Pārlekt uz galveno saturu
Covid-19 izplatības ierobežošanai ārkārtējā situācija Latvijā spēkā līdz 2020. gada 9. jūnijam. Fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi joprojām jāievēro!
Covid-19 aktualitātes

Informatīvā lapa par Covid-19 izplatību Latvijā

Aktualitātes

COVID-19 izplatība un drošības pasākumu norise Latvijā

Kā rīkoties?

Fakti, simptomi, riski, testēšana, ārstēšana, drošības pasākumi

Atgriešanās Latvijā

Uzziņas par atgriešanās iespējām Latvijā

Mācības attālināti

Noderīga informācija par mācību procesu ārkārtējās situācijas laikā

Distancēšanās, pašizolācija un karantīna

Sociālās distancēšanās, pašizolēšanās un karantīnas skaidrojums, noteikumi un ieteikumi

Atbalsts uzņēmējiem

Informācija COVID-19 skarto nozaru uzņēmējiem un darbiniekiem

Covid-19 Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Biežāk uzdotie jautājumi

Saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), nogurumu, sausu klepu.
Citi simptomi ir arī elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm), sāpes muskuļos, iekaisusi rīkle, kakla sāpes, reti - caureja, slikta dūša un iesnas.
Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Ir arī gadījumi, kad cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. 
Ja Tev ir parādījušies šādi simptomi:

Ja ir viegli saslimšanas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus) lai pieteiktos valsts apmaksātajām analīzēm, jāzvana uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta analīžu reģistrācijas tālruni 8303 (P-Pk: 8.00-20.00, S: 9.00-15.00, Sv: 9.00-12.00) vai uz E.Gulbja laboratorijas analīžu reģistrācijas tālruni 67801112 katru dienu no plkst. 8:00-20:00. Ja pacientam nav privātās automašīnas vai citas iespējas doties uz mobilajiem analīžu pieņemšanas punktiem, Centrālās laboratorijas speciālisti dodas arī mājas vizītēs. Noteiktām personu grupām veic bezmaksas testus - vairāk informācijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā. Maksas analīzes iespējams nodot, sazinoties ar E.Gulbja laboratoriju (tālrunis 67801112) vai Centrālo laboratoriju (tālrunis 20030006).

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

 • Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
 • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.
 • Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: ir bieži jāmazgā rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi. Klepojot un šķaudot izmanto vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgā rokas! Lai ar vīrusu nesaslimtu, ievēro sociālo distancēšanos – 2 metru distanci no citiem cilvēkiem, izvairies no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, iespēju robežās paliec mājās un strādā attālināti.

Cilvēkiem, kuriem laboratoriski apstiprināta Covid-19 diagnoze un kuru veselības stāvoklis pieļauj ārstēšanos mājās, jāatrodas stingrā pašizolācijā. To nosaka ārsts un SPKC epidemiologi. Šajā laikā:
Persona līdz izveseļošanai var saņemt slimības lapu, katru dienu jābūt saziņā ar savu ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām, kā arī jāievēro to sniegtie norādījumi;

 • Nedrīkst pamest dzīvesvietu;
 • Izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju;
 • Līdz tam nedrīkst arī uzņemt viesus un veidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem, iet uz veikalu;
 • Ar Covid-19 saslimušie pirmās nepieciešamības preces vai pārtiku iegādājas ar piegādi mājoklī vai izmantojot tuvinieku palīdzību. Ja nepieciešams, lūdz pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, bet izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku;
 • Jālieto maska, ja persona dzīvo kopā ar kādu vienā mājsaimniecībā;
 • Jebkādus medikamentus drīkst lietot tikai saskaņojot ar ārstu;
 • Ja pasliktinās veselības stāvoklis, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai jāzvana 113.
 • Ģimenes locekļiem jāievēro noteikumi, kas attiecās uz kontaktpersonām.
 • Par noteikto ierobežojumu neievērošanu var piemērot sodu un policija var pārbaudīt, vai tiek ievēroti visi nosacījumi.
   

Šādu iespēju nevar izslēgt un jebkurā gadījumā personai jābūt sevišķi uzmanīgai un jāievēro noteiktās prasības gan par sociālo distancēšanos, gan aicinājumu biežāk mazgāt rokas, rūpīgi dezinficēt telpas u.c. Jāapzinās, ka šis ir jauns vīruss un plaši zinātniski pētījumu par to vēl nav pieejami. Cilvēks par atveseļojušos uzskatāms, kad divas analīzes ir uzrādījušas negatīvu COVID-19 rezultātu.
 

Kultūras iestādes, piemēram, muzeji, bibliotēkas, Nacionālais arhīvs u.c. darbību uzsāk pakāpeniski, tiklīdz pilnībā sagatavojušās sanitārā protokola prasībām. Par darbības atsākšanu katra kultūras iestāde paziņo savā tīmekļvietnē un sociālo mediju profilos.

Pasākumos, kuros apmeklētājs piedalās, atrodoties vieglajā transportlīdzeklī, netiek piemērots noteiktais kopējais cilvēku skaita ierobežojums, taču vieglajā transportlīdzeklī drīkst atrasties tikai viens cilvēks, jeb vairāki vienas mājsaimniecības pārstāvji. Pasākuma laikā nedrīkst izkāpt no automašīnas (izņemot wc apmeklējumu) un nedrīkst turēt atvērtus logus (izņemot vēdināšanas režīmā). Transportlīdzekļi jānovieto 2 metru attālumā viens no otra.

No 18.maija nacionālā lidsabiedrība airBaltic ir atsākusi atsevišķus lidojumus no Eiropas pilsētām. Biļešu rezervācija airBaltic pa tālruni +371 67 20 77 71. Līdz ar speciālu airBaltic reisu īstenošanu uz arvien jauniem galamērķiem ĀM pašlaik neplāno repatriācijas reisus no Eiropas. Nacionālās lidsabiedrības airBaltic īstenotie galamērķi tiek noteikti, ņemot vērā epidemiologu izstrādātos kritērijus.

Lielbritānijā šobrīd saslimstības rādītāji ir ļoti augsti – tie neatbilst mūsu veselības ekspertu izvirzītajiem kritērijiem (25 saslimstības gadījumi no katriem 100 000), tādēļ reisi šobrīd nav iespējami.

Tāpat ar 15.maiju tiek atsākti starptautiskie pasažieru gaisa, jūras, autobusa un dzelzceļa pārvadājumi Baltijas valstu starpā, kā arī ar satiksmes ministra atļauju reisi ārpus Baltijas valstīm. Ārpus Baltijas valstīm reisi notiek tikai ar īpašu satiksmes ministra atļauju, kad iesaistītas visas atbildīgās institūcijas un izvērtēti visi saistītie apstākļi.

Detalizētāka informācija par airBaltic reisiem un atsevišķiem čārterreisiem, kuriem atļauju devis satiksmes ministrs, ir pieejama Satiksmes ministrijas mājaslapā Latvijas valstspiederīgos, kuriem šajā laikā nepieciešama konsulārā palīdzība, ĀM aicina sazināties ar Latvijas vēstniecību konkrētajā valstī vai zvanīt uz konsulārās palīdzības diennakts tālruni +371 26 33 11, kā arī sūtīt e-pastu uz palidziba@mfa.gov.lv

SAITES:

Kas palīdz apturēt COVID-19 izplatību!

Bieži jāmazgā rokas
Klepot vai šķaudīt elkonī
Nepieskarties sejai
Ieturēt drošu distanci
#PaliecMājās

Latvijā apstiprinātais saslimšanu skaits ar Covid-19 novados

 

Pieredzes stāsti

Latviete norvēģu skolēnus māca no mājām Latvijā

Laikā, kad mācību process notiek attālināti, nav vairs tik būtiski, kur atrodas skolēni, kur skolotājs. Latviete Lelde Alksne atgriezusies Latvijā un, atrodoties Novadnieku pagasta "Vakrēs", joprojām var turpināt mācīt zīmēšanu norvēģu skolēniem.

Avots: LSM.lv, LTV ziņu dienests, 30.05.2020.

Aculiecinieks. Māsa

Māsas Elīnas ikdiena intensīvās terapijas nodaļā ar Covid-19 pacientiem

Avots: LSM.lv, LTV ziņu dienests, 24.05.2020.

Gandrīz detektīvs jeb epidemiologa darba ikdiena

Viens no iemesliem, kāpēc Latvijā izdodas samērā labi kontrolēt Covid-19 izplatību, ir tas, ka epidemiologi ļoti aktīvi apzina saslimušā cilvēka kontaktpersonas – potenciāli inficētos, lai informētu viņus par to, ko turpmāk drīkst un nedrīkst darīt. Tas reizēm ir detektīva cienīgs darbs, un nākas veikt desmitiem zvanu.

Avots: LSM.lv, LTV Ziņu dienests, 26.05.2020.

Informatīvie materiāli

5. jūnijs - Būtiskākais pēdējā diennaktī
PDF 2.28 MB, 05. jūnijs 2020
4. jūnijs - Būtiskākais pēdējā diennaktī
PDF 2.63 MB, 04. jūnijs 2020
3.jūnijs- Būtiskākais pēdējā diennaktī
PDF 2.1 MB, 03. jūnijs 2020