Pārlekt uz galveno saturu

Covid 19

Šobrīd vakcinācijas laiku un vietu var izvēlēties tie iedzīvotāji, kuri:

 • nav saņēmuši vakcīnu kādā no iepriekš esošajiem brīvo rindu mēģinājumiem;
 • nav iepriekš pieteikušies Covid-19 vakcinācijai.
 • Uzsākta 16-17 gadus vecu jauniešu vakcinācija ar Pfizer-BioNTech vakcīnu Comirnaty. 
 • Uzsākta 12-15 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar Pfizer-BioNTech vakcīnu Comirnaty.

Paralēli turpinās prioritāro grupu vakcinācija, tāpēc ģimenes ārstiem ir lūgts ievērot prioritāro grupu principu, sastādot savu vakcinējamo sarakstu, vispirms vakcinējot vecākos iedzīvotājus un iedzīvotājus ar hroniskām saslimšanām.

Vakcinācija pieteikties var:

 • vietnē manavakcina.lv;
 • zvanot pa bezmaksas tālruni 8989 (iedzīvotājiem jāidentificē sevi  ar personas kodu un vārdu/uzvārdu un jānorāda savs tālruņa numurs un/vai e-pasta adrese),
 • darba devēji varēs iesniegt savu darbinieku sarakstus (primāri iedzīvotāji tiek aicināti pieteikties individuāli, negaidot darba devēja rīcību);
 • ar ģimenes ārstu palīdzību.
 • Pusaudžus vecumā 12-13 gadiem vakcinācijai var pieteikt vecāki vai citi likumiskie pārstāvji ārstniecības iestādē, pie ģimenes ārsta vai pa tālruni 8989. Vakcinācijas laikā nepieciešama mātes vai tēva (vai cita likumiskā pārstāvja) klātbūtne, kā arī šādi dokumenti: likumiskajam pārstāvim - pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu (ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība, vai nepieciešamības gadījumā notariāli apstiprināta pilnvara).
 • Pusaudži vecumā no 14 gadiem paši var pierakstīties vietnē www.manavakcina.lv, kur autentificēšanās notiek caur latvija.lv. ja ir pieejama pilnā internetbankas vai Smart-ID versija, vai zvanot pa tālruni 8989, kā vakcinācijas vietu norādot kādu no vakcinācijas centriem. Ierodoties uz vakcināciju, pusaudzim jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments – pase vai ID; ja jaunietim nav pases vai ID, tad jādodas uz vakcināciju kopā ar likumisko pārstāvi. 

Vairāk par vakcināciju pret Covid-19 uzzini sadaļā "Vakcinācija"!

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Ja parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.), Covid-19 testu var veikt bez maksas un bez ārsta nosūtījuma. Līdz 2021. gada 1. augustam Covid-19 testu apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem. Paredzēts, ka pēc 1. augusta tests būs jāapmaksā no saviem līdzekļiem, ja tas nepieciešams pakalpojumu saņemšanai. Bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, Covid-19 testu no valsts budžeta līdzekļiem apmaksās līdz 2021. gada 1. septembrim. 

Testu veikt iespējams tikai ar iepriekšēju pierakstu!

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties, zvanot uz:

 • tālruni centralizētajam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai - 8303
 • Centrālo laboratoriju – 8330
 • E. Gulbja laboratoriju – 67801112
 • MFD Laboratoriju – 8313
 • NMS Laboratoriju – 67144015
 • Valsts zinātnisko institūtu "BIOR" – 28369560
 • IvF RIGA Holding laboratoriju - 25444405
 • Kontaktu saraksts un Covid-19 analīžu nodošanas punktu darba laiks pieejams arī NVD mājaslapā.

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties elektroniski:

Noteiktais analīžu nodošanas datums var tikt mainīts, strauji pieaugot iedzīvotāju, kuri bez nosūtījuma piesakās nodot paraugus Covid-19 infekcijas noteikšanai, skaitam un būtiski palielinoties rindām paraugu nodošanai.

Analīžu nodošanas vietas un informāciju par katru no tām iespējams atrast interaktīvā kartē: "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".

Covid-19 analīžu rezultāti pieejami E-veselības portālā, kā arī analīžu pakalpojumu sniedzēju mājaslapās. Lai rezultātus aplūkotu E-veselībā, jāatver interneta pārlūkprogrammā adrese www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas "Pieslēgties" un "Iedzīvotājs". Pēc autorizēšanās sistēmā analīžu rezultātu paziņojums būs skatāms sadaļā "Mani rezultāti".

Aicinām izmantot arī bezkontakta analīžu pieņemšanas/nodošanas iekārtas! Vairāk uzzini sadaļā "Kur veikt Covid-19 analīzes!"

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Persona tiek uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 šādos gadījumos:

 • sākot ar 22. dienu līdz 90. dienai pēc vakcīnas Vaxzevria (AstraZeneca) 1. devas saņemšanas:
  • lai persona varētu tikt uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 arī trīs mēnešus pēc 1. devas saņemšanas, tai ir jāveic balstvakcinācija līdz 90. dienai;
  • pēc pabeigtas vakcinācijas personai turpinās vakcinētas personas statuss, bet, ja līdz 90. dienai nav veikta balstvakcinācija, personu vairs nevar uzskatīt par vakcinētu.
 • sākot ar 15. dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar jebkuru citu Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētu vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai:
  • Comirnaty (Pfizer) (nepieciešamas 2 devas);

  • Moderna (ASV Nacionālais alerģiju un infekciju slimību institūts, Moderna) (nepieciešamas 2 devas);

  • Janssen (Johnson&Johnson) (nepieciešama 1 deva).

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Arī pēc vakcinācijas pret Covid-19 ir jāturpina ievērot epidemioloģiskās drošības prasības, tomēr pret Covid-19 vakcinētajām personām paredzēti dažādi atvieglojumi ceļošanai, pasākumu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšana un plašākas iespējas pulcēties, neievērojot vispārējās drošības prasības.

Atgādinām, ka Covid-19 vakcīnas ir droša aizsardzība pret simptomātisku saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms šo vakcīnu efekts uz vīrusa transmisiju sabiedrībā jeb asimptomātiska vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem. Tas nozīmē, ka vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti.
Transmisijas pētījumi turpināsies līdz brīdim, kad būs sasniegts lielāks īpatsvars pret Covid-19 vakcinēto cilvēku.


Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Nē, tests pirms vakcinācijas nav jāveic. Tomēr iesakām pirms vakcinācijas sazināties ar ārstu, ja radušies aizdomīgi saslimšanas simptomi, lai šādā gadījumā noskaidrotu vai tests tik tiešām nav nepieciešams.


Pat ja vakcinācijas brīdī cilvēks ir inficējies ar Covid-19, vakcīna nepastiprina saslimšanas simptomus un nekaitē veselībai arī, tad ja saslimšana norit smagi.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām iespējamām organisma reakcijām pēc vakcinācijas, proti, paredzētām blakusparādībām, kas norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā.


Lai veidotu aizsardzību pret koronavīrusu, Covid-19 vakcīnas stimulē vakcinētā cilvēka organisma imūnsistēmu, kā rezultātā daļai cilvēku, viņu organisma īpatnības dēļ, var rasties sagaidāmas reakcijas jeb paredzētas blakusparādības:

 • reakcija vakcīnas injekcijas vietā (apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā),
 • paaugstināta temperatūra,
 • drebuļi un nogurums.

Uzzini vairāk!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Nē, otro vakcīnas devu saņemsiet turpat, kur pirmo. Tai nav papildus jāpiesakās.


Informāciju par nākamās devas datumu un laiku saņemsiet pirmās vakcinācijas reizē. Ja pirmā deva saņemta liela mēroga vakcinācijas centrā, tad otro devu arī saņemsiet turpat – Jums sūtīs atgādinājuma īsziņu pāris dienas pirms vakcinācijas datuma ar informāciju par to, kur un kad notiks otrās devas saņemšana.

 Ja Jums nav pieejama šāda informācija vai neesat to saņēmis, lūdzu, zvaniet vakcinācijas punktam, kur saņēmāt pirmo vakcīnas devu!

Gadījumā, ja vakcinācija veikta masu vakcinācijas centrā, vakcinācijas veicēju saraksts un to kontaktinformācija pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

No 16. jūnija atcelts nebūtisku ceļojumu aizliegums, prasība veikt Covid-19 testu un doties pašizolācijā, ieceļojot Latvijā, ja persona var uzrādīt digitālo Covid-19 sertifikātu, kas apliecina pabeigtu vakcināciju vai pārslimošanas faktu.

Vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecina tikai sadarbspējīgs ES sertifikāts (elektroniski viedierīcē vai izdrukāts) vai ES, EEZ valstīs, Šveices Konfederācijā vai Apvienotajā Karalistē izdots vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājums. Pārslimošanas apliecinājums ir derīgs 11 līdz 180 dienu kopš saslimšanas sākuma. Ja personas rīcībā nav šāda sertifikāta, uz to attiecas uz nevakcinētām vai nepārslimojušām personām attiecināmas prasības.


Vairāk par ceļošanas nosacījumiem uzzini sadaļā "Pārskats par ieceļošanas ierobežojumiem un drošības pasākumiem".

Detalizētus ceļojuma brīdinājumus par atsevišķām valstīm var skatīt šeit. Šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ vēlams vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.

Aicinām apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos!

Atbilde rediģēta 19.06.2021.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Transports un robežšķērsošana

Vēlams, ka klātienē strādā tikai tie darbinieki, kuru darba specifikas dēļ pienākumus nav iespējams veikt attālināti.

Ja darba specifikas dēļ jāstrādā klātienē, darba devējam ir pienākums:

 • noteikt pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai darba vietās;
 • noteikt atbildīgo par šo pasākumu ieviešanu;
 • nodrošināt nodarbinātajiem nepieciešamos individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • informēt nodarbinātos par darbavietā ieviestajiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanas pasākumiem.

Lai samazinātu risku inficēties ar Covid-19, aicinām ievērot šādus principus:

 • nodrošināt, ka kabinetā vienlaikus atrodas tikai viens nodarbinātais;
 • atvērta tipa birojos uz vienu nodarbināto paredzēt lielāku platību;
 • ja kabinets ir liels un tajā uzturas vairāki nodarbinātie, nodrošināt pēc iespējas lielāku attālumu starp nodarbinātajiem, iespēju robežās nodrošinot arī aizsargbarjeru uzstādīšanu;
 • ja nav iespējams ievērot iepriekš minētos nosacījumus, izstrādā darba grafiku, piemēram, nosakot, kuri darbinieki (amatpersonas) nāk strādāt klātienē katru otro dienu. Institūcijas vadītājam ir jāizvērtē piemērotākais risinājums darba procesu organizēšanai, lai pēc iespējas samazinātu nodarbināto kontaktus.

Uzzini vairāk!

Atbilde rediģēta 14.06.2021.

Ekonomika un darba attiecības

Ar Pfizer-BioNTech vakcīnu "Comirnaty" vakcinēties drīkst no 12-15 gadu vecuma. Šī vakcīna jau līdz šim ir bijusi apstiprināta lietošanai cilvēkiem no 16 gadu vecuma. Savukārt ar Moderna un Vaxzevria  (AstraZeneca) vakcīnām –  no 18 gadu vecuma.


Šāds ierobežojums balstīts uz pētījumā iekļauto dalībnieku vecumu. Šobrīd pētījumi par pārējām vakcīnām vēl turpinās.

Atbilde rediģēta 02.06.2021.

Veselība

Ja cilvēks ieguvis tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības pakalpojumus, tad vakcīnu varēs saņemt saskaņā ar valsts izstrādāto vakcinācijas plānu.

Valsts apmaksāta vakcinācija ir nodrošināta: 

 • ārzemniekiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā;
 • bezvalstniekiem, kuriem bezvalstnieka statuss piešķirts Latvijas Republikā;
 • bēgļiem vai personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss;
 • patvēruma meklētājiem.

Reģistrēties vakcinācijai var trīs veidos:

 • www.manavakcina.lv (nepieciešams Latvijas valsts personas kods, iespēja autentificēties www.latvija.lv ar internetbankas vai e-paraksta datiem),
 • pa bezmaksas tālruni 8989 (darba laiks 9.00-17.00 katru dienu, arī brīvdienās un svētku dienās),
 • zvanot uz konkrētu vakcinācijas iestādi.

Saraksts ar ārstniecības iestāžu un ģimenes ārstu prakšu adresēm un kontaktinformāciju, kur var veikt vakcināciju pret Covid-19 pieejams kartē. Informācija kartē ir mainīga un regulāri tiks papildināta, jo ģimenes ārstu iesaistīšanas vakcinācijas procesā notiek pakāpeniski.

Atbilde rediģēta 12.05.2021.

