Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

31 gads un miris. Cīņu ar Covid-19 zaudē nepotēts jauns vīrietis

LSM.lv, 04.11.2021.

Aiz ikdienas Covid-19 saslimušo un šīs slimības upuru statistikas ir īsti cilvēki. Mīļotais vīrs, dēls un brālis. Bet četrus mēnešus vecajam Mišam – mīļotais tētis. Viss uzskaitītais raksturo Artūru Kuļepovu. Vīrietim bija tikai 31 gads. Nāves iemesls – Covid-19. Stāsts par Artūra nāvi, ko publicēja portāls "Delfi", raisīja plašu rezonansi sociālajos tīklos.

Artūra sieva Jūlija Kuļepova Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" atzina: "Smagi. Pamazām nāk apziņa, ka tas viss ir patiesība. Ka viņš vairs neienāks pa šīm durvīm. Smagi. Pirmais saslima viņa tēvs, burtiski pēc dažām dienām jaunākais brālis. Pēc tam Artūrs, un nākamajā dienā arī man palika slikti."

Slimība smagi skāra tikai Artūru. Vairākas dienas jaunajam vīrietim bija 40 grādu temperatūra. Ģimene gandrīz katru dienu sauca neatliekamo palīdzību, taču vīrieti uzņēma tikai ceturtajā reizē. Ar grūtu sirdi Jūlija pavadīja vīru uz slimnīcu. Četras dienas viņš pavadīja slimnīcas palātā. Reizēm viņi sarakstījās, reizēm sazvanījās. Galvenokārt runāja Jūlija, Artūram tas nebija viegli. Vēlāk viņš vispār vairs neatbildēja. Izrādījās, ka vīrietis pārvests uz Intensīvās terapijas nodaļu.    

Jūlija norādīja: "Pat ārsts pateica: "Reanimācijā mēs ar viņu sarunājāmies, viņš pastāstīja, ka viņam ir ģimene, ka viņš ļoti grib atpakaļ mājās, ka viņš esot darījis visu, ko viņam lika darīt." Viņš cēla augšā rokas, lai skābeklis vieglāk piekļūtu  plaušām. Viņš darīja visu, kas bija viņa spēkos. Protams, ka viņš neplānoja mirt. Viņam bija iemesls dzīvot. Vismaz bērna dēļ."

Drīz vien Artūru ievadīja mākslīgajā komā. Jūliju ar Artūra tēvu aizsargtērpos uz īsu brīdi ielaida pie saslimušā vīrieša. Artūrs tā arī nenāca pie samaņas.

"Sākotnēji, kamēr vēl nebija stingru ierobežojumu, mēs neplānojām vakcinēties. Gribējām paskatīties, kā cilvēki sadzīvo ar šīm vakcīnām, jo, no vienas puses, mums bija bail, jo tās nav pietiekami pārbaudītas. Gribējām nogaidīt, varbūt līdz pavasarim. Un tad paskatīties un vakcinēties. Taču sanāca tā, ka mēs saslimām," atzina atraitne.

5. decembrī Jūlijai ir jubileja – 25 gadi. Šajā dienā ir arī Jūlijas un Artūra kāzu gadadiena. Jūlija savam vīram jokojot pateica: ja ierobežojumi pēc 15. novembra tiks atcelti, iesim svinēt uz restorānu. Šiem plāniem nebija lemts piepildīties.

Kāpēc neaizveda uz slimnīcu uzreiz

To, kāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) uzreiz neuzņēma Artūru, "Panorāma" lūdza komentēt NMPD direktorei Lienei Cipulei.  

To, kurus pacientus vedīs uz slimnīcu, nosaka pēc īpaša algoritma.

Cipule norādīja, ka arī Artūra gadījumā mediķi vadījās pēc tā un nosprieda, ka vīrietis vēl nav tik sliktā stāvoklī, lai viņu uzreiz vestu uz slimnīcu.  

"Skatoties primāri šo medicīnisko dokumentāciju, kur ir veikti mērījumi, kur veiktas atzīmes par pacienta stāvokli, mēs redzam, ka tomēr tas ir bijis atbilstoši algoritmam pieņemts lēmums. Cita lieta, ka var vērtēt arī medicīniskās ārstniecības personas pieeju. Varbūt, ka atsevišķus riskus nav pamanījis konkrētais darbinieks, bet principā, pēc algoritma strādājot, mēs saprotam, ka šādas kļūdas var rasties," norādīja Cipule.

Cipule pastāstīja, ka pašlaik viena no galvenajām neatliekamās palīdzības funkcijām ir nenoslogot slimnīcas ar pacientiem, kuriem tur nav jānonāk. Jo gluži vienkārši nav vietu.