Pārlekt uz galveno saturu

Psihoemocionāls atbalsts

Resursi bezmaksas atbalsta saņemšanai

Lapa tika atjaunota: 31.05.2021

Laikā, kad izjaukts ierastais dzīves ritms un jāievēro dažādi ierobežojumi, daudzi izjūt spriedzi, trauksmi, dusmas, bēdas vai nomāktību. Šādas emocijas ir saprotamas un nav nosodāmas, taču ir ļoti svarīgi darīt visu iespējamo, lai palīdzētu sev un saviem līdzcilvēkiem tikt galā ar negatīvo. Profesionālā psihologa konsultācija vai līdzcilvēka uzklausīšana ir viena no efektīvākajām metodēm, lai izvairītos no krīzes radītām sekām. 

Lai iedzīvotājiem ar psihiskās veselības sarežģījumiem ārstniecības procesā būtu pieejams valsts psiholoģiskais vai psihoterapeitiskais atbalsts, turpmāk ģimenes ārsti pie noteiktiem psihiskās veselības traucējumiem pacientu var nosūtīt uz valsts apmaksātām konsultācijām pie atbilstoša speciālista:

  • pakalpojums ir pieejamas pacientiem ar depresiju, kā arī noteiktām diagnozēm, lai risinātu ar stresu saistītus traucējumus, neirotiskā spektra traucējumus un ēšanas traucējumus;
  • vieglāku simptomu gadījumā ģimenes ārsts var izrakstīt nosūtījumu pie klīniskā un veselības psihologa, kognitīvi biheiviorālās terapijas speciālista vai ārsta psihoterapeita;
  • ja simptomi ir nopietnāki, ģimenes ārsts var pacientu nosūtīt pie psihiatra (bērnus – pie bērnu psihiatra);
  • lai nodrošinātu psiholoģiskā atbalsta pieejamību cilvēkiem, kuri ir nonākuši krīzes situācijā, psiholoģiskās palīdzības terapijas grupām turpmāk ļauts pulcēties brīvā dabā līdz 20 cilvēkiem grupā, ievērojot 2 metru distanci un lietojot mutes un deguna aizsegus.

NVD vērš uzmanību, ka minētās konsultācijas tiek sniegtas ārstniecības procesa ietvaros, līdz ar to psiholoģisko un psihoterapeitisko palīdzību sniedz ārsti psihoterapeiti un sertificēti klīniskie un veselības psihologi (ar vai bez tālākizglītību psihoterapijā), kuri ir reģistrēti psihologu reģistrā.

Uzzini vairāk!


Izglītības un zinātnes ministrija ir apkopojusi pieejamos resursus par iespējām gūt psihoemocionālo palīdzību dažādām sabiedrības grupām:

Šajā apkopojumā ir atrodami krīzes tālruņi, kontakti vardarbībā cietušajiem u.c., ir iespēja ne tikai zvanīt, bet sūtīt e-pastu vai risināt sasāpējušos jautājumus Skype. Visi resursi ir bez maksas.

Lai īstenotu psihoemocionālā atbalsta pasākumus Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai, Izglītības un ministrija organizēs supervīzijas pedagogiem, skolēnu vasaras nometnes, kā arī mentālās veselības veicināšanas pasākumus skolām. Projekta aktivitātes tiks īstenotas līdz pat gada beigām.


Vairāk par psihiskās veselības veicināšanu uzzini:
  • SPKC tīmekļa vietnē (informatīvie izdevumi, infografikas, plakāti, izglītojošās filmas, kontaktinformācija par valsts apmaksātu psihiatru konsultāciju saņemšanu; ārstu-psihoterapeitu kontaktinformācija, u.c.)
  • Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē  (valsts apmaksātie psihiskās veselības pakalpojumi t.sk., par programmu pusaudžiem depresijas un pašnāvības riska mazināšanai).
  • Veselības ministrijas vietnē www.esparveselibu.lv (uzticamu ekspertu viedokļi, informatīvi materiāli, informācija par līdz šim veiktajām aktivitātēm psihiskās veselības veicināšanas jomā).

Aicinām laicīgi vērsties pēc palīdzības!

document
Telefona numuri atbalstam krīzes situācijā
PDF 1.02 MB 21. decembris 2020

Atsauce uz pirmavotu

Izglītības un zinātnes ministrija

Atvērt mājaslapu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu

Veselības ministrija

Atvērt mājaslapu