Veselība

Lai vakcīnas pret Covid-19 varētu izplatīt Eiropas Savienībā (ES), neatkarīgi no valsts ražotājam ir jāiesniedz pieteikums izstrādātās vakcīnas izvērtēšanai Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA).

Ja iesniegtā vakcīna atbilst EZA standartiem (veikti nepieciešamie klīniskie pētījumu u.c.), vakcīna tiek reģistrēta un to var izplatīt ES dalībvalstu iedzīvotājiem, tostarp Latvijai. Pagaidām neviena vakcīna no Ķīnas reģistrācijai EZA nav pieteikta.


EZA marta sākumā ir uzsākusi Krievijas Gamaleja nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centra izstrādātās Covid-19 vakcīnas Sputnik V (Gam-COVID-Vac) paātrināto vērtēšanu. Vērtēšanas pieteikuma iesniedzējs ES ir R-Pharm Germany GmbH.

Vairāk uzzini SPKC tīmekļvietnē!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

 • Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
 • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.
 • Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: ir bieži jāmazgā rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi. Klepojot un šķaudot izmanto vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgā rokas! Lai ar vīrusu nesaslimtu, ievēro sociālo distancēšanos – 2 metru distanci no citiem cilvēkiem, izvairies no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, iespēju robežās paliec mājās un strādā attālināti. Lieto masku!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), nogurumu, sausu klepu.
Citi simptomi ir arī elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm), sāpes muskuļos, iekaisusi rīkle, kakla sāpes, reti - caureja, slikta dūša un iesnas.
Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Ir arī gadījumi, kad cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. 
Ja Tev ir parādījušies šādi simptomi:

 • pilnībā pārtrauc kontaktu ar veseliem cilvēkiem (karantīna);
 • sazinies ar savu ģimenes ārstu, kurš sniegs padomus par ārstēšanu un testēšanu;
 • ja tev ir ļoti augsta temperatūra, smags klepus un grūtības elpot, nekavējoties zvani 113.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomiem, izpausmes un smaguma pakāpes, tāpēc vērsta uz slimības radīto veselības problēmu novēršanu, simptomu mazināšanu un organisma funkciju uzturēšanu smagas slimības norises gadījumā. Simptomi var ilgt dažas dienas un cilvēks sāk justies labāk pēc aptuveni 7 dienām. 

 • Atkarībā no slimības smaguma pakāpes, ārstēšanās  var noritēt mājās vai ārstniecības iestādē. Ārstējoties jāievēro stingra izolācija! Nav atļauts pamest ārstēšanās vietu, dzīvesvietu vai uzturēšanās vietu, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu.
 • Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, drudzis, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113! Šajā gadījumā aizliegts doties ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.
 • Lēmumu par Covid-19 pacienta atveseļošanos un izolācijas pārtraukšanu pieņem ārsts.
 • Covid-19 pacientiem pieejama valsts apmaksāta rehabilitācija, kuras pamatā ir elpošanas vingrinājumi, kā arī pēc īpaši smagas slimība gaitas – spēku atgūšana ikdienas darbību veikšanai. Vairāk par medicīnisko rehabilitāciju uzzini Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē.

Uzzini vairāk!

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Lai ierobežotu Covid-19 infekcijas tālāku izplatību, ir svarīgi atbilstoši rīkoties un sniegt epidemiologiem precīzu informāciju.
Ja pastāv iespējamība, ka bijis ciešs kontakts ar kādu inficēto bez vilcināšanās:

 • jāierobežo kontaktus ar citiem;
 • jāpaliek mājās, novērojot savu veselības stāvokli un ievērojot karantīnu.
 • Epidemiologs ar kontaktpersonu sazinās pēc inficētās personas iztaujāšanas.

Mājinieki, kas dzīvo kopā ar kontaktpersonu, var turpināt ikdienas gaitas, taču iespēju robežās arī viņiem ieteicams vienoties ar darba devēju par attālināto darbu līdz situācijas precizēšanai un ieteicams novērot veselību. Vairāk par Covid-19 analīžu nodošanas iespējām uzzini šeit!

Atsevišķos gadījumos, kad saslimšana atklāta kolektīvā (piemēram, darbā, bērnudārzā, skolā u.tml.), informāciju par turpmāko rīcību epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām var nodot iestādes vadība, savukārt SPKC sazināsies ar šo kontaktpersonu ģimenes ārstiem. Epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām ārsts var izsniegt darbnespējas lapu uz laiku, kas būs jāpavada mājas karantīnā.

Mājas karantīnu var neievērot:

 • personas, kuras Covid-19 pārslimojušas pēdējā pusgada laikā un var to pierādīt ar dokumentiem;
 • ja cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19:

  • saņemot Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnu, cilvēks tiek uzskatīts par vakcinētu pret Covid-19, sākot ar 22. dienu pēc pirmās devas saņemšanas (līdz 90. dienai jāsaņem otra deva).

  • saņemot citu ES reģistrētu vakcīnu, cilvēks tiek uzskatīts par vakcinētu, sākot ar 15. dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Ārstniecības iestāžu saraksts, kas nodrošina ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus Covid-19 pacientiem un šo personu kontaktpersonām pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes sadaļā “Ārstniecības pakalpojumu saņemšanas kārtība”. Iestāžu saraksts var mainīties, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai NVD tīmekļvietnē.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

 • Pirms uzliec vai noņem sejas masku, nomazgā vai dezinficē rokas.
 • Sejas maskai pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas).
 • Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.
 • Pēc sejas maskas izmantošanas, ieliec to maisiņā, nevis kabatā vai somā.
 • Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 60° C temperatūrā.
 • Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.
 • Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu.
 • Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
 • Noņemot sejas masku, nepieskaries tās priekšpusei.

Noskaties video, kā pareizi lietot sejas masku!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Transports un robežšķērsošana Veselība

Lai mazinātu Covid-19 infekcijas izplatību sabiedriskajā transportā jāievēro drošības pasākumi, kas jānodrošina pārvadātājiem un jāievēro pasažieriem.

Pasažieriem
 • Visiem pasažieriem (arī bērniem no 7 gadu vecuma) obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs.
 • Sejas maskas jālieto arī taksometros.
 • Mutes un deguna aizsegu var nelietot bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu, un personas ar kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem.
 • Sabiedrisko transportu nedrīkst izmantot iedzīvotāji, kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests vai kuri atzīti par kontaktpersonām.
Pārvadātājiem
 • Jānodrošina transportlīdzekļu regulāra dezinfekcija un vēdināšana.
 • Ja nav iespējams nodrošināt fizisku barjeru no pasažieriem, vadītājiem obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs.
 • Ja transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, transportlīdzeklī tiek marķētas sēdvietas, nodrošinot distancēšanās prasību ievērošanu.
 • No rītiem un vakaros, kad ir visvairāk braucēju, iespēju robežās jānodrošina lielākas ietilpības transportlīdzekļi vai jānodrošina papildu transportlīdzeklis. 

Pasažieri ir aicināti izvērtēt nepieciešamību izmantot sabiedrisko transportu un izvēlēties laiku, kad pasažieru ir mazāk, t.i., ne “pīķa” stundās, kad cilvēki dodas uz darbu vai no darba.
 

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Transports un robežšķērsošana Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Jā, maskas ir jālieto, jo taksometri ir sabiedriskais transports. Sejas maskas ir jālieto visiem – gan šoferim, gan pasažieriem, tai skaitā bērniem no 7 gadu vecuma.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Transports un robežšķērsošana Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Bibliotēkas un arhīvi pakāpeniski atsāk darbu, ievērojot epidemioloģiski drošas darbības vadlīnijas:

 • Bibliotēkas un arhīvi apkalpo individuālus apmeklētājus vai vienu mājsaimniecību.
 • Obligāti jālieto sejas maskas!
 • Apmeklētāji ievēro 2 metru distanci, izņemot vienā mājsaimniecībā dzīvojošas personas.
 • Notiek apmeklētāju vienvirziena plūsma.
 • Bibliotēkas un arhīvi apmeklētājus varēs atsākt apkalpot arī lasītavās; bibliotēkas, kurās ir arī āra lasītavas, turpināt to darīt svaigā gaisā.
 • Vienam apmeklētājam (1 personai vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošajiem) telpās jānodrošina vismaz 25 m2, āra lasītavās vismaz 10 m2 publiski pieejamās telpas.
 • Atļauta grāmatu izsniegšana.
 • No lasītajiem saņemtos izdevumus ievieto 72 h "karantīnā".
 • Bibliotēkas turpina nodrošināt arī tiešsaistes pakalpojumus un konsultācijas.

 • Pie ieejas labi redzamā vietā jābūt izvietotai informācijai, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties bibliotēkā.

Vairāk uzzini sadaļā "Kultūras norišu organizētājiem"!

Atbilde rediģēta 02.06.2021.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Muzeji un tiem radniecīgas mākslas un vēstures eksponēšanas vietas pakāpeniski atsāk darbu, ievērojot epidemioloģiski drošas darbības vadlīnijas:

 • uzņem individuālus apmeklētājus vai vienu mājsaimniecību.
 • obligāti jālieto sejas maskas,
 • apmeklētāji ievēro 2 metru distanci, izņemot vienā mājsaimniecībā dzīvojošas personas,
 • vienai personai telpās jānodrošina vismaz 25 m2,
 • ārpus telpām vienai personai jānodrošina vismaz 10 m2 publiski pieejamās teritorijas platības,
 • vēlama iepriekšēja apmeklējumu pieteikšana un biļešu iegāde attālināti, ja ir tāda iespēja,
 • pie ieejas labi redzamā vietā jābūt izvietotai informācijai, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties kultūrvietā,
 • apmeklētājiem atvērtas brīvdabas takas un muzeju ārtelpu ekspozīcijas:
  • dabas takās, muzeju ārtelpās, pie vides un dabas objektiem, kurus apmeklē liels cilvēku skaits, sejas maskas jālieto visiem apmeklētājiem vecumā no 7 gadiem!

Vairāk uzzini sadaļā "Kultūras norišu organizētājiem"!

Atbilde rediģēta 02.06.2021.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās Kultūra, pasākumi

Ja personai nepieciešams ievērot karantīnu vai stingru izolāciju, tad to var darīt mājās, slimnīcā vai tam īpaši paredzētā vietā.
Pieteikties karantīnai vai izolācijai viesnīcā var:

 • izvēloties tūristu mītni LIAA tīmekļvietnē;
 • sazinoties ar tūristu mītni un veicot rezervāciju, pamatojoties uz ārsta izziņu/izrakstu vai atzīmi e-veselības portālā (izdruka vai ekrānšāviņš).

Šādā gadījumā Covid-19 slimnieku kontaktpersonām, Covid-19 pacientiem ar viegliem slimības simptomiem, kā arī Covid-19 pacientiem pēc ārstēšanās stacionārā, kam vēl saglabājas simptomi, tiek piedāvāts atbalsts izolācijai tūristu mītnē. Uzzini vairāk!

Atgādinām, ka atrodoties karantīnā vai stingrajā izolācijā, jāievēro www.spkc.gov.lv noteiktās epidemioloģiskās prasības kontaktpersonām vai Covid-19 pacientiem!

Atgriežoties no nebūtiska ceļojuma trešajās valstīs, personai Latvijā par saviem līdzekļiem pēc iespējas ātrāk jāveic atkārtots Covid-19 tests.
Ja testa rezultāts ir pozitīvs, vai tests nav veikts, personai obligāti ir jāizolējas kādā no LIAA mājaslapā publicētajām viesnīcā. Šādā gadījumā viesnīcas izmaksas sedz ceļotājs! Vairāk uzzini šeit!


Prasība par pašizolēšanos viesnīcā izvirzīta, lai mazinātu risku Latvijā ievest jaunus Covid-19 vīrusa paveidus!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Jā, lai mazinātu Covid-19 pandēmijas laikā noteikto ierobežojošo pasākumu negatīvo ietekmi, tiek piedāvāts atbalsts mazāk aizsargātajām grupām. Pandēmijas laikā iedzīvotājiem joprojām ir pieejami šādi atbalsta mehānismi:

 • pabalsts krīzes situācijā,
 • dīkstāves atbalsts (ar iespēju saņemt papildus 50 eiro par katru apgādībā esošu bērnu līdz 24 gadu vecumam),
 • slimības palīdzības atbalsts,
 • atbalsts vecāku pabalsta saņēmējiem,
 • atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti,
 • atbalsts bezdarbniekiem,
 • atbalsts pašizolācijai tūristu mītnēs.

Vairāk uzzini sadaļā "Sociālais atbalsts"!

Lai pārvarētu Covid-19 pandēmijas izraisītās grūtības, atbalsts paredzēts arī pandēmijas skartajiem uzņēmējiem un darbiniekiem:

 • apgrozāmo līdzekļu grants krīzes skartajiem uzņēmumiem, kas paredzēts apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai;
 • dīkstāves atbalsts;
 • atbalsts algu subsīdijai nepilna laika darbiniekiem;
 • atbalsts pašnodarbinātajiem un patentmaksas maksātājiem;
 • atbalsts uzņēmumiem nomas maksai;
 • banku atbalsts uzņēmējiem;
 • Valsts ieņēmumu dienesta administrētais atbalsts;
 • finanšu institūcijas ALTUM atbalsts;
 • Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalsts.

Vairāk uzzini sadaļā "Atbalsts uzņēmējiem un darbiniekiem"!

 

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Ekonomika un darba attiecības

Sākotnēji efektīvākā rīcība ir vērst konkrētās vietas darbinieku, apsargu uzmanība uz nepieciešamību ievērot noteiktās prasības, ja tas neizdodas - jāsazinās ar vietas vadību. Noteikto ierobežojumu ievērošanu uzrauga Valsts policija un, ja neizdodas situāciju atrisināt, jāzvana policijai uz 110.

Ja konstatējat viltus ziņu, brīdiniet un informējiet par to savus līdzcilvēkus, tostarp digitālajā vidē! Sociālajos medijos izmantojiet šo tīklu piedāvātās iespējas ziņot administratoriem. Viltus ziņu izplatību kontrolē Valsts policija.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Kontrole un atbildība

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju uzrauga sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju, policija attiecīgi reaģē un vērtē iespējamos pārkāpumus. 


Valsts policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli. Ierobežojošo pasākumu mērķis ir galvenokārt novērst vai pārtraukt personu masveida pulcēšanos. Ja ierobežojumi tiks pārkāpti, var tikt piemērots sods.


Saeima lēmusi atbalstīt valdības priekšlikumu un paaugstināt administratīvo sodu gadījumos, kad pārkāptas epidemioloģiskās drošības prasības un pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi vai aizliegumi. Fiziskām personām sods var sasniegt 2000 eiro, juridiskām personām – 5000 eiro. Sods līdz 2000 eiro piemērojams personām par nepatiesu ziņu sniegšanu. 


Ja ir informācija par Covid-19 prasību pārkāpumu, jāziņo policijai, zvanot uz 110.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Kontrole un atbildība

Vakcinācijas informācijas sistēmā par vakcinējamo personu iekļauj tikai vispārīgus datus, kas nepieciešami personas identificēšanai un veiksmīgai vakcinācijas procesa norisei.

Lai noteiktu personas tiesības saņemt valsts apmaksātu vakcīnu pret Covid-19, salīdzinot šos datus ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārziņā esošo veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi, tiek ievākta šāda informācija:

 • vārds, uzvārds;
 • personas kods (identifikācijas numurs);
 • dzimšanas datums;
 • dzimums;
 • piederība prioritāri vakcinējamo personu grupai;
 • veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi;
 • vēlamā vakcinēšanās ģeogrāfiskā vieta;
 • personas kontaktinformācija: tālrunis un e-pasts;
 • faktiskā dzīvesvietas adrese (ja nepieciešama izbraukuma vakcinācija).

Lai veidotu prioritāri vakcinējamo personu sarakstu nodošanai ārstniecības iestādēm, kuras veiks vakcināciju, tiek ievākta šāda informācija:

 • par personas izteiktu vēlmi vakcinēties pret Covid-19;
 • par pierakstu vakcinācijai pret Covid-19 (laiks un vakcinācijas veikšanas vieta).

Personas datiem piekļūt var tikai NVD  (tai skaitā lai reģistrētu vakcinācijas pieteikumu pa vienoto tālruņa numuru 8989), Slimību profilakses un kontroles centrs, kā arī ārstniecības iestāde, kura veic vakcināciju.

Vakcinācijas informācijas sistēmā iekļautās ziņas glabā:

 • trīs gadus pēc personas vakcinācijas pabeigšanas brīža attiecībā uz datiem par vakcinācijas faktu;
 • līdz personas vakcinācijas pabeigšanas brīdim attiecībā uz datiem, kas saistīti ar vakcinācijas pieraksta faktu, bet ne ilgāk kā vienu gadu no brīža, kad persona pieteikusies vakcinācijai.
 • vakcinācijas informācijas sistēmā iekļautie dati pēc to glabāšanas termiņa beigām tiek anonimizēti.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Atbildes uz citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem iegūsi, zvanot uz vienoto Covid-19 uzziņu tālruni 8345.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās