Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Starptautiskie pasažieru pārvadātāji veic stingru ieceļotāju epidemioloģisko kontroli

Lapa tika atjaunota: 07.01.2021

Starptautiskais pasažieru transports, kur ir ieviesti un stingri tiek ievēroti visi epidemioloģiskie drošības pasākumi, kā arī veikta visu pasažieru kontrole, ir drošākais ceļošanas veids. Arī no Apvienotās Karalistes (AK) ieceļojošajiem pasažieriem tiek veikta stingra epidemioloģiskā kontrole, papildus veicot Covid-19 testu.  No 2. līdz 5. janvārim Latvijā no AK ir ieceļojuši 889 cilvēku, visi ievērojot noteiktos epidemioloģiskos drošības pasākumus, kas noteikti lidostās un lidmašīnās. Visiem pasažieriem tiek pārbaudīts, vai ir aizpildīta elektroniskā anketa covidpass.lv, un pirms lidostas “Rīga” termināla pamešanas pasažieru pienākums ir veikt Covid-19 testu.

Starptautiskie pārvadātāji nodrošina stingru pasažieru kontroli un epidemioloģisko prasību izpildi, tai skaitā uzrauga elektronisko anketu Covidpass.lv aizpildīšanu. Saskaņā ar atbildīgo institūciju datiem, aviācijas  nozare ir visdrošākā, jo tai ir vismazākais ievesto Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits. 2020. gadā laikā no 2. marta  līdz 27. decembrim ar aviāciju ievesti 245 gadījumi, kas ir vidēji viens saslimšanas gadījums uz katriem 2030 ielidojošajiem pasažieriem. Savukārt ar citiem transporta veidiem tajā pašā laikā ir ievesti 588 gadījumi. Būtiski, ka pārvadātāji nodrošina operatīvu informāciju Slimību profilakses un kontroles centram, kas var veikt izplatības uzraudzību, tādējādi samazinot epidemioloģiskos riskus.

Situācijā, kad starptautiskie pasažieru pārvadājumi Latvijā ir aizliegti uz un no daudzām valstīm, sauszemes robežu ar privāto transportu ik nedēļu šķērso aptuveni 3-4 reizes vairāk cilvēku nekā Latvijā ierodas ar kontrolētajiem pārvadātājiem (aviosabiedrībām, autobusiem, jūras transportu un dzelzceļu). Piemēram, no 20. līdz 26. decembrim Latvijā ar pasažieru pārvadātājiem ieradās nedaudz vairāk kā 15 tūkstoši pasažieru, turpretim sauszemes robežu ar privāto transportu šķērsoja vairāk nekā 46 tūkstoši cilvēku. Kopumā decembrī 94% ieceļotāju Latvijā ieradās ar privātajām automašīnām.

Dati liecina, ka daļa ceļotāju, kas iebrauc ar privātajām automašīnām, neievēro valstī noteiktos drošības pasākumus un covidpass.lv aizpilda tikai tad, kad izskan paziņojumi par kontroli uz sauszemes robežām. Decembrī, mēnesi pēc kontroles uzsākšanas, pa sauszemi ieceļojošo skaits, kas aizpildīja covidpass.lv, palielinājās par vairāk nekā 60%. Tādējādi, redzams, ka nekontrolēta ieceļošana ar privāto transportu rada lielus riskus, apgrūtina epidemioloģiskās situācijas kontroli un vīrusa izplatības ierobežošanu.

Aviācijas nozarē veiktās pasažieru aptaujas apliecina, ka vairums pasažieru ceļo tikai būtisku iemeslu dēļ, pamatā ģimenes apstākļu vai darba dēļ. Pasažieriem, kuriem nav iespēju pārvietoties no valsts uz valsti ar tiešajiem reisiem, meklē citus pārvietošanās veidus. Piemēram, pasažieri uz Latviju dodas tranzītā caur citām valstīm, tai skaitā arī ar personīgo transportu pa sauszemi, kas no epidemioloģiskā viedokļa ir bīstamāk.

Informācija sagatavota, izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra un Iekšlietu ministrijas Informācijas centra datus no Covidpass.lv datu bāzes. Uzzini vairāk!

Atsauce uz pirmavotu

Satiksmes ministrija

Atvērt mājaslapu