Covid-19 izslimojusī Dace: Nēsājiet masku, lai pasargātu citus!
“Covid-19 nav muļķības. Ja pašiem nav bail no inficēšanās, padomājiet par tuviniekiem un tiem, kuri ir riska grupā,” tā aicina Dace Beināre, kura pati nupat izslimojusi vīrusu. Viņa uzskata, ka strādājot ciešā kontaktā ar citiem cilvēkiem, vajadzētu būt atbildīgam un aizsegt seju.
Lai gan Dace uzskata, ka kopumā bijusi piesardzīga, septembra sākumā pēc aptuveni stundu garas sarunas ar paziņu Covid-19 skāra arī viņu. Paziņai bija neliels kairinājums kaklā un nebija nekādu aizdomu, ka viņa varētu būt inficēta ar koronavīrusu.
Tajā laikā katru dienu tika ziņots par vidēji četriem saslimšanas gadījumiem dienā, tāpēc varbūtība, ka paziņas nelielās saaukstēšanās pazīmes varētu būt Covid-19, šķita pavisam neliela.
“Kā es saprotu tagad, tie ir tie riska faktori – saruna slēgtā telpā, ilgstoša saruna. Mums bija distance, bet tas tomēr nenostrādāja. Tad es uzzināju pēc laiciņa, ka šis cilvēks ir saslimis un ka ir parādījušies simptomi, ka ir pazudusi garša un smarža. Un tad es uzreiz teicu, ka ir jāiet taisīt analīzes. Nākamajā dienā man faktiski jau sākās pašai stipras iesnas, tā bija astotā diena pēc tikšanās. Man arī parādījās izmaiņas garšas sajūtā. Smarža pazuda diezgan spēcīgi, bet nu tas var arī būt pie spēcīgām iesnām, kā mēs zinām. Garšas sajūta bija tāda nedaudz mainīta, tā kā rūgta garša, tā kā negaršo ēdiens.
Es izjutu tādus pašus simptomus kā pie tāda spēcīga vīrusa, ļoti spēcīgas iesnas, galvassāpes, neliela temperatūra, neliels krekšķis,” stāstīja Dace.
Dace saņēma norādījumus no ārsta – skalot kaklu un degunu, un pati tiem pievienoja elpošanas vingrojumus, ko katru dienu pildīja.
“Manā kontaktpersonu lokā bija ap 20 cilvēkiem, sākumā es domāju, ka būs ap 40. Un tas bija tas lielākais stress, kad sapratu. Es arī uzreiz šiem cilvēkiem zvanīju, teicu, lai neiet varbūt tuvumā saviem vecākiem, lai piesargās, un tas bija milzīgs stress priekš manis,” stāstīja Dace.
“Tie, kas domā, ka nu es dzeršu ingveru ar citronu un mana imunitāte mani pasargās… Neesiet tik augstprātīgi, diemžēl laikam var tomēr mūs skart,” sacīja Dace.
Dacei par lielu atvieglojumu visām viņas kontaktpersonām analīzes bija negatīvas.
“Tie, kas tagad saka, ka tas pilnīgi nekas nav, tās ir pilnīgas muļķības. Es domāju, mums jau nav jābiedē sevi ar to. Bet vai jums tur nav neviena, kas ir riska grupā? Ja jūs neuztraucaties par sevi, es domāju, ka šis jau ir vispār tāds solidaritātes laiks. Mēs pamatā domājam par tiem, kuri varētu būt apdraudēti,” sacīja Dace.
Dace uzskata, ka svarīgi nepārspīlēt ar trauksmes radīšanu, tajā pašā laikā jābūt piesardzīgiem.
Piemēram, viņas ieskatā maskas būtu jāvelk arī apkalpojošajās nozarēs strādājošajiem, kas ir tuvā kontaktā ar klientu.
Kā psiholoģe viņa norāda – svarīgi, lai cilvēki nebūtu vieni ar savām bailēm gan no inficēšanās, gan tad, ja saslimuši. Daces Covid-19 tests joprojām ir pozitīvs, tomēr pēc trīs nedēļu karantīnas un veseļošanās mājās viņa vairs nevar inficēt citus un ir saņēmusi atļauju atsākt darbu. To apstiprina arī Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis, norādot, ka kopš marta un aprīļa ir mainījušās zināšanas par vīrusu.
“Visa pasaule nezināja. Mēs zinām tagad, ka cilvēks 10 dienās praktiski nav lipīgs. Skaidrs, ka šis tests var uzrādīt vīrusa paliekas vēl mēnešiem pēc saslimšanas. Tā kā šī persona noteikti nav lipīga, ja tās ir trīs nedēļas pēc slimošanas,” norādīja Dumpis.