Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Par Covid-19

Lapa tika atjaunota: 19.06.2023

Fakti par Covid-19


Covid-19 ir infekcijas slimība, kuru izraisa SARS-CoV-2 koronavīruss. Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. 

Kā izplatās Covid-19 infekcija?
  1. SARS-CoV-2 vīruss izplatās: aerosola veidā un ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot.
  2. Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
  3. Netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Cik ilgs ir Covid-19 inkubācijas periods?

Inkubācijas periods ir laika posms starp slimības ierosinātāja iekļūšanu organismā līdz slimības sākumam, kad  parādās slimības simptomi. Covid-19 infekcijas inkubācijas periods ir no 2 līdz 14 dienām, visbiežāk saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā.

Vai vīruss ir lipīgs inkubācijas periodā?

Maksimālais laiks līdz brīdim, kad var parādīties Covid-19 simptomi ir 14 dienas. Inkubācijas periods parasti ir īsāks un lielai cilvēku daļai tās ir 7 dienas, kad pēc inficēšanās parādās simptomi. Cilvēks, pirms simptomu parādīšanās, jau sākot ar otro dienu pēc inficēšanās, kad vīrusa daudzums ir savairojies organismā, diezgan aktīvi izplata vīrusu. Pirmajā nedēļā vai pirmās 5 dienas cilvēks ir maksimāli infekciozs. Tieši šis periods ir ļoti bīstams, tāpēc ir svarīgi šajā laikā ievērot pašizolāciju un izvairīties no sociāliem kontaktiem.

Kā mazināt saslimšanas risku ar Covid-19?

Vakcinācija pret Covid-19 infekcijas ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.  Uzzini vairāk sadaļā Vakcinācija. 

Covid-19 infekcijas profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām:

  • bieži mazgājiet rokas (katru reizi pārnākot no āra, pirms ēšanas, pirms pieskaršanās sejai),
  • regulāri vēdiniet telpas (gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietās),
  • veiciet telpu mitro uzkopšanu.

Lietojiet veselīgu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī pagariniet uzturēšanās laiku svaigā gaisā – ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām. Šķaudot, izmantojiet vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgājiet rokas. Ieturiet drošu distanci, apmeklējot sabiedriskas vietas. Lietojiet medicīnisko sejas masku vai FFP2 respiratoru bez vārsta, kur tas nepieciešams un kā to nosaka aktuālie normatīvie akti Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Jautājumi un atbildes SPKC mājaslapā. 

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs

Atvērt mājaslapu