Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Ar ceļojumiem pa Latgali un «Instagram» kontu mazina satraukumu Covid-19 laikā

Avots: LSM.lv, 11.06.2020.

Cilvēki dažādi reaģē uz Covid-19 izraisīto krīzi, karantīnu un darbu attālināti. Rēzekniete Edīte Husare nu jau vairāku mēnešu garumā brīvdienās apceļo Latgali, fotografē interesantas vietas un publicē šo informāciju jaunizveidotajā “Instagram” kontā “Latgola” un  citos sociālajos tīklos, tādējādi piedāvājot cilvēkiem gan virtuālo iespēju uzzināt informāciju par skaistām vietām, objektiem Latgalē, gan arī veido sava veida tūrisma  maršrutus ar fotogrāfijām un nelieliem aprakstiem par to, ko Latgales novados ir vērts apmeklēt.

Edīte ikdienā strādā koncertzālē ''Gors'', kur viņa ir Mārketinga daļas vadītāja. Covid-19 krīze kultūras darbinieku, tostarp arī Edītes dzīvi ir sagriezusi kājām gaisā: “Es varu teikt tikai to, ka man darba šajā laikā ir palicis tikai vairāk. Visi agrāk saplānotie pasākumi ir jāpārceļ, jāapziņo klienti, jādomā jaunas norises. Šajā laikā ir bijis daudz vairāk stresa, jo neviens īsti nezina, kā būs tālāk. Kultūras pasākumus parasti plāno gadu uz priekšu, bet tagad pasākumus var saplānot labi ja mēnesim”.

Lai atslēgtos no ikdienas satraukumiem, Edīte nu jau vairāku mēnešu garumā katru svētdienu dodas ceļojumā uz kādu vietu Latgalē. Sākumā atklāj to sev un tad ar sociālo tīklu palīdzību aicina  virtuālā ceļojumā  citus. Tā ir tapis ''Instagram'' konts “Latgola”.

“Instagram” konts “Latgola” tapa šā gada marta beigās, pašā Covid-19 un karantīnas kulminācijas laikā. Vienu vakaru,  pārskatot fotoalbumus datorā ar  tām vietām, kuras Latgalē apmeklētas,  Edīte nonāca pie secinājuma, ka ir daudz skaistu iemūžinātu mirkļu. Radās ideja, ka varbūt par tiem ir vērts atgādināt un pastāstīt citiem.

Cilvēks ar fotoaparātu

Ja sākumā ideja publicēt agrāk tapušās dažādu Latgales vietu, objektu fotogrāfijas bija atskats pagātnē, tad pēc kāda laika radās doma veidot virtuālos tūrisma maršrutus.

“Pirmā “Instagram” konta daļa bija dažu laiku dažādi mirkļi. Vienkārši skaisti, bet maijā bija brauciens pa Daugavas lokiem un  tad es sapratu, ka šī platforma, kurai jau bija sekotāji, var kļūt par iedvesmu kādam, kurš domā, kur paceļot,” stāsta Edīte.

Fotogrāfijas, kur iemūžinātas ainavas, baznīcas, muižas, dažādi citi objekti, lielā daudzumā top katra ceļojuma laikā. Edīte atklāj, ka nav profesionāla fotogrāfe, taču šī nodarbe viņu aizrauj un interesē.

“Esmu cilvēks ar fotoaparātu. Jau tad, kad  nopirku pirmo spoguļkameru,  sapratu – ja es gribu ar fotogrāfiju nodarboties profesionāli, tam ir jāveltī daudz vairāk laika, un tas nav arī  mans mērķis – būt ļoti profesionālai. Man galvenais ir iemūžināt . Tāpēc es esmu tas cilvēks ar fotoaparātu, kuram tas patīk un kaut kas arī izdodas,” atzīst Edīte.

Pārsteigums pierobežā

Viņa ir apceļojusi arī pierobežu, un, lai arī daudzviet jau bija viesojusies, bijuši arī pārsteigumi. Īpaši pārsteidzis brauciens uz Līdumniekiem Ciblas novadā. Arī Edīte pati nāk no pierobežas Viļakas novada Šķilbēniem, kas ir skaista, sakopta vieta ar lielām zemnieku saimniecībām.

“Braucot uz Līdumniekiem mēs ieraudzījām norādi uz ciemu Degļeva un nolēmām, ka tur jāiegriežas.   Iebraucam – ciems ar baltu zīmi, bet tur ir tikai dažas apdzīvotas mājas.

Pārējās mājās vējš, tukšums, izsisti logi, un tad nācās secināt, ka  nav visa pierobeža tāda, kādu es biju pieradusi redzēt.

Taču arī tur dzīvo cilvēki, nodarbojas ar tūrismu. Tas man šķita iedvesmojoši. Taču - cik ilgi tā  vēl būs,” retoriski vaicā Edīte.   

Lai informācija par pašas apmeklētajām vietām un objektiem Latgalē būtu pilnīgāka, katrai fotogrāfijai seko apraksts. “Katru rītu mans pirmais darbiņš ir ielikt “Instagram” trīs jaunas fotogrāfijas par kādu jaunu vietu, kas varēt iedvesmot izzināt Latgali. Es jau par tām vietām uzzinu pirms brauciena, bet ja gribi ielikt kādu papildus informāciju, tev ir jāapskatās Periodika.lv, kas šajā laikā ir pieejama brīvāk, jāpastudē  kādas citas grāmatas. Mani priecē, ja mans darbs  kādu  iedvesmo un  motivē ceļot,” saka Edīte.

Baznīca liecina par dzīvību

Daudzās “Instagram” publicētās fotogrāfijās ir iemūžināti Latgales dažādu reliģisko konfesiju dievnami. Edīte atklāj, ka nav tā, ka viņa speciāli koncentrētos uz to fotografēšanu, taču baznīcu ir daudz, un katra no tām ir sava veida unikāls objekts: “Paldies Dievam, ka Latgalē ir baznīcas. Ja ciemā ir baznīca, tātad tur  jābūt arī  kāda dzīvībai. Tas ir piesaistes punkts, uz kurieni aizbraukt”.

Edīte, apceļojot Latgali, ir nonākusi pie secinājuma, ka  tūrismam Latgalē vēl ir daudz iespēju attīstīties un pilnveidoties: “Diezgan daudzi braucieni ir tādi, ka, no vienas puses, ir it kā labi, nekur nevari iztērēt naudu, bet, no otras puses – es nevaru nekur iztērēt naudu, pat ja to vēlos. Nav, kur ieiet, nav, ko nopirkt.. Pat ja tu gribētu atbalstīt kādu vietējo saimniecību, tādu iespēju nav.”

Edīte cer, ka nākotnē, izbraucot kaut vai ar velosipēdu pa Latgali, būs vairāk iespēju atstāt kādu eiro vismaz vietējai saimniecībai.  

Ceļojot pa Latgali, Edīte atklājusi jaunas vietas - arī tādas, kur gribētos atgriezties. Tagad viņa jau dzīvo  ar domu, ka ar savos ceļojumos redzēto turpinās dalīties internetā. Pašlaik “Instagram” kontā “Latgola” viņai ir vairāk nekā 500 sekotāji. Informācija par Edītes ceļojumiem nonāk arī “Facebook”.