Pārlekt uz galveno saturu
No 25. janvāra darba vietās, veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās jālieto medicīniskā maska vai respirators.

Par Covid-19

Lapa tika atjaunota: 06.05.2021

Fakti par Covid-19

Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka Covid-19 ir infekcioza slimība, kuru izraisa nesen atklāts vīruss no koronavīrusu grupas. Tā ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. 

Cilvēku organismi uz tām reaģē dažādi - sākot no vieglām elpceļu saslimšanām līdz nopietnām komplikācijām (pneimonijas, nieru mazspējas) un pat nāvei. Līdz šim nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījuši SARS un MERS koronavīrusi. SARS rezervuārs dabā (infekcijas avots) ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi. MERS - vienkupra kamieļi.

Kas ir bijis Covid-19 infekcijas avots dabā, pagaidām droši nav zināms. Uzliesmojums sākās 2019. gada decembrī Uhaņā, Dienvidķīnā. Iespējams, ka Covid-19 tika pārnests no dzīvnieku pasaules, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Taču pagaidām vēl ir pārāk maz pētījumu, lai droši apgalvotu, tieši kā un vai Covid-19 pārnests no dzīvnieku pasaules.

2020. gada martā Pasaules veselības organizācija (PVO) izsludināja Covid-19 pandēmiju. Pandēmija ir plaša mēroga saslimšanu epidēmija, kas skar vairākus kontinentus vai visu pasauli. Šobrīd par Covid-19 skartajām valstīm uz kurām tiek attiecināti īpašie piesardzības pasākumi no 2020. gada 17. marta  tiek uzskatītas visas pasaules valstis.

Kā izplatās Covid-19?

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

  1. Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
  2. Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.
  3. Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.
Cik ilgs ir Covid-19 inkubācijas periods?

Inkubācijas periods ir laika posms starp inficēšanos un slimības sākumu. Tātad pirms parādās pirmie simptomi, cilvēks jau var būt kādu laiku inficējies ar Covid-19, pašam to nezinot. Covid-19 inkubācijas periods ir no 2 līdz 14 dienām, visbiežāk pirmās saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā.

Vai vīruss ir lipīgs inkubācijas periodā?

Ir pierādīts, ka ar Covid-19 inficēts cilvēks var aplipināt citus brīdī, kad viņam parādās gripai līdzīgi simptomi - drudzis, klepus, kakla sāpes, kaulu sāpes. Cilvēks, pirms simptomu parādīšanās, jau sākot ar 2 dienu pēc inficēšanās aktīvi izplata vīrusu.

Ja ir aizdomas par inficēšanos ar Covid-19 (esi atgriezies no ārvalstīm, kontaktējies ar inficēto u. tml.), 14 dienu laikā uzmanīgi jāvēro savs veselības stāvoklis, lai varētu konstatēt slimības simptomus, kā arī jāievēro pašizolācija vai karantīna.

Kas vēl jāzina par vīrusu?

Tā kā Covid-19 daļiņas uz virsmas spēj izdzīvot pat līdz pat vairākām dienām, ieteicams ievērot elpceļu higiēnu: šķaudīt un klepot saliektā elkonī vai vienreizlietojamā papīra salvetē, dezinficēt rokas un virsmas, neskarties ar rokām pie sejas (jo īpaši pie mutes, deguna un acīm), bieži mazgāt rokas, dezinficēt tās, ievērot fizisko distancēšanos un saslimšanas vai saslimšanas aizdomu gadījumā ievērot karantīnas noteikumus.

Cilvēki, kas inficējušies ar Covid-19, lielākoties izjūt vieglu vai vidēji smagu elpceļu saslimšanu un spēj atveseļoties bez hospitalizācijas jeb mājas apstākļos.  Tomēr smagu komplikāciju iespējamība ir augsta riska grupām: gados vecākiem cilvēkiem (vecākiem par 60 gadiem), cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, diabētu, hroniskām elpceļu slimībām un vēzi.

Šobrīd nav pieejami Covid-19 ārstniecībai specifiski medikamenti. Vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas, šobrīd ir vakcinēšanās pret Covid-19. Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā ir brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem.
Joprojām, lai ierobežotu slimības izplatību ir ļoti svarīgi, lai mēs katrs individuāli ievērotu epidemiologu norādījumus (fiziska distancēšanās, roku mazgāšana un dezinfekcija, kā arī - ja esi slims, paliec mājās!).

Laikā, kad arī Latviju ir skārusi Covid-19 pandēmija, katram no mums ir svarīgi būt informētam par to, kā slimība izplatās, kādi ir simptomi, un ievērot drošības pasākumus.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu