Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Veselība

Lapa tika atjaunota: 17.05.2021

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 raksturīgākās slimības pazīmes ir elpceļu slimības pazīmes, kas parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski:

  • paaugstināta temperatūra;
  • klepus;
  • iekaisusi rīkle;
  • apgrūtināta elpošana.

Daži cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. Lielākā daļa cilvēku (apmēram 80%) no slimības atveseļojas bez hospitalizācijas. Apmēram 1 no katriem 6 cilvēkiem, kuri inficējas Covid-19 slimības gaita ir smaga, kas izpaužas ar smagiem elpošanas traucējumiem, smagu drudzi. Gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam ir tādas medicīniskas problēmas kā paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi vai diabēts, ir lielāka iespēja saslimt smagāk.

Ja diagnosticēta saslimšana ar Covid-19

Pozitīva testa gadījumā ar pacientu sazināsies SPKC epidemiologs. Pacientam jāievēro šādi nosacījumi:

  1. ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un, vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, personai pašai uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas;
  2. telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Sazinoties ar ģimenes ārstu, jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda visi ārsta norādījumi;
  3. jāievēro stingra izolācija! Nav atļauts pamest ārstešanās vietu, dzīvesvietu vai uzturēšanās vietu, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu;
  4. nedrīkst pakļaut citas personas inficēšanās riskam! Pacients neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām);
  5. izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju!
  6. Neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna.
Ja stāvoklis pasliktinās

Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, drudzis, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties zvani Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113!

! Arī šajā gadījumā nedodies uz ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.

Ārstēšanas gaita

Šo slimību izraisa vīruss, līdz ar to nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Ārsts novērtēs tavu stāvokli un nolems, kādi pasākumi ir piemēroti tavu simptomu atvieglošanai un mazināšanai.

Antibiotikas neiedarbojas pret jauno koronavīrusu, bet tās var izmantot, ja slimības gaitā pievienojušās citas bakteriālās infekcijas. To nolems ārsts! Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no slimības smaguma un norises.

IEVĒRO!

Ir maksimāli jānovērš kontakti ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un/vai ārstē hroniskās slimības (piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, sirdsdarbības traucējumus, diabētu u.c.) , ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu.

Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas. Lēmumu par pacienta veselības stāvokli pieņem ģimenes ārsts. Uzzini vairāk!

ATGĀDINĀM

Pakalpojumu sniegšanas un saņemšanas kārtībā pastāv nosacījumi, kas jāievēro gan ārstniecības iestādēm un ārstiem, gan pacientiem. Šobrīd katra medicīnas iestāde individuāli pieņem lēmumu par plānveida pakalpojumu sniegšanu atkarībā no epidemioloģiskās situācijas.

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu