkst arī uzņemt viesus un veidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem, iet uz veikalu;
 • Ar Covid-19 saslimušie pirmās nepieciešamības preces vai pārtiku iegādājas ar piegādi mājoklī vai izmantojot tuvinieku palīdzību. Ja nepieciešams, lūdz pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, bet izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku;
 • Jālieto maska, ja persona dzīvo kopā ar kādu vienā mājsaimniecībā;
 • Jebkādus medikamentus drīkst lietot tikai saskaņojot ar ārstu;
 • Ja pasliktinās veselības stāvoklis, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai jāzvana 113;
 • Ģimenes locekļiem jāievēro noteikumi, kas attiecās uz kontaktpersonām;
 • Par noteikto ierobežojumu neievērošanu var piemērot sodu un policija var pārbaudīt, vai tiek ievēroti visi nosacījumi.
   
Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Šādu iespēju nevar izslēgt un jebkurā gadījumā personai jābūt sevišķi uzmanīgai un jāievēro noteiktās prasības gan par sociālo distancēšanos, gan aicinājumu biežāk mazgāt rokas, rūpīgi dezinficēt telpas u.c. Jāapzinās, ka šis ir jauns vīruss un plaši zinātniski pētījumu par to vēl nav pieejami. Cilvēks par atveseļojušos uzskatāms, kad divas analīzes ir uzrādījušas negatīvu COVID-19 rezultātu.
 

Veselība

Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanas pamatprincipi visos gadījumos ir apmeklētāju informēšana, distancēšanās, higiēnas prasību ievērošana un personiskās veselības novērtēšana.

Tāpēc arī tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem turpmākajā darbībā jāievēro šādi Covid-19 ierobežošanas pamatprincipi: 

 • apmeklētāju informēšana par piesardzības prasībām; 
 • distancēšanās vismaz 2 metri jeb vismaz 4 m2 vienai personai; 
 • dezinfekcijas līdzekļu pieejamība roku un virsmu tīrībai; 
 • personas (darbinieku) veselības stāvokļa uzraudzība.

Citi iepriekš ieviestie ierobežojumi tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem tiek atcelti.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā papildu jānodrošina, ka:

 • publiski pieejamā platība uz vienu apmeklētāju iekštelpās ir ne mazāka kā 3 m2;
 • tiek ievērota 2 m distance starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena;
 • iekštelpās pie viena galdiņa neatrodas vairāk par 4 apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi;
 • ārā pie viena galdiņa neatrodas vairāk par 8 apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi
  ir pieejama iespēja apmeklētājiem iegādāties ēdienus arī līdzņemšanai;
 • galda piederumu, trauku komplektu un salvešu izsniegšana notiek katram apmeklētājam individuāli;
 • pēc katra apmeklētāja ēdienreizes tiek veikta galdiņu dezinfekcija;
 • apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases) ir izvietota skaidri salasāma publiski pieejama informācija, tai skaitā svešvalodā, par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā;
 • sabiedriskās ēdināšanas vietas darbu uzsāk ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 24.00.
Ekonomika un darba attiecības Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Veselība

Kultūras, izklaides, sporta un citas atpūtas vietas darbu uzsāk ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 24.00 (izņemot brīvdabas kino, kas var darboties līdz 2.00, un āra sporta pasākumus, kas var notikt visu diennakti).

Ievērojot 2 metru distanci starp personām, pulcēties atļauts:

 • līdz 250 cilvēkiem telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir 1000 m2 vai mazāk;
 • līdz 500 cilvēku telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 m2, taču ne vairāk kā 50% no maksimālā pieļaujamā cilvēku skaita telpā, ievērojot, ka 1 personai jānodrošina 4 m2;
 • līdz 3000 cilvēku ārā, nodrošinot publiski pieejamu informāciju par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu pasākuma norises vai saimniecisko pakalpojuma sniegšanas vietā.
Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Kultūra, pasākumi

 • No 1. augusta kultūras pasākuma apmeklētāju skaits telpās nedrīkst pārsniegt 250, ja telpa ir mazāka par 1000 m2, un 500, ja telpa ir 1000 m2 vai lielāka, vienlaikus nepārsniedzot 50% telpas ietilpības un katram apmeklētājam nodrošinot 4 m2 telpas platības.
 • Ārā notiekošā kultūras pasākumā var pulcēties līdz 3000 apmeklētājiem.
 • Starp apmeklētājiem jānodrošina vismaz 2 metru distance jeb katrai personai 4 m2.
 • Pasākumi var notikt no plkst. 6.00 līdz 24.00 (izņemot brīvdabas kino - šie pasākumi var ilgt no 06:00 līdz 02:00).
 • Pasākuma norises vietā jānodrošina dezinfekcijas līdzekļu pieejamība roku un virsmu higiēnai, kā arī publiski pieejama informācija par maksimālo apmeklētāju skaitu.
Pulcēšanās ierobežojumi pasākumos, kas tiek organizēti kultūras norišu vietās, kurās apmeklētāji sēž fiksētās, personalizētās sēdvietās

Ne mazāka kā 1 metra distance vai aizsargbarjera starp katrām divām fiksētu, personalizētu sēdvietu grupām (2 apmeklētāji var sēdē blakus, pat ja nav no vienas mājsaimniecības; līdz 4 apmeklētājiem var sēdē blakus tikai tad, ja ir no vienas mājsaimniecības) jānodrošina:

 • muzejos
 • brīvdabas estrādēs
 • bibliotēkās
 • teātru ēkās
 • kultūras centros
 • koncertzālēs
 • izstāžu zālēs
 • kinoteātros
 • iepriekš uzskaitīto kultūrvietu āra teritorijās notiekošajos pasākumos.

Atstājot sēdvietu, apmeklētājiem jāietur 2 metru distance vienam no otra, ja viņi nav no vienas mājsaimniecības. 

Kultūra, pasākumi Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Ja iespējams nodrošināt 2 m distanci starp dalībniekiem jeb 4 m2 platību katram dalībniekam, kā arī pārējās epidemioloģiskās drošības prasības, ir atļauta pulcēšanās:

 • līdz 250 cilvēkiem telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir 1000 m2 vai mazāk;
 • līdz 500 cilvēku telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 m2, taču ne vairāk kā 50% no maksimālā pieļaujamā cilvēku skaita telpā, ievērojot, ka 1 personai jānodrošina 4 m2;
 • līdz 3000 cilvēku ārā, nodrošinot publiski pieejamu informāciju par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu pasākuma norises vai saimniecisko pakalpojuma sniegšanas vietā.
Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Kultūra, pasākumi

Organizēt sporta treniņu drīkst, nodrošinot vienā treniņgrupā vienlaikus ne vairāk kā 30 personas. Ja to pieļauj attiecīgās sporta norises vietas kapacitāte, tad vienlaikus var norisināties vairāku grupu darbs. Treniņos vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 4 m2 platība. 

Atļauts rīkot sporta sacensības, ievērojot vispārējos pulcēšanās ierobežojumus:

 • 2 m distance jeb 4 m2 vienam cilvēkam;
 • līdz 250 cilvēkiem telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir 1000 m2 vai mazāk;
 • līdz 500 cilvēku telpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 m2, taču ne vairāk kā 50% no maksimālā pieļaujamā cilvēku skaita telpā, ievērojot, ka 1 personai jānodrošina 4 m2;
 • līdz 3000 cilvēku ārā, nodrošinot publiski pieejamu informāciju par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu pasākuma norises vai saimniecisko pakalpojuma sniegšanas vietā.

Uz sporta pasākumiem ārā netiek attiecināti to norises laika ierobežojumi – tie var notikt arī naktī.
 

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Izglītība

Līdz 2020.gada 31.augustam nometnēs bērnu skaits grupā - ne vairāk kā 30. Vienlaikus var norisināties vairāku grupu aktivitātes, ja to atļauj nometnes iekārtojums un platība. Bērna dalībai visās nometnēs ir nepieciešama ģimenes ārsta izsniegta izziņa, un tai ir jābūt izsniegtai ne vēlāk kā septiņas dienas pirms nometnes darbības uzsākšanas. Ģimenes ārsts novērtē bērna veselību, bet sūtīt bērnu veikt Covid-19 testu nav nepieciešams.

Izglītība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Līdz 2020.gada 31.augustam pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un pieaugušo neformālās izglītības programmās un pieaugušo nometnēs maksimālais dalībnieku skaits grupā - 50.

Izglītība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Izglītības process pirmsskolas izglītības iestādēs no 10. jūnija var atsākties pilnvērtīgi, nodrošinot roku un virsmu dezinfekciju un citus epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Izglītība

No 1. jūlija sabiedriskajā transportā vairs nav obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs. Tā lietošanai ir ieteikuma raksturs – it īpaši personām, kurām ir elpceļu slimības pazīmes (iesnas, klepus). Savukārt personām, kuras iebraukušas no ārvalstīm ar augstu saslimstību ar Covid-19, dodoties uz dzīvesvietu pašizolācijā, izmantojot sabiedrisko transportu, mutes un deguna aizsegs ir jālieto.

Transports un robežšķērsošana Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Veselība

Sākotnēji efektīvākā rīcība ir vērst konkrētās vietas darbinieku, apsargu uzmanība uz nepieciešamību ievērot noteiktās prasības, ja tas neizdodas - jāsazinās ar vietas vadību. Noteikto ierobežojumu ievērošanu uzrauga Valsts policija un, ja neizdodas situāciju atrisināt, jāzvana policijai uz 110.

Ja konstatējat viltus ziņu, brīdiniet un informējiet par to savus līdzcilvēkus, tostarp digitālajā vidē. Sociālajos medijos izmantojiet šo tīklu piedāvātās iespējas ziņot administratoriem. Viltus ziņu izplatību kontrolē Valsts policija.

Kontrole un atbildība

Valsts Policija sadarbībā ar pašvaldības policiju uzrauga sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju, policija attiecīgi reaģē un vērtēs iespējamos pārkāpumus. 
Valsts Policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Katrs gadījums tiks vērtēts individuāli. Ierobežojošo pasākumu mērķis ir galvenokārt novērst vai pārtraukt personu masveida pulcēšanos. Ja ierobežojumi tiks pārkāpti, var tikt piemērots sods.
Saeima lēmusi atbalstīt valdības priekšlikumu un paaugstināt administratīvo sodu gadījumos, kad pārkāptas epidemioloģiskās drošības prasības un ārkārtējās situācijas laikā noteiktie ierobežojumi vai aizliegumi. Fiziskām personām sods var sasniegt 2000 eiro, juridiskām personām – 5000 eiro. Sods līdz 2000 eiro piemērojams personām par nepatiesu ziņu sniegšanu. 
Ja ir informācija par COVID-19 prasību pārkāpumu, jāziņo policijai, zvanot uz 110.

Kontrole un atbildība

Atbildes uz citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem iegūsi, zvanot uz vienoto Covid-19 uzziņu tālruni 8345.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās