Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Dace Zavadska skaidro jaunumus par Covid-19 vakcīnām

Lapa tika atjaunota: 30.06.2021

Līdz ar vakcinēto cilvēku skaita pieaugumu visā pasaulē ir pieejami arvien jauni dati par vakcīnu efektivitāti un precizējumiem rekomendācijās to izmantošanā. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja asoc. prof. Dace Zavadska skaidro būtiskākos jaunumus.

Covid-19 pārslimojušajiem pilna aizsardzība ir jau pēc pirmās vakcīnas saņemšanas

Arvien vairāk pētījumu dati parāda, ka cilvēkiem, kas ir pārslimojuši Covid-19, jau pēc pirmās vakcīnas saņemšanas ir līdzvērtīga aizsardzība kā pārējiem iedzīvotājiem pēc pilna vakcinācijas kursa.

Balstoties uz pētījumiem, Imunizācijas valsts padome jūnija sākumā rekomendēja iepriekš SARS CoV-2 PCR pozitīviem pacientiem noturīgai aizsardzībai saņemt vienu Covid-19 vakcīnas devu. Tomēr pacientiem ar medikamentu vai slimības radītiem augstas imūnsupresijas stāvokļiem tiek rekomendētas 2 devas, neskatoties uz to, ka iepriekš bijuši SARS CoV-2 PCR pozitīvi. Savukārt tie, kuri bijuši SARS-CoV-2 pozitīvi iepriekš un jau saņēmuši 2 devas jebkurai no vakcīnām – noteikti nav pamata bažām, ka tādējādi varētu būt nodarīts kāds kaitējums. Pilna vakcinācijas kursa saņemšana, tieši pretēji, vēl vairāk ir nostiprinājusi imūno atbildi.

Viena vakcīnas deva Covid-19 pārslimojušajiem iedzīvotājiem Eiropā būs pielīdzināta pilnam vakcinācijas kursam arī tam, lai saņemtu ES Digitālo sertifikātu, kura izsniegšana iecerēta ar 1.jūliju. Covid-19 pārslimošanas fakts ir pierādāms tikai ar SARS CoV-2 PCR pozitīvu testu. Antivielu noteikšana nav korekta un izmantojama šajā situācijā.

Delta vīrusa variants rosina savlaicīgāk vakcinēt Covid-19 pārslimojušos iedzīvotājus

Šobrīd pētījumi un vadošās veselības aizsardzības organizācijas nav noteikušas minimālo intervālu starp Covid-19 infekciju un vakcināciju. Taču pašreiz 180 dienas pēc pārslimošanas ir derīgs sertifikāts, kurā šis konkrētais dienu skaits bija balstīts novērojumu pētījumos, kas demonstrēja, ka ir maz ticama reinfekcija nākamo 90, vēlāk jau 180 dienu laikā.

Līdz ar to pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai. Tomēr tagad, saistībā ar Delta jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos, kas vēl straujāk izplatās iedzīvotāju vidū, neiesaka vairs gaidīt līdz pēdējai – 180. dienai pēc pārslimošanas, lai uzsāktu vakcināciju.

Vairāku Covid-19 vakcīnu miksēšana vēl tiek pētīta

Šobrīd notiek vairāki pētījumi, kuros tiek izvērtēta imūnās sistēmas atbilde gadījumā, ja cilvēks saņem divas dažādas Covid-19 vakcīnas. Piemēram, pirmie Vācijas un Spānijas zinātnieku veiktie pētījumi, kuros piedalījās salīdzinoši mazs iedzīvotāju skaits, parādīja, ka jaucot divas dažādu tehnoloģiju vakcīnas, imūnā sistēma saprot un reaģē uz otro devu, kas veikta ar citas tehnoloģijas vakcīnu pret Covid-19. Šie dati parādīja, ka, jaucot tehnoloģijas, imūnā atbilde turpina paaugstināties un tas nozīmē, ka aizsardzība tiek iegūta, kā otro devu dodot arī citas tehnoloģijas vakcīnu.

Tomēr, lai droši apgalvotu, ka, jaucot vakcīnas, tiek sasniegta tāda pati, labāka vai sliktāka imūnā atbilde, nekā dodot divas devas no viena ražotāja vai vismaz vienas tehnoloģijas vakcīnām, ir nepieciešami papildu dati, kas ir gaidāmi līdz ar Lielbritānijas zinātnieku pētījuma rezultātu publiskošanu, kas tiek solīti jau tuvākajā laikā - jūnija beigās vai jūlija sākumā.

Vakcinācija ir droša plašam iedzīvotāju lokam

Līdz ar jauniem pētījumu datiem un plašāku iedzīvotāju vakcināciju, apstiprinās līdz šim paustais, ka vakcinācija ir droša un efektīva plašam iedzīvotāju lokam. Vakcinācija tiek rekomendēta gan grūtniecēm un sievietēm, kuras zīda mazuli, gan īpaši vakcinēties tiek rosināti iedzīvotāji ar dažādām hroniskām saslimšanām. Droši var vakcinēties arī tad, ja personai ir alerģijas pret pārtiku, insektu kodumiem, kontaktalerģijas, kā arī alerģiska rinīta, alerģijas pret lateksu un citām vielām, ekzēmas un astmas gadījumos, un tas nekādi neietekmēs esošo alerģiju attīstību vai esošo stāvokli.  

Piesardzība jāievēro personām, kurām anamnēzē jeb slimības vēsturē ir anafilakse no citām injicējamām zālēm (intramuskulāri, intravenozi, subkutāni ievadāmām). Vakcinācija šajā pacientu grupā nav kontrindicēta, bet jāievēro piesardzība, kas nozīmē, ka medicīnas personālam šādi cilvēki ir jānovēro 30 minūtes pēc vakcīnas saņemšanas.

Līdz ar to vakcinēties ir droši un joprojām nav medicīnisku, zinātniski pamatotu iemeslu, kāpēc kādas sabiedrības grupas nedrīkstētu saņemt Covid-19 vakcīnu.

Turpinās bērnu vakcinācija no 12 gadu vecuma

Šobrīd nav jaunu datu, kas kādā veidā apšaubītu vai prasītu mainīt šīs vakcīnas izmantošanu bērnu vidū. Tā joprojām var palīdzēt novērst saslimšanu un tādējādi būtiski samazināt iespējamu smagu Covid-19 slimības gaitu, īpaši bērniem ar atsevišķām hroniskām un onkoloģiskām saslimšanām, kuri, tāpat kā pieaugušie, ir augstākā riska grupā. Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Valsts imunizācijas valsts padome rekomendē vienīgo bērnu vecumā reģistrēto BioNTech/Pfizer ražotāja vakcīnu Comirnaty un norāda, ka tā ir droša un efektīva bērnu vakcinēšanai no 12 gadu vecuma.

Vēlreiz vēlamies uzsvērt, ka esam vienisprātis ar PVO, ka sabiedrībai kopumā svarīgāk būtu vakcinēt pieaugušos un riska grupu iedzīvotājus. Būtiski atcerēties, ka vakcīnas galvenais uzdevums ir pasargāt no nāves un smagas saslimšanas, kā arī samazināt noslogojumu veselības aprūpes sistēmai, un līdzšinējie dati parāda, ka vakcīnas šo mērķi efektīvi sasniedz arī ar jauno vīrusa celmu parādīšanos.

Taču, protams, katra reize, kurā kāds bērns Covid-19 pārslimo smagāk, ilgstoši nespēj atgūt spēkus un iekļauties iepriekšējās intensitātes ikdienā vai piedzīvo smagas veselības problēmas no multisistēmu iekaisuma sindroma pēc Covid-19, rada vēlmi vecākiem pasargāt savus bērnus efektīvākajā un drošākajā iespējamajā veidā – vakcinējot.  Latvijā vakcīnas ir pieejamas un arī PVO atbalsta nepieciešamību izvērtēt katra bērna veselības stāvokli, līdzšinējās saslimšanas un citus riskus, un izmantot vakcinācijas iespēju, lai pasargātu arī jaunākos sabiedrības locekļus.

Papildu vakcinācijas nepieciešamība vēl nav zināma

Joprojām zinātnieku rīcībā nav pietiekami datu, lai varētu apgalvot, vai un kad būs vai nebūs nepieciešama balstvakcinācija pret Covid-19. Šī brīža informācija liek domāt, ka ļoti iespējams, ka balstvakcinācija, ja tāda būs nepieciešama, būs rekomendēta tieši Covid-19 potenciāli vissmagāk skartiem iedzīvotājiem – senioriem, riska grupām un iedzīvotājiem ar īpaši vāju veselību. Šobrīd eksperti un zinātnieki daudzās valstīs seko līdzi slimības un vakcinācijas radītajai aizsardzībai, valdības plāno savus procesus un budžetus, pieļaujot arī scenāriju, ka balstvakcinācija būs nepieciešama.

Vietnes papildu informācijas iegūšanai

Imunizācijas Valsts padomes sēžu protokoli:

Praktiskas rekomendācijas vakcinācijai veseliem pieaugušajiem un riska grupu indivīdiem Latvijā 2. versija, 2020:

Lielbritānijas zinātnieku pētījuma datu starprezultāti:

PVO rekomendācijas BioNTech/Pfizer ražotāja vakcīnu Comirnaty, tostarp izmantošanai bērniem no 12 gadu vecuma:

Atsauce uz pirmavotu

Veselības ministrija

Atvērt mājaslapu