Pārlekt uz galveno saturu
No 25. janvāra darba vietās, veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās jālieto medicīniskā maska vai respirators.

Covid 19

Piesakies vakcīnai:
 • Tīmekļvietnē manavakcina.lv
  • Lai pieteiktos uz konkrētu vakcinācijas laiku ārstniecības iestādē:
   • jāatver vietne manavakcina.lv (un jāaizpilda pieteikums vakcīnai, ja tas vēl nav aizpildīts);
   • jāizvēlas kalendārs no tām ārstniecības iestādēm, kas sniedz noteiktus pieraksta laikus, atzīmējot sev vēlamo laika intervālu;
   • jāsagaida sistēmas apstiprinājums (īsziņa /e-pasts);
   • jāierodas vakcinēties uz izvēlēto vietu un apstiprināto laiku.
 • Pa tālruni 8989 (t.sk. gadījumos, ja nepieciešama personas vakcinācija mājās, jo persona medicīnisku iemeslu dēl nevar ilgstoši atstāt savu dzīves vietu)
  • Tālruņa darba laiks: darba dienās 8.00 - 20.00; brīvdienās 9.00 - 18.00.
 • Sazinoties ārstniecības iestādēm, kas nodrošina vakcināciju pret Covid-19
 • Sazinoties ar  savu ģimenes ārstu
  • Lai uzzinātu, vai ģimenes ārsta praksē veiks vakcināciju, vai tikai veidos vakcinējamo pacientu sarakstu, jāsazinās ar ģimenes ārstu.
  • Ja ģimenes ārsts ir arī vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs (to ģimenes ārsts varēs pats pateikt sarunas laikā), tad ģimenes ārsts veiks reģistrēšanu vakcīnai, kā arī vakcinācijas process pēc ģimenes ārsta uzaicinājuma notiks tur pat – ģimenes ārsta praksē.
  •  Saraksts ar ārstniecības iestāžu un ģimenes ārstu prakšu adresēm un kontaktinformāciju, kur var veikt vakcināciju pret Covid-19 pieejams kartē.

PIETEIKŠANĀS VAKCINĀCIJAI PERSONĀM NO 12 GADIEM.

Vairāk par vakcināciju pret Covid-19 uzzini sadaļā "Vakcinācija"!

Uzzini, kad vari saņemt balstvakcināciju!

Atbilde rediģēta 07.12.2021.

Veselība

Ārstniecības iestāžu saraksts, kas nodrošina ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus Covid-19 pacientiem un šo personu kontaktpersonām pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes sadaļā “Ārstniecības pakalpojumu saņemšanas kārtība”.

Noteikumi, kas jāievēro Covid-19 pozitīvam pacientam un šo personu kontaktpersonām, lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumu konkrētajā ārstniecības iestādē:

 • jābūt ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumam, izņemot tiešas pieejamības speciālistu pakalpojumiem;
 • telefoniski vai elektroniski jāsazinās ar ārstniecības iestādi un jāveic pieraksts - ārstniecības iestāde izvērtēs vai pakalpojumu nevar sniegt attālināti;
 • ierasties uz izmeklējumu stingri noteiktajā laikā;
 • uz ārstniecības iestādi nedrīkst doties ar sabiedrisko transportu;
 • ārstniecības iestādē obligāti jālieto sejas maska, jāievēro 2m distancie un jādezinficē rokas.

Atbilde pievienota 28.10.2021.

Veselība

Jā, persona, kura ir pārslimojusi Covid-19, kā arī saņēmusi pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19, pēc 6 mēnešiem no pārslimošanas vai vakcinācijas kursa noslēgšanas brīža (atkarībā no tā, kurš bijis pēdējais) var saņemt balstvakcīnu. Iepriekš rekomendējam par balstvakcīnas saņemšanu konsultēties ar ģimenes ārstu vai ārstniecības personu, kura veic vakcināciju.

Atbilde pievienota 21.12.2021.

Veselība

Vakcinācija tuvāk cilvēku ikdienas gaitām tirdzniecības centros ir iespējama - vakcinācijas punkti ir ir izvietoti tā, lai tajos būtu iespējams nokļūt nevakcinētiem cilvēkiem.

Atgādinām, ka visi ģimenes ārsti, kuriem ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu un kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir iesaistījušies vakcinācijas pret Covid-19 procesā. Ģimenes ārstu iesaistei ir divas formas:

 • vakcinācija savās praksēs;
 • nosūtīšana vakcinēties uz vakcinācijas kabinetiem ārstniecības iestādēs, ar kurām konkrētā ģimenes ārsta prakse sadarbojas.

Atbilde rediģēta 16.11.2021.
 

Veselība

Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 7.3 panta trešo daļu nodarbināto, kuram nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, var atstādināt no darba (amata, dienesta) pienākumu izpildes vai noteikt dīkstāvi darbinieka vainas dēļ, par atstādināšanas vai dīkstāves laiku viņam neizmaksājot darba samaksu. 

Ja pēc maksimālā atstādināšanas laika vai dīkstāves darbinieka vainas dēļ, darbinieks (amatpersona) bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, darba devējam ir tiesības nekavējoties izbeigt darba (dienesta) tiesiskās attiecības ar viņu.

Detalizētu skaidrojumu par rīcību publiskajā sektorā un privātajā sektorā, atradīsiet sadaļā “Rīcība, ja nodarbinātais nevar uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu”.

Atbilde pievienota 15.11.2021.

Ekonomika un darba attiecības

Telpās var tikties līdz 10 cilvēkiem, ārā – līdz 20. 
Taču aicinām neorganizēt privātus pasākumus, jo epidemioloģiskā situācija vēl joprojām ir trausla. Šī nosacījuma mērķis ir nodrošināt socializēšanos, lai varētu satikt ģimenes locekļus, kas dzīvo citās mājsaimniecībās, kā arī sniegt palīdzību viens otram.

Atbilde pievienota 2021. gada 15. novembrī.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Bērniem līdz 11 gadu vecumam (ieskaitot), apmeklējot veikalus, saņemot pakalpojumus un apmeklējot kultūrvietas, nav jāuzrāda vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts. Bērni kopā ar vecākiem, kuriem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, apmeklē tirdzniecības, apaklpojumu sniegšanas vietas un kultūrvietas “zaļajā režīmā”. Savukārt, bērni kopā ar vecākiem, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, apmeklē pirmās nepieciešamības tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas “sarkanajā režīmā”.

Bērni no 12 gadu vecuma var apmeklēt veikalus, saņemt pakalpojumus un apmeklēt kultūrvietas, uzrādot vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikātu. Bērni no 12 gadu vecuma, kuriem nav vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikāta, var apmeklēt veikalus, saņemt pakalpojumus un apmeklēt kultūrvietas pilnībā vakcinēta vai pārslimojuša pieaugušā pavadībā, uzrādot testēšanas sertifikātu vai laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu.

Bērni no 7 gadu vecuma pareizi lieto sejas maskas. Visi ievēro tos drošības pasākumus, kādi noteikti katrā konkrētajā tirdzniecības vietā, pakalpojumu saņemšanas vietā vai kultūrvietā.

Atbilde rediģēta 2021. gada 16. decembrī.

Kultūra, pasākumi Ekonomika un darba attiecības Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Simptomu gadījumā Covid-19 testu var veikt bez maksas un bez ārsta nosūtījuma
 

Ja parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.), Covid-19 testu var veikt bez maksas un bez ārsta nosūtījuma. Testu veikt iespējams tikai ar iepriekšēju pierakstu.

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties, zvanot uz: 
 • tālruni centralizētajam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai - 8303
 • Centrālo laboratoriju – 8330
 • E. Gulbja laboratoriju – 67801112
 • MFD Laboratoriju – 8313
 • NMS Laboratoriju – 67144015
 • Valsts zinātnisko institūtu "BIOR" – 28369560
 • “BIOCON” laboratoriju – 20006062
 • IvF RIGA Holding laboratoriju - 25444405
 • SIA "Veselības centrs 4" laboratorija - 67298500
 • Kontaktu saraksts un Covid-19 analīžu nodošanas punktu darba laiks pieejams arī NVD mājaslapā.
Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties elektroniski:

Analīžu nodošanas vietas un informāciju par katru no tām iespējams atrast interaktīvā kartē: "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".

Covid-19 analīžu rezultāti pieejami E-veselības portālā, kā arī analīžu pakalpojumu sniedzēju mājaslapās. Lai rezultātus aplūkotu E-veselībā, jāatver interneta pārlūkprogrammā adrese www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas "Pieslēgties" un "Iedzīvotājs". Pēc autorizēšanās sistēmā analīžu rezultātu paziņojums būs skatāms sadaļā "Mani rezultāti".

Aicinām izmantot arī bezkontakta analīžu pieņemšanas/nodošanas iekārtas! Vairāk uzzini sadaļā "Kur veikt Covid-19 analīzes!"

Atbilde rediģēta 19.10.2021.

Veselība

Ņemot vērā laboratoriju noslodzi, aicinām testu veikt kādā no testa veikšanas punktiem.

Testu var veikt jebkurā laikā. Tests ir derīgs 72 stundas. 

Lasi par antigēna testu nodošanu Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē!
 

Veselība

Lai nodrošinātu drošu izglītības procesu, testi ir jānodod visiem skolēniem pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē (arī profesionālajā izglītībā). Testēšana notiek regulāri, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izstrādāto algoritmu. 

Vairāk par testēšanos uzzini SPKC mājaslapā!

Uzzini par skolēnu testēšanu brīvlaikā!

Atbilde rediģēta 20.10.2021.

Izglītība

 • Persona, kura saņēmusi pilnu vakcinācijas kursu ar jebkuru Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētu vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu un kurai ir pagājušas 14 dienas kopš vakcinācijas kursa pabeigšanas. 
 • Persona, kurai ievadītas jauktas devas un kurai kopš vakcinācijas kursa pabeigšanas ir pagājušas 14 dienas.
 • Persona, kurai ir laboratoriski apstiprināts tests par Covid-19 saslimšanu + ievadīta 1 vakcīnas deva un kurai no tās ievades ir pagājušas 14 dienas. Atkarībā no personas veselības stāvokļa var vakcinēt arī ar 2 vakcīnas devām. Digitālais sertifikāts - 15. dienā pēc 1 devas.

Atbilde rediģēta 04.11.2021.

Veselība

Arī pēc vakcinācijas pret Covid-19 ir jāturpina ievērot visi noteiktie drošības pasākumi. Covid-19 vakcīnas ir droša aizsardzība pret simptomātisku saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms šo vakcīnu efekts uz vīrusa transmisiju sabiedrībā jeb asimptomātiska vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem. Tas nozīmē, ka vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti. Transmisijas pētījumi var turpināties līdz brīdim, kad būs sasniegts lielāks īpatsvars pret Covid-19 vakcinēto cilvēku.

Jautājumi un atbildes par vakcināciju SPKC tīmekļvietnē. 

Atbilde rediģēta 20.08.2021.

Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Nē, tests pirms vakcinācijas nav jāveic. Tomēr iesakām pirms vakcinācijas sazināties ar ārstu, ja radušies aizdomīgi saslimšanas simptomi, lai šādā gadījumā noskaidrotu vai tests tik tiešām nav nepieciešams.


Pat ja vakcinācijas brīdī cilvēks ir inficējies ar Covid-19, vakcīna nepastiprina saslimšanas simptomus un nekaitē veselībai arī, tad ja saslimšana norit smagi.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām iespējamām organisma reakcijām pēc vakcinācijas, proti, paredzētām blakusparādībām, kas norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā.

Lai veidotu aizsardzību pret koronavīrusu, Covid-19 vakcīnas stimulē vakcinētā cilvēka organisma imūnsistēmu, kā rezultātā daļai cilvēku, viņu organisma īpatnības dēļ, var rasties sagaidāmas reakcijas jeb paredzētas blakusparādības:

 • reakcija vakcīnas injekcijas vietā (apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā),
 • paaugstināta temperatūra,
 • drebuļi un nogurums.

Plašāka informācija par vakcinācijas blakusparādībām SPKC tīmekļvietnē. 

Atbilde rediģēta 28.07.2021.

Veselība

Nē, otro vakcīnas devu saņemsiet turpat, kur pirmo. Tai nav papildus jāpiesakās.


Informāciju par nākamās devas datumu un laiku saņemsiet pirmās vakcinācijas reizē. Ja pirmā deva saņemta liela mēroga vakcinācijas centrā, tad otro devu arī saņemsiet turpat – Jums sūtīs atgādinājuma īsziņu pāris dienas pirms vakcinācijas datuma ar informāciju par to, kur un kad notiks otrās devas saņemšana.

 Ja Jums nav pieejama šāda informācija vai neesat to saņēmis, lūdzu, zvaniet vakcinācijas punktam, kur saņēmāt pirmo vakcīnas devu!

Gadījumā, ja vakcinācija veikta masu vakcinācijas centrā, vakcinācijas veicēju saraksts un to kontaktinformācija pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Vakcinēties pret Covid-19  var no 5 gadu vecuma (vakcinācija notiek ar Pfizer-BioNTech vakcīnu "Comirnaty).

12- 17 veciem jauniešiem vakcinācija notiek ar Pfizer-BioNTech vakcīnu "Comirnaty" un Moderna vakcīnu "Spikevax". Pieteikties vakcinācijai var:

 • Vietnē manavakcina.lv, ja personai ir internetbankas pilnā versija un iespēja autentificēt sevi portālā www.latvija.lv, izvēloties sev ērtu vakcinācijas vietu, datumu un laiku;
 • Zvanot pa tālruni 8989, izvēloties sev ērtu vakcinācijas vietu, datumu un laiku.
 • Piesakoties pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē
 • Bērnu vecumā no 5 – 11 gadiem vakcināciju nodrošina ģimenes ārstu prakses un ārstniecības iestādes (slimnīcas, poliklīnikas, veselības centri).

Tirdzniecības centru vakcinācijas punktos iespējams doties arī bez iepriekšēja pieraksta, tikai pirms tam jāpārliecinās vai tur ir jauniešiem paredzētās vakcīnas.

Atbilde rediģēta 16.12.2021.

Veselība

Ja cilvēks ieguvis tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības pakalpojumus, tad vakcīnu varēs saņemt saskaņā ar valsts izstrādāto vakcinācijas plānu.

Valsts apmaksāta vakcinācija ir nodrošināta: 

 • ārzemniekiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā;
 • bezvalstniekiem, kuriem bezvalstnieka statuss piešķirts Latvijas Republikā;
 • bēgļiem vai personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss;
 • patvēruma meklētājiem.

Reģistrēties vakcinācijai var trīs veidos:

 • www.manavakcina.lv (nepieciešams Latvijas valsts personas kods, iespēja autentificēties www.latvija.lv ar internetbankas vai e-paraksta datiem),
 • pa bezmaksas tālruni 8989 (darba laiks 9.00-17.00 katru dienu, arī brīvdienās un svētku dienās),
 • zvanot uz konkrētu vakcinācijas iestādi.

Saraksts ar ārstniecības iestāžu un ģimenes ārstu prakšu adresēm un kontaktinformāciju, kur var veikt vakcināciju pret Covid-19 pieejams kartē. Informācija kartē ir mainīga un regulāri tiks papildināta, jo ģimenes ārstu iesaistīšanas vakcinācijas procesā notiek pakāpeniski.

Atbilde rediģēta 12.05.2021.

Veselība

Lai vakcīnas pret Covid-19 varētu izplatīt Eiropas Savienībā (ES), neatkarīgi no valsts ražotājam ir jāiesniedz pieteikums izstrādātās vakcīnas izvērtēšanai Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA).

Ja iesniegtā vakcīna atbilst EZA standartiem (veikti nepieciešamie klīniskie pētījumu u.c.), vakcīna tiek reģistrēta un to var izplatīt ES dalībvalstu iedzīvotājiem, tostarp Latvijai. Pagaidām neviena vakcīna no Ķīnas reģistrācijai EZA nav pieteikta.


EZA marta sākumā ir uzsākusi Krievijas Gamaleja nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centra izstrādātās Covid-19 vakcīnas Sputnik V (Gam-COVID-Vac) paātrināto vērtēšanu. Vērtēšanas pieteikuma iesniedzējs ES ir R-Pharm Germany GmbH.

Vairāk uzzini SPKC tīmekļvietnē!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Vīruss izplatās ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumiem:

 • Tiešā kontaktā ar inficētu personu.
 • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.
 • Pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: ir bieži jāmazgā rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi. Klepojot un šķaudot izmanto vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgā rokas! Lai ar vīrusu nesaslimtu, ievēro sociālo distancēšanos – 2 metru distanci no citiem cilvēkiem, izvairies no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, iespēju robežās paliec mājās un strādā attālināti. Lieto masku!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), nogurumu, sausu klepu.
Citi simptomi ir arī elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm), sāpes muskuļos, iekaisusi rīkle, kakla sāpes, reti - caureja, slikta dūša un iesnas.
Šīs pazīmes parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski. Ir arī gadījumi, kad cilvēki inficējas, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. 
Ja Tev ir parādījušies šādi simptomi:

 • pilnībā pārtrauc kontaktu ar veseliem cilvēkiem (karantīna);
 • sazinies ar savu ģimenes ārstu, kurš sniegs padomus par ārstēšanu un testēšanu;
 • ja tev ir ļoti augsta temperatūra, smags klepus un grūtības elpot, nekavējoties zvani 113.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomiem, izpausmes un smaguma pakāpes, tāpēc vērsta uz slimības radīto veselības problēmu novēršanu, simptomu mazināšanu un organisma funkciju uzturēšanu smagas slimības norises gadījumā. Simptomi var ilgt dažas dienas un cilvēks sāk justies labāk pēc aptuveni 7 dienām. 

 • Atkarībā no slimības smaguma pakāpes, ārstēšanās  var noritēt mājās vai ārstniecības iestādē. Ārstējoties jāievēro stingra izolācija! Nav atļauts pamest ārstēšanās vietu, dzīvesvietu vai uzturēšanās vietu, izņemot gadījumu, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu.
 • Ja simptomi kļūst smagi (ļoti augsta temperatūra, drudzis, stiprs klepus, elpas trūkums), nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113! Šajā gadījumā aizliegts doties ārstniecības iestādi, pirms tam to nepabrīdinot telefoniski.
 • Lēmumu par Covid-19 pacienta atveseļošanos un izolācijas pārtraukšanu pieņem ārsts.
 • Covid-19 pacientiem pieejama valsts apmaksāta rehabilitācija, kuras pamatā ir elpošanas vingrinājumi, kā arī pēc īpaši smagas slimība gaitas – spēku atgūšana ikdienas darbību veikšanai. Vairāk par medicīnisko rehabilitāciju uzzini Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē.

Uzzini vairāk!

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

Ārkārtējās situācijas laikā mājas karantīnu piemēro arī kontaktpersonai, kurai nav Covid-19 infekcijas simptomu un ir sadarbspējīgs vakcinācijas sertifikāts.

Lai ierobežotu Covid-19 infekcijas tālāku izplatību, ir svarīgi atbilstoši rīkoties un sniegt epidemiologiem precīzu informāciju.
Ja pastāv iespējamība, ka bijis ciešs kontakts ar kādu inficēto bez vilcināšanās:

 • jāierobežo kontaktus ar citiem;
 • jāpaliek mājās, novērojot savu veselības stāvokli un ievērojot mājas karantīnu.
 • Epidemiologs ar kontaktpersonu sazinās pēc inficētās personas iztaujāšanas.

Informācija par mājas karantīnu SPKC mājaslapā. 

Atbilde rediģēta 25.10.2021.

Veselība

Ārstniecības iestāžu saraksts, kas nodrošina ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus Covid-19 pacientiem un šo personu kontaktpersonām pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes sadaļā “Ārstniecības pakalpojumu saņemšanas kārtība”. Iestāžu saraksts var mainīties, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai NVD tīmekļvietnē.

Atbilde rediģēta 17.06.2021.

Veselība

 • Pirms uzliec vai noņem sejas masku, nomazgā vai dezinficē rokas.
 • Sejas maskai pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas).
 • Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.
 • Pēc sejas maskas izmantošanas, ieliec to maisiņā, nevis kabatā vai somā.
 • Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 60° C temperatūrā.
 • Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.
 • Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu.
 • Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
 • Noņemot sejas masku, nepieskaries tās priekšpusei.

Noskaties video, kā pareizi lietot sejas masku!

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Transports un robežšķērsošana Veselība

Jā, maskas ir jālieto, jo taksometri ir sabiedriskais transports. Sejas maskas ir jālieto visiem – gan šoferim, gan pasažieriem, tai skaitā bērniem no 7 gadu vecuma.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Transports un robežšķērsošana Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās

Sākotnēji efektīvākā rīcība ir vērst konkrētās vietas darbinieku, apsargu uzmanība uz nepieciešamību ievērot noteiktās prasības, ja tas neizdodas - jāsazinās ar vietas vadību. Noteikto ierobežojumu ievērošanu uzrauga Valsts policija un, ja neizdodas situāciju atrisināt, jāzvana policijai uz 110.

Ja konstatējat viltus ziņu, brīdiniet un informējiet par to savus līdzcilvēkus, tostarp digitālajā vidē! Sociālajos medijos izmantojiet šo tīklu piedāvātās iespējas ziņot administratoriem. Viltus ziņu izplatību kontrolē Valsts policija.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Kontrole un atbildība

Ieceļot drīkst. Ārkārtējās situācijas izsludināšana nav mainījusi ieceļošanas nosacījumus. Tie ir tādi paši kā iepriekš, pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas, proti, ieceļošanas nosacījumi atkarīgi no tā vai persona ir vakcinēta, kāds ir vakcinācijas apliecinājuma dokuments un no kādas valsts persona ieceļo.

Valstu saslimšanas rādītāji un īpaši augsta riska valstu saraksts ir atrodams SPKC tīmekļvietnē.

Ieceļot Latvijā no valstīm, kas ir augsta riska valstis var tikai būtisku ieceļošanas iemeslu dēļ.

Ieceļojot no ES un EEZ valstīm, Šveices vai Apvienotās Karalistes, neatliekams un būtisks iemesls ieceļošanai Latvijā var būt darba, mācību, studiju, ģimenes apvienošanas, medicīnas pakalpojumu saņemšanas, tranzīta vai nepilngadīgo pavadīšanas nolūks, kā arī, lai atgrieztos pastāvīgajā dzīves vietā vai dotos uz bērēm.

Ieceļojot no trešajām valstīm (valstīm ārpus ES un EEZ valstīm, Šveices vai Apvienotās Karalistes), par būtiskiem ceļotājiem uzskatāmi:

 • gaisa kuģu pasažieri, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā, nepametot lidlauka kontrolējamo zonu un uzturoties tajā ne ilgāk par 24 stundām, ja tie var uzrādīt apstiprinājumu tranzīta lidojumam;
 • Latvijas valstspiederīgie, viņu ģimenes locekļi un Latvijas uzturēšanās atļauju turētāji, kā arī ārzemnieki, kuri, šķērsojot Latvijas teritoriju tranzītā, atgriežas savas pastāvīgās dzīvesvietas valstī;
 • ES, EEZ, Šveices valstspiederīgie un viņu ģimenes locekļi, personas, kuras pastāvīgi dzīvo šajās valstīs, kā arī Apvienotās Karalistes pilsoņi un viņu ģimenes locekļi, kuri, šķērsojot Latvijas teritoriju tranzītā, atgriežas savā mītnes zemē, tostarp Latvijā;
 • transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbinieki un pasažieri, kravas vai tehnisko reisu apkalpes, kas ierodas Latvijā vai izbrauc no tās, pildot darba pienākumus;
 • jūrnieki, kuriem jānokļūst savā darbavietā uz kuģa vai nepieciešams atgriezties no tā;
 • citi izņēmuma gadījumi, kas noteikti MK noteikumos Nr.662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Ja persona ir vakcinēta vai pārslimojusi Covid-19, tad tā var ieceļot Latvijā arī nebūtisku iemeslu dēļ (piemēram, tūrismā), ja vakcināciju vai pārslimošanu apliecina :

 • derīgs sadarbspējīgs ES digitālais sertifikāts; 
 • Amerikas Savienotajās Valstīs, Apvienotajā Karalistē, Austrālijas Savienībā, Jaunzēlandē vai Kanādā izsniegtu vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājums.
Transports un robežšķērsošana

Ja persona ir vakcinēta un tai ir ES atzīts digitālais Covid-19 sertifikāts vai ASV, Apvienotajā Karalistē, Austrālijā, Jaunzēlandē vai Kanādā izsniegts derīgs Covid-19 vakcinācijas apliecinājums, pašizolācija nav jāievēro, izņemot gadījumus, ja ieceļo no īpaši augsta riska valsts. Šo valstu saraksts ir publicēts SPKC tīmekļvietnē.

Transports un robežšķērsošana

Ja persona ir vakcinējusies, testu pirms un pēc iebraukšanas Latvijā jāveic:

 • ierodoties Latvijā no īpaši augsta riska valstīm, kuru saraksts publicēts SPKC tīmekļvietnē;
 • ierodoties no augsta riska trešajām valstīm (valstīm ārpus ES, EEZ, Šveices un Apvienotās Karalistes), ja personai nav ES atzīta digitālā Covid-19 sertifikāta vai ASV, Apvienotajā Karalistē, Austrālijā, Jaunzēlandē vai Kanādā izsniegta derīga Covid-19 vakcinācijas apliecinājuma.

Lai iespējami ierobežotu Covid-19 omikrona paveida izplatību Latvijā, no 13. līdz 26. decembrim izlases kārtā tiks testēti ieceļojošie pasažieri Rīgas lidostā.  Bezmaksas Covid-19 PCR tests jāveic jāveic visiem pasažieriem, neatkarīgi no tā, vai tā rīcībā ir Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas sertifikāts, vai negatīvs Covid-19 tests, kas veikts pirms lidojuma. Prasība neattiecas uz tranzīta pasažieriem, bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, gaisa kuģu apkalpēm, jūrniekiem, diplomātisko pasu turētājiem.

Pēc testa nodošanas pasažieri tiks lūgti doties uz savu dzīvesvietu, lai gaidītu testa rezultātus.

Tāpat paliek spēkā iespēja ieceļojot Latvijas Republikā ar aviosatiksmi, ikvienam (tai skaitā arī personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts) brīvprātīgi veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu starptautiskās lidostas "Rīga" teritorijā.

Lidostas darbiniekam, Valsts robežsardzes vai Valsts policijas pārstāvim ir tiesības pieprasīt veikt  minēto testu.

Uzzini vairāk Ārlietu ministrijas tīmekļvietnē!

Atbilde rediģēta 16.12.2021.

Transports un robežšķērsošana

Ārkārtas situācijas laikā testēšanas kārtība nav mainījusies.  

Ja persona ir vakcinēta, testu pirms un pēc iebraukšanas Latvijā ir jāveic:

 • ierodoties Latvijā no īpaši augsta riska valstīm, kuru saraksts publicēts SPKC tīmekļvietnē;
 • ierodoties no augsta riska trešajām valstīm (valstīm ārpus ES, EEZ, Šveices un Apvienotās Karalistes), ja personas rīcībā nav ES atzīta digitālā Covid-19 sertifikāta vai ASV, Apvienotajā Karalistē, Austrālijā, Jaunzēlandē vai Kanādā izsniegta derīga Covid-19 vakcinācijas apliecinājuma.


Ja persona nav vakcinēta vai pārslimojusi, Covid-19 tests pirms iebraukšanas Latvijā ir jāveic obligāti.

NB! Ieceļojot lidostā “Rīga” no valsts, kas atrodas ārpus Šengenas zonas, ceļotāju ērtībām ir ierīkots testēšanas punkts C atlidošanā tieši pirms robežkontroles, kur var nodot testu E.Gulbja laboratorijas speciālistiem. Ieceļojot Latvijā no Šengenas zonas valsts, testu var veikt E.Gulbja laboratorijas pieņemšanas punktā, kas atrodas lidostas reģistrācijas zālē.
 

Transports un robežšķērsošana

Ārlietu ministrija aicina skatīt informāciju “Noderīgi” – Ceļojumu brīdinājumi. Šajā vietnē tiek aktualizēta informācija, ko sniedz Latvijas vēstniecības ārvalstīs un ārvalstu vēstniecības, saistībā ar izmaiņām valstu ieceļošanas noteikumos, tajā skaitā, mainoties Latvijas kumulatīvajiem rādītājiem

Ārlietu ministrija aicina skatīt informāciju “Noderīgi” – Ceļojumu brīdinājumi. Šajā vietnē tiek aktualizēta informācija, ko sniedz Latvijas vēstniecības ārvalstīs un ārvalstu vēstniecības, saistībā ar izmaiņām valstu ieceļošanas noteikumos, tajā skaitā arī par Latvijā izsniegtu vakcinācijas sertifikātu atzīšanu.

Transports un robežšķērsošana

Vakcinācijas informācijas sistēmā par vakcinējamo personu iekļauj tikai vispārīgus datus, kas nepieciešami personas identificēšanai un veiksmīgai vakcinācijas procesa norisei.

Lai noteiktu personas tiesības saņemt valsts apmaksātu vakcīnu pret Covid-19, salīdzinot šos datus ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārziņā esošo veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi, tiek ievākta šāda informācija:

 • vārds, uzvārds;
 • personas kods (identifikācijas numurs);
 • dzimšanas datums;
 • dzimums;
 • piederība prioritāri vakcinējamo personu grupai;
 • veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi;
 • vēlamā vakcinēšanās ģeogrāfiskā vieta;
 • personas kontaktinformācija: tālrunis un e-pasts;
 • faktiskā dzīvesvietas adrese (ja nepieciešama izbraukuma vakcinācija).

Lai veidotu prioritāri vakcinējamo personu sarakstu nodošanai ārstniecības iestādēm, kuras veiks vakcināciju, tiek ievākta šāda informācija:

 • par personas izteiktu vēlmi vakcinēties pret Covid-19;
 • par pierakstu vakcinācijai pret Covid-19 (laiks un vakcinācijas veikšanas vieta).

Personas datiem piekļūt var tikai NVD  (tai skaitā lai reģistrētu vakcinācijas pieteikumu pa vienoto tālruņa numuru 8989), Slimību profilakses un kontroles centrs, kā arī ārstniecības iestāde, kura veic vakcināciju.

Vakcinācijas informācijas sistēmā iekļautās ziņas glabā:

 • trīs gadus pēc personas vakcinācijas pabeigšanas brīža attiecībā uz datiem par vakcinācijas faktu;
 • līdz personas vakcinācijas pabeigšanas brīdim attiecībā uz datiem, kas saistīti ar vakcinācijas pieraksta faktu, bet ne ilgāk kā vienu gadu no brīža, kad persona pieteikusies vakcinācijai.
 • vakcinācijas informācijas sistēmā iekļautie dati pēc to glabāšanas termiņa beigām tiek anonimizēti.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Veselība

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju uzrauga sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju, policija attiecīgi reaģē un vērtē iespējamos pārkāpumus. 


Valsts policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli. Ierobežojošo pasākumu mērķis ir galvenokārt novērst vai pārtraukt personu masveida pulcēšanos. Ja ierobežojumi tiks pārkāpti, var tikt piemērots sods.


Saeima lēmusi atbalstīt valdības priekšlikumu un paaugstināt administratīvo sodu gadījumos, kad pārkāptas epidemioloģiskās drošības prasības un pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi vai aizliegumi. Fiziskām personām sods var sasniegt 2000 eiro, juridiskām personām – 5000 eiro. Sods līdz 2000 eiro piemērojams personām par nepatiesu ziņu sniegšanu. 


Ja ir informācija par Covid-19 prasību pārkāpumu, jāziņo policijai, zvanot uz 110.

Atbilde rediģēta 22.04.2021.

Kontrole un atbildība

Atbildes uz citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem iegūsi, zvanot uz vienoto Covid-19 uzziņu tālruni 8345.

Pulcēšanās ierobežojumi un distancēšanās