Pārlekt uz galveno saturu
Latvijas Republikas teritorijā no 9. novembra līdz 6. decembrim tiek izsludināta ārkārtējā situācija

Sociālās distancēšanās, pašizolēšanās un karantīnas skaidrojums, noteikumi un ieteikumi

COVID-19 izplatības ierobežošanas pasākumi Latvijā

Fakti, simptomi, riski, testēšana, ārstēšana, drošības pasākumi

Ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu

Kurš un kā var pieteikties un saņemt dīkstāves atbalstu?

Apturi vīrusu ar telefonu!

Mācības klātienē, daļēji attālināti vai pilnīgi attālināti

Informācija par valstīm, uz vai no kurām nerekomendē ceļot

Vadlīnijas un ieteikumi nozaru uzņēmējiem

Covid-19 Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Biežāk uzdotie jautājumi

Ir paredzēti trīs atbalsta veidi:

 • atbalsts dīkstāvē esošiem darbiniekiem
 • atbalsts nodarbināto algu subsīdijai
 • subsīdija uzņēmējiem apgrozāmajiem līdzekļiem.

Dīkstāves atbalsts būs 70% apmērā no komersanta trīs mēnešu (augusts, septembris, oktobris) deklarētās vidējās algas. Subsīdiju izmaksās darbiniekam (nodarbinātiem, pašnodarbinātiem un patentmaksas maksātājiem). Subsīdijas minimālais apmērs plānots 330 EUR (summa ir noteikta atbilstoši neto minimālajai algai valstī); par katru apgādājamo darbiniekiem plānots izmaksāt vēl 50 EUR katram, subsīdijas maksimālais apmērs - 1000 EUR (neto). Vienlaikus iekļauts nosacījums, ka darbiniekiem izmaksājamais atbalsts nedrīkst pārsniegt 80% no bruto algas.
 
Atbalsts algu subsīdijai uzņēmējiem būs pieejams 50% apmērā no  deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par periodu no 2020.gada 1.augusta līdz 31.oktobrim, bet ne vairāk kā 500 euro apmērā par kalendāra mēnesi par darbinieku. Vienlaikus noteikts pienākums darba devējam izmaksāt darbiniekam starpību starp saņemtā atbalsta apmēru un darba samaksas apmēru, tādējādi nodrošinot, ka darbinieks saņems 100% atlīdzību. Atbalsts tiks izmaksāts darbiniekiem.
 
Apgrozāmo līdzekļu subsīdija komersantiem būs pieejama 30% apmērā no uzņēmuma bruto darba algas, par kuru nomaksāti darba algas nodokļi 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, kopsummas, bet ne vairāk kā 50 000 euro par atbalsta periodu, un ne vairāk kā 800 000 euro saistītai personu grupai. 

Atbilde pievienota 11.11.2020.
 

Pašvaldībās, kurās divu nedēļu kopējais jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits uz 10000 iedzīvotāju divas reizes pārsniedz valsts vidējo rādītāju, no 27. novembra jāievēro īpaši drošības pasākumi

 • Jāatgriežas pie gada pirmajā pusē ierastā 2+2 principa. Izglītības process klātienē tiks īstenots tikai bērnudārzos un 1. – 4. klasei skolās. Darbība pilnībā būs jāpārtrauc kultūras un izstāžu vietām, ieskaitot gadatirgus. Darbu varēs turpināt bibliotēkas, taču tikai izsniedzot grāmatas līdzņemšanai. 
 •  Aizliegti jebkādi privāti pasākumi gan telpās, gan ārā. Izņēmums ir kristību ceremonija neatliekamos gadījumos, kā arī bēru ceremonija ārpus telpām. Arī šajos notikumos aizvien ir jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā jānēsā sejas maska, netuvojoties apkārtējiem tuvāk par diviem metriem. 
 • Jāpārtrauc arī sporta treniņi telpās pašvaldībās. Sporta gaitas turpināt drīkst tikai Latvijas pieaugušo izlases, Olimpiskās vienības un Paralimpiskās vienības sportisti, kā arī komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu pilngadīgi profesionāli sportisti.
 • Būtiski jāierobežo arī cilvēku skaits pilsētas sabiedriskajā transportā, veikalos un citviet gan telpās, gan ārā. Iedzīvotāji tiek aicināti rūpīgi sekot pakalpojumu sniedzēju un tirgotāju izvietotajai informācijai par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu un citiem drošības pasākumiem.

Nosacījumi jāievēro pašvaldībās, kuras ir iekļautas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē publicētajā sarakstā. Saraksts tiek atjaunots katru otrdienu līdz plkst. 12.00 un stingrāki nosacījumi stājas spēkā tās pašas nedēļas ceturtdienā.

Informācija atjaunota 25.11.2020. 

No 9. novembra līdz 6. decembrim pulcēšanās nav atļauta. Netiek organizēti publiski pasākumi. Privāti var tikties līdz 10 cilvēkiem no ne vairāk kā 2 mājsaimniecībām. Sapulcēs, gājienos un piketos ārā var pulcēties līdz 50 dalībniekiem, ievērojot piesardzību.
Aktuālā informācija par citiem ierobežojumiem, kas spēkā no 9. novembra, pieejama sadaļā "Kopsavilkums"

Atbilde rediģēta 08.11.2020.

Valsts svētkus iesakām svinēt ģimenes lokā, iededzot sveces par godu valsts dzimšanai un baudot bezmaksas kultūras resursa #ēkultūra piedāvājumu.

10 idejas, kā svinēt Latvijas valsts svētkus

Visās tirdzniecības vietās, arī tirgū un ielu tirdzniecības vietās, ir jālieto maskas, jāievēro 2 metru distance, pastiprināta higiēna, jānodrošina informācija par piesardzību.
Tirdzniecības vietā vienam apmeklētājam jāparedz ne mazāk kā 10 m2 no publiski pieejamās telpu platības. 
Pie ieejas veikalā ir jānorāda informācija, arī svešvalodā, par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu.
Sestdienās, svētdienās un svētku dienās tirdzniecības centros, kur publisko telpu platība ir vismaz 10 000 m2 vai kur ir vismaz 10 tirdzniecības vietas, var darboties:

 • pārtikas veikali,
 • aptiekas (arī veterinārās),
 • optikas veikali,
 • dzīvnieku barības veikali,
 • grāmatnīcas,
 • preses tirdzniecības vietas,
 • higiēnas un saimniecības preču veikali,
 • telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietas,
 • attālināti iegādātu preču izsniegšana. 

Seko līdzi aktuālākajai informācijai par papildu drošības pasākumiem pašvaldībās ar īpaši augstsu Covid19 izplatību.

Atbilde rediģēta 25.11.2020.
 

No 9. novembra līdz 6. decembrim sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai. 
Šis ierobežojums neattiecas uz skolām, bērnudārziem un darba vietām, kā arī starptautiskās lidostas “Rīga” termināli.  Šajās vietās jānodrošina:

 • mutes un deguna aizsegu lietošana gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem, 
 • 2 metru attālums starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena,
 • pie viena galdiņa neatrodas vairāk par 2 cilvēkiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi,
 • apmeklētāji atrodas tikai sēdvietās,
 • jāparedz ne mazāk kā 10 m2 no publiski pieejamās telpu platības vienam apmeklētājam,
 • galda piederumus, trauku komplektus un salvetes katram apmeklētājam izsniedz individuāli,
 • pēc katras ēdienreizes (katra apmeklētāja) galdiņus dezinficē,
 • apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases) ir izvietota skaidri salasāma publiski pieejama informācija, tai skaitā svešvalodā, par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties ēdināšanas vietā.

Lai palīdzētu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem sniegt drošus ēdināšanas pakalpojumus ārkārtējās situācijas apstākļos, Latvijas Restorānu biedrība, konsultējoties ar Pārtikas un veterināro dienestu, ir izstrādājusi labas higiēnas prakses vadlīnijas ēdienu PIEGĀDEI/ LĪDZI ŅEMŠANAI

Atbilde rediģēta 10.11.2020.
 

Individuālai atpūtai ir pieejamas dabas takas, strādā arī muzeji, izstādes, bibliotēkas un citas kultūrvietas, taču tajās nenotiek pasākumi.
Nenotiek izklaides pasākumi, piemēram diskotēkas. Slēgtas ir spēļu zāles un bāri, tāpat nestrādā slidotavas, bērnu viesību organizēšanas vietas, izklaides un atrakciju centri, batutu parki, bērnu rotaļu laukumi un pieskatīšanas istabas (tai skaitā tirdzniecības centros). Nestrādā arī ūdens izklaides un atrakciju centri, pirtis un SPA. Nenotiek sporta pasākumi – sacensības, paraugdemonstrējumi, šovi un u.tml. 

Seko līdzi aktuālākajai informācijai par papildu drošības pasākumiem pašvaldībās ar īpaši augstsu Covid19 izplatību.

Atbilde rediģēta 25.11.2020.
 

Ārkārtējās situācijas ierobežojumu mērķis ir panākt, lai cilvēki neriskētu ar savu un citu veselību, tiekoties ar citiem un ilgstoši pavadot laiku vienā telpā. Līdz ar to viesnīcās risinājums ir ēdiena piegāde uz numuriņu un maltītes vai dzērienu baudīšana numuriņos, nevis koplietojamās telpās, piemēram, ēdamzālē vai bārā.

Atbilde pievienota 10.11.2020.

Kas palīdz apturēt COVID-19 izplatību!

Bieži jāmazgā rokas
Klepot vai šķaudīt elkonī
Nepieskarties sejai
Ieturēt drošu distanci
#PaliecMājās

Pieredzes stāsti

Tests pozitīvs, un draugi mani uzpasē. Trešā Covid-19 dienasgrāmata

Marta Dziļuma savā pirmajā Covid-19 dienasgrāmatā rakstīja par to, kā vīrs Gundars uzstājās kā mūziķis 17. oktobra koncertā Cēsīs. Nākamajā rītā vīram parādījās pirmie simptomi un, uztaisījis testu, konstatēja, ka ir Covid-19 pozitīvs. Arī Martai pēc dažām dienām parādījās pirmie simptomi, bet pieraksts uz testu vēl tikai priekšā.

Avots: LSM.lv, 07.11.2020.

Vīram pozitīvs. Man arī gribētos testu. Covid-19 2.dienasgrāmata

Marta Dziļuma savā pirmajā Covid-19 dienasgrāmatā rakstīja par to, kā vīrs Gundars grasījies uzstāties kā mūziķis leģendārajā 17. oktobra koncertā Cēsīs. Viņš atbrauca mājās ar pēdējo vilcienu un abi aizgājuši gulēt. Nākamajā rītā vīram parādījās pirmie simptomi. Otrā Covid-19 dienasgrāmata.

Avots: LSM.lv, 05.11.2020.

Esmu bezimunitātes cilvēks un man bija ļoti bail saslimt. Covid-19 dienasgrāmata

Man gadījās saslimt ar Covid-19 tieši tajā brīdī, kad to varētu gaidīt vismazāk (kurš tad to vispār kādreiz gaida).

Avots: LSM.lv, 04.11.2020.