Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Līdz marta beigām kopumā saņemti 3416 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām

Lapa tika atjaunota: 04.04.2022

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) līdz šī gada 31. martam ir saņēmusi 3416 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām.  Līdz šim laikam vakcinācija Latvijā veikta vairāk nekā 2,8 miljonus reižu (precīzi 2 871 278 reizes).

Statistikas dati liecina, ka par blakusparādībām ziņots vienu reizi no aptuveni katriem 800 veikto vakcinācijas reižu.

Lielākajā daļā gadījumu (aptuveni 76% gadījumu) ziņotāji ir bijuši pacienti. Vienā no četriem gadījumiem par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām ziņojušas ārstniecības personas.

Lielākais vairums cilvēku ziņojuši par vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, drebuļiem un nogurumu.  Minētie simptomi parasti rodas 8 līdz 10 stundu laikā pēc vakcinācijas un izzūd paši 2 līdz 3 dienu laikā.

Saņemto ziņojumu vidū ir arī ziņojumi par iespējamām blakusparādībām, kas ir īpašās intereses nevēlami notikumi (AESI), kurus uzrauga īpaši rūpīgi, piemēram, 22 ziņojumi par miokardītu, 2 ziņojumi par perikardītu, saņemti atsevišķi (kopumā 8) ziņojumi par vienpusēju, dažādas pakāpes sejas muskulatūras parēzi, viens ziņojus par trombozi ar trombocitopēniju, 5 ziņojumi par trombocitopēniju, 2 – par imūno trombocitopēniju, 23 ziņojumi par venozu trombemboliju, 4 – par Gijēna-Barē sindromu, 14 ziņojumi par anafilaksi.

Līdz 31. martam ZVA izvērtējusi 30 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu vai vairāku mēnešu laikā pēc vakcinācijas. No tiem 29 gadījumos nav apstiprināta saistība ar vakcināciju pret Covid-19, vai dažos gadījumos pieejamo datu apjoms nav bijis pietiekošs, lai noteiktu iespējamās cēloņsakarības līmeni. Viens letāls gadījums ir ticami saistāms ar vakcīnas Vaxzevria (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna AstraZeneca) lietošanu.

23 ziņoto gadījumu vērtēšana šobrīd vēl turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija.

ZVA atgādina, ka līdzīgi kā pēc jebkuru vakcīnu un zāļu saņemšanas, arī pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas var rasties blakusparādības, tomēr ne visi cilvēki ar tām saskaras. Vairums blakusparādību rodas, jo vakcīnas stimulē cilvēka organisma imūnsistēmu. Tā rezultātā daļai cilvēku viņu organisma īpatnības dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb blakusparādības. Tomēr šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

Pilnīga informācija par visām iespējamām blakusparādībām ikvienam ir pieejama vakcīnu lietošanas instrukcijās, kuras ir publicētas ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv esošajā Zāļu reģistrā, ievadot vakcīnas nosaukumu.

ZVA aicina pacientus vienmēr vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī ikviens iedzīvotājs, to iespējams izdarīt elektroniski ZVA tīmekļvietnē sadaļā “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

Latvija, sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnē, sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 > Ziņojumi par blakusparādībām”, un tajā ir pieejama arī informācija par blakusparādību ziņojumu izvērtēšanas procesu.

Atsauce uz pirmavotu

Zāļu valsts aģentūra

Atvērt mājaslapu