Pārlekt uz galveno saturu
Covid-19 izplatības ierobežošanai ārkārtējā situācija Latvijā spēkā līdz 2020. gada 9. jūnijam. Fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi joprojām jāievēro!
Covid-19 aktualitātes

Veselība

Lapa tika atjaunota: 18.04.2020

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 raksturīgākās slimības pazīmes ir elpceļu slimības pazīmes (paaugstināta temperatūra, klepus, iekaisusi rīkle  un apgrūtināta elpošana). Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Daži cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. Lielākā daļa cilvēku (apmēram 80%) no slimības atveseļojas bez hospitalizācijas. Apmēram 1 no katriem 6 cilvēkiem, kuri inficējas Covid-19 slimības gaita ir smaga, kas izpaužas ar smagiem elpošanas traucējumiem, smagu drudzi. Gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam ir tādas medicīniskas problēmas kā paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi vai diabēts, ir lielāka iespēja saslimt smagāk.

Ja diagnosticēta saslimšana ar COVID-19

Telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Sazinoties ar ģimenes ārstu, jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda visi ārsta norādījumi.

! Nekādā gadījumā nedodies uz ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Ja veselības stāvoklis pasliktinās

Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties zvani Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

! Arī šajā gadījumā nedodies uz ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Ārstēšanas gaita

Šo slimību izraisa vīruss, līdz ar to nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Ārsts novērtēs tavu stāvokli un nolems, kādi pasākumi ir piemēroti tavu simptomu atvieglošanai un mazināšanai.

Antibiotikas neiedarbojas pret jauno koronavīrusu, bet tās var izmantot, ja slimības gaitā pievienojušās citas bakteriālās infekcijas. To  nolems ārsts! Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un norises.

IEVĒRO!

Ir jānovērš kontakti ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un/vai ārstē hroniskās slimības (piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, sirdsdarbības traucējumus, diabētu u. c), ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu.

Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja atkārtoti testēšanas rezultāti uz koronavīrusu ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

ATGĀDINĀM

Ārkārtējās situācijas laikā veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana bija ierobežota, taču mazinoties Covid-19 izplatībai Latvijā, pakāpeniski tiek atsākta ārstniecības pakalpojumu sniegšana. 

No 29. maija ārstniecības iestādes var nodrošināt arī visus dienas stacionārā sniegtos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus. Tāpat kā iepriekš ir pieejamas konsultācijas, izmeklējumi un arī dienas stacionāra pakalpojumi, piemēram, plānveida operācijas vai invazīvās manipulācijas, nešķirojot noteiktu vispārējās anestēzijas metodi. Par to, kādi veselības aprūpes pakalpojumi un ar kādiem nosacījumiem, pašlaik tiek sniegti, vari uzzināt Veselības ministrijas mājas lapā.

No 3. jūnija visi veselības aprūpes pakalpojumi būs pilnībā atjaunoti, kad pilnībā tiks atļauts veikt arī visus plānveida stacionāros pakalpojumus. Tomēr tas nekādā ziņā nemaina to, ka arī pēc 3. jūnija ārstniecības iestādēs būs jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi un jāizvairās no drūzmēšanās.

Apmeklējot veselības aprūpes iestādes: 

  • Aicinām pacientus būt pacietīgiem. Ir jāņem vērā fakts, ka ārstniecības iestādēm pašlaik ir palielināta slodze. Tām nākas pielāgot savu ikdienu jaunajiem apstākļiem, jo ārstniecības iestādēm ir jānodrošina atsevišķa pacientu plūsma, ir jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaicīgi uzturas ārstniecības iestādes telpās.
  • Lietot individuālo aizsardzības līdzekļus, kā arī mazgāt un dezinficēt rokas. Ir jāievēro visi drošības pasākumi, kurus ārstniecības iestāde ir noteikusi, t.sk. jāievēro distance un nedrūzmēšanās. 
  • Ārstniecības iestādes nodrošina pacientu un viņa likumisko pārstāvi ar masku. Lūgums pacientiem – lai samazinātu pacientu skaitu ārstniecības iestādes telpās, ja nav ļoti liela nepieciešamība pavadošajai personai, neņemt viņu līdzi vai palūgt uzgaidīt ārpusē. 
  • Pierakstus veikt elektroniski vai telefoniski un nedoties klātienē pieraksta veikšanai uz ārstniecības iestādi.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs