Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Traģēdija ārstes ģimenē – no Covid-19 miruši abi dēli

LSM.lv, 11.10.2021.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā miruši 2806 Covid-19 slimnieki. Divi cilvēki no šīs statistikas ir kādas vienas ģimenes traģēdija. Ar dažu dienu starpību Rīgā, Stradiņa slimnīcā un “Gaiļezerā” – no Covid-19 mira divi brāļi. Viņi bija talantīgi programmētāji, bet vakcinējušies nebija, jo uzskatīja, ka darbs pie datora sargā no satikšanās ar vīrusu.

Aizpagājušajā sestdienā abi gados jaunie Covid-19 upuri tika guldīti zemes klēpī. Ārsti, kuri bija liecinieki šai traģēdijai, joprojām nespēj samierināties ar tik bezjēdzīgu divu jaunu cilvēku nāvi.

Turklāt viņu mamma arī ir ārste, taču pati potēties pret Covid-19 izlēma tikai nesen. “Viņa novakcinējās dažas dienas, pirms viņa inficējās,” pastāstīja Stradiņa slimnīcas 14. nodaļas virsārste, pulmonoloģe Zaiga Kravale.

Abi dēli vakcinējušies nebija. Un tieši viņiem abiem slimības gaita izvērtās ļoti smaga. “Tie bija puiši zem 30 [gadiem], kas strādāja labu, kvalificētu darbu. Dzīvoja joprojām kopā ar mammu. Un tas iemesls, kādēļ nevakcinējās – mēs pie datora un no mājas neizejam. Bet, būsim godīgi, nevar jauni cilvēki neiziet no mājas, un viņi visi trīs gandrīz reizē inficējās,” pastāstīja Kravale.

Sākotnēji saslimusī mamma tika atvesta uz Stradiņa slimnīcu, bet abus brāļus ārstēja “Gaiļezerā”. Taču stāvoklis strauji pasliktinājās, un vienu no brāļiem pārveda uz Stradiņa slimnīcas intensīvo terapiju, kur pievienoja EