Pārlekt uz galveno saturu

Veselība

Lapa tika atjaunota: 07.04.2021

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 raksturīgākās slimības pazīmes ir elpceļu slimības pazīmes (paaugstināta temperatūra, klepus, iekaisusi rīkle  un apgrūtināta elpošana). Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Daži cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. Lielākā daļa cilvēku (apmēram 80%) no slimības atveseļojas bez hospitalizācijas. Apmēram 1 no katriem 6 cilvēkiem, kuri inficējas Covid-19 slimības gaita ir smaga, kas izpaužas ar smagiem elpošanas traucējumiem, smagu drudzi. Gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam ir tādas medicīniskas problēmas kā paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi vai diabēts, ir lielāka iespēja saslimt smagāk.

Ja diagnosticēta saslimšana ar COVID-19

Telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Sazinoties ar ģimenes ārstu, jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda visi ārsta norādījumi.

! Nekādā gadījumā nedodies uz ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Ja veselības stāvoklis pasliktinās

Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties zvani Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

! Arī šajā gadījumā nedodies uz ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Ārstēšanas gaita

Šo slimību izraisa vīruss, līdz ar to nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Ārsts novērtēs tavu stāvokli un nolems, kādi pasākumi ir piemēroti tavu simptomu atvieglošanai un mazināšanai.

Antibiotikas neiedarbojas pret jauno koronavīrusu, bet tās var izmantot, ja slimības gaitā pievienojušās citas bakteriālās infekcijas. To  nolems ārsts! Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un norises.

IEVĒRO!

Ir jānovērš kontakti ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un/vai ārstē hroniskās slimības (piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, sirdsdarbības traucējumus, diabētu u. c), ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu.

Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja atkārtoti testēšanas rezultāti uz koronavīrusu ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

ATGĀDINĀM

Covid-19 pandēmijas laikā pagaidām tiek nodrošināta plānveida ambulatoro un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana. Strauji pieaugot saslimstībai ar Covid-19, kas ietekmēs veselības aprūpes sistēmas kapacitāti, veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana varētu tikt ierobežota. Pakalpojumu sniegšanas un saņemšanas kārtībā pastāv nosacījumi, kas jāievēro gan ārstniecības iestādēm un ārstiem, gan pacientiem.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu