Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Vakcinācija ar Vaxzevria (AstraZeneca)

Latvijas Imunizācijas valsts padomes eksperti rekomendē Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnas lietošanu visu vecuma grupu cilvēkiem, sākot no 18 gadiem.

Lapa tika atjaunota: 19.04.2021

Vaxzevria (AstraZeneca) ir vakcīna 2019. gadā atklātā koronavīrusa izraisītās slimības (Covid-19) novēršanai. Vakcīna nesatur pašu vīrusu un nevar izraisīt Covid-19 slimību. Apkopotie rezultāti, kas iegūti no četriem Apvienotajā Karalistē, Brazīlijā un Dienvidāfrikā veiktiem klīniskajiem pētījumiem, liecina, ka Vaxzevria (AstraZeneca) ir droša un efektīvi novērš Covid-19 saslimšanu personām no 18 gadu vecuma.

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu drošuma komiteja (PRAC) izvērtējusi ziņotos gadījumus par asins trombu veidošanos cilvēkiem, kuri saņēma Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnu pret Covid-19. Iespējamākais ļoti retu neparastu trombu veidošanās skaidrojums ir imūnreakcija, kas noved pie līdzīga stāvokļa, kāds dažkārt novērojams pacientiem, kas tiek ārstēti ar heparīnu (heparīna izraisīta trombocitopēnija, HIT). EZA secinājusi, ka:

  • trombu un zema trombocītu līmeņa kombinācija ir ārkārtīgi reta,
  • balstoties uz šobrīd pieejamiem pierādījumiem, nav apstiprināti specifiski vecuma, dzimuma vai slimības riska faktori šīs ļoti retās blaknes attīstībai;

  • nav pierādījumu par problēmām, kas saistītas ar konkrētām vakcīnas sērijām vai ražotnēm.

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu!

Informācija pacientiem

Gadījumā, ja pēc Covid-19 Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnas saņemšanas novērojat kādu no šīm pazīmēm, lūdzu, nekavējoties vērsieties pēc medicīniskās palīdzības un informējiet, ka nesen esat saņēmis vakcīnu:

  • elpas trūkums,
  • sāpes krūšu vai vēdera apvidū;
  • pietūkušas vai sāpīgas kājas;
  • smagas vai smagākas galvassāpes vai neskaidra redze pēc vakcinācijas;
  • nepārejoša asiņošana;
  • daudz sīku asinsizplūdumu, sarkanīgi vai purpursarkani plankumi vai asins pūslīši zem ādas.
Informācija veselības aprūpes speciālistiem
  • Ziņots par trombozes un trombocitopēnijas gadījumiem, kas dažkārt izpaužas kā mezenteriālās vēnas vai cerebrālās vēnas tromboze, arī cerebrālās vēnas sinusa tromboze, cilvēkiem, kas nesen saņēmuši Covid-19 Vaxzevria (AstraZeneca) vakcīnu, galvenokārt 14 dienu laikā pēc vakcinācijas. Lielākā daļa ziņojumu bijuši par sievietēm, kas jaunākas par 55 gadiem, taču šie dati varētu atspoguļot augstāku risku šajā grupā arī tādēļ, ka vairākās dalībvalstīs vakcinācijas kampaņas līdz šim ietvērušas konkrētas mērķgrupas.
  • Ziņoto gadījumu skaits pārsniedz gaidīto, tāpēc cēloņsakarību nevar izslēgt, taču to nevar arī apstiprināt. Tomēr, ņemot vērā to, ka šie gadījumi ir ļoti reti un nav zināma šādu trombu veidošanās biežums populācijā, jo Covid-19 arī izraisa hospitalizāciju ar trombemboliskām komplikācijām, nevar noteikt, cik izteikta ir saistība starp vakcīnu un trombu veidošanos.
  • EZA uzskata, ka kopumā nav saistības ar trombemboliskiem traucējumiem. Tomēr tiks veikti pasākumi, lai atjauninātu zāļu aprakstu un lietošanas instrukciju ar informāciju par diseminētās intravaskulārās koagulācijas (DIK) un CVST gadījumiem.
  • Veselības aprūpes speciālistiem jābūt modriem un jāzina par šādu trombembolijas, DK un CVST gadījumu iespējamību vakcinētiem cilvēkiem.
  • Vakcinētie cilvēki jāmudina nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja rodas trombembolijas simptomi, īpaši trombocitopēnijas un cerebrālo trombu pazīmes, piemēram, viegli sasitumi vai asiņošana, kā arī ilgstošas vai stipras galvassāpes, it īpaši 3 dienu laikā pēc vakcinācijas.

Papildinātā vakcīnas informācija un ar to saistītā vēstule veselības aprūpes speciālistiem tagad ir pieejama Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē.

Uzzini vairāk!

Atsauce uz pirmavotu

Veselības ministrija

Atvērt mājaslapu