Pārlekt uz galveno saturu

Nacionālās bibliotēkas e-pakalpojumu piedāvājums novērtēts kā starptautisks paraugs

Avots: LSM.lv, Kultūras redakcija, 02.06.2020.

Eiropas Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociācijas biroja veidotajā 17 Eiropas valstu pieredzes apkopojuma ziņojumā, saskaroties ar Covid-19 krīzi, Latvijas Nacionālās bibliotēkas e-pakalpojumu piedāvājums novērtēts kā pozitīvs paraugs, medijus informē LNB pārstāvji.

Nacionālajā bibliotēkā skaidro, ka šī gada marta beigās tiešsaistē norisinājās Eiropas Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociācijas biroja (European Bureau of Library Information and Documentation Associations – EBLIDA) izpildkomitejas ārkārtas sanāksme. Tās mērķis bija apspriest bibliotēku stāvokli un pieredzi Covid-19 pandēmijas apstākļos, šobrīd īstenotos darbības modeļus un pakalpojumus, tostarp inovācijas, kā arī izvērtēt starptautisku risinājumu variantus, lai pakāpeniski atgrieztos ierastajā dzīvē.

Atbildot Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša (António Guterres) aicinājumam uz solidaritāti ("Call for Solidarity") un balstoties bibliotēku sniegtajā informācijā, EBLIDA izveidoja 17 Eiropas valstu, tostarp Latvijas, bibliotēku asociāciju un bibliotēku pieredzes apkopojuma ziņojumu, saskaroties ar Covid-19 izraisīto krīzi. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un tās e-pakalpojumu piedāvājums šajā starptautiskajā dokumentā novērtēts kā paraugs.

LNB pārstāvji norāda, ka “krīzes laiks galvenokārt ļāvis bibliotēkām popularizēt daudzveidīgus e-pakalpojumus un digitālās kolekcijas, kuru apmeklējuma rādītāji pieauguši eksponenciāli (atsevišķās valstīs pat par 1000% –1500%, salīdzinot ar laika periodu tieši pirms ārkārtas situācijas un gada). Lai piedāvājumu klāstu paplašinātu arī ar kolekcijām un datubāzēm, kas ikdienā autortiesību aizsardzības dēļ pieejamas tikai bibliotēkās, sevišķi svarīgs faktors ir bibliotēku un atbildīgo ministriju savstarpējo attiecību kvalitāte.”

LNB šajā ziņojumā izcelta kā paraugs un vienīgā Eiropas bibliotēka, kas operatīvi – teju kopš valstī izsludinātā ārkārtas situācijas sākuma – panākusi vienošanos ar Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūru / Latvijas Autoru apvienību (AKKA/LAA)  par Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas periodisko izdevumu kolekcijas “Periodika.lv” un Grāmatu portāla brīvu pieejamību arī ārpus slēgtajām bibliotēkām.

Vienlaikus kā vēl vienu teicamas sadarbības un pieredzes piemēru EBLIDA Izpildkomiteja izceļ LNB un Kultūras ministrijas sagatavotos ieteikumus Latvijas publiskajām bibliotēkām par pakalpojumu sniegšanas paņēmieniem ārkārtas situācijas laikā. Turpretī atsevišķu atzinību izpelnījusies KM rīkotā informatīvā kampaņa “#Ē-kultūra”, kas aicina sabiedrību Covid-19 laikā baudīt dažādus kultūras pasākumus un izmantot kultūras jomas e-pakalpojumus tiešsaistē.