Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Ultramaratonists Lapiņš: Pēc Covid-19 izslimošanas turpinās «dīvainu simptomu kokteilis»

Avots: LSM.lv, 10.12.2020.

 

 

 Ultramaratonists Edgars Lapiņš ar Covid-19 saslima oktobra otrajā pusē. Šobrīd koronavīruss ir izslimots, taču nedaudz turpinās "garais Covid-19" – "dīvainu simptomu kokteilis", tostarp nelieli galvas reiboņi, galvassāpes un dīvains bezmiegs, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja sportists.

Viņš atzina, ka ar Covid-19 saslimis pēc kontakta ar personu, kurai vēl nebija slimības simptomu. Kopš saslimšanas ar Covid-19 ir pagājušas jau 50 dienas, taču Edgars arvien nejūtas īsti vesels. Viņš saka, ka slimības norisi var dalīt divos posmos – akūtajā infekcijas slimības posmā ar "klasiskajiem simptomiem", kā arī garajā posmā, kas arvien turpinās.

"Nu jau nelielā mērā turpinās tas, ko laikam sauc par garo Covid-19. Tur ir visādu dīvainu simptomu kokteilis. Piemēram, turpinās neliela reibšana, ik pa laikam galvassāpes. Nu jau ir mazāk regulāras, nav katru dienu," stāstīja Edgars.

Viņš atzina, ka pazīst vairākus jaunus un sportiskus cilvēkus, tostarp vīriešus, kuri ir saslimuši ar Covid-19. "Pirmām kārtām tas parāda, ka neviens nav pasargāts un ka tā ir tāda laimes spēle, drīzāk krievu rulete.

Tas īstenībā parāda manā  gadījumā divas monētas puses – ilgtermiņā sports uzlabo imūnsistēmu, bet īstermiņā tas pēc pārlieku lielas slodzes var arī vājināt. (..) Es biju pāršāvis pāri strīpai ar treniņiem un sacensībām īsi pirms tam. Man vēl gadījās ārēji stresi. Izrādās, ka tev ir jāizguļas, nevajag pārāk lielu slodzi, vajag veselīgi ēst, samazināt stresu. Tie ir gandrīz vienīgie dabiskie veidi, kā imūnsistēmu uzturēt līmenī," klāstīja sportists.

Edgars atzina, ka, uzzinot par Covid-19 pozitīvo testa rezultātu, juties atvieglots, jo līdz tam visu darījis pareizi, lai neviens cits nesaslimtu ar Covid-19. "Es droši varu likt roku uz sirds – zinu, ka es nevienu citu neesmu inficējis. (..) Aicinātu visus maksimāli ievērot piesardzības pasākumus.

Es nevarētu sev piedot, ja  es būtu savus līdzcilvēkus – ģimenes vai kaimiņus – nejauši apdraudējis un inficējis," atzina sportists, kurš ar savu Covid-19 slimības pieredzi dalījies sociālajos tīklos. Lielākoties cilvēki pauduši atbalstu, bet bijuši arī tādi, kas jautājuši, cik viņam par to ir samaksāts.

Sportists atzina, ka treniņus varēs atsākt labākajā gadījumā pēc pusotra mēneša, turklāt stingrā ārstu uzraudzībā, jo ir bažas, ka vīruss ir ietekmējis sirdi.

"(..) Es priecājos, ka man tas gadījums sanācis gana viegls, man nevajadzēja doties uz slimnīcu, man laikam nav sevišķi bojātas plaušas, un es varu vismaz šobrīd jau strādāt un atgriezties pie ierastās dzīves," stāstīja sportists, norādot, ka viņam ir zināmi jauni cilvēki, kuri Covid-19 pārslimojuši daudz smagāk.

Edgars aicināja sabiedrību "nespēlēt krievu ruleti" ar savu un savu tuvinieku dzīvību. Tādēļ jāievēro ekspertu ieteiktie piesardzības pasākumi – jāizvairās no pulcēšanās, jāievēro divu metru distance, jālieto sejas aizsargmaska un citi. Tāpat būtu jāatbalsta līdzcilvēki, tostarp jāpiestrādā pie attiecībām ar tuviniekiem, piemēram, ik pa laikam piezvanot un parunājot.

Oriģinālā publikācija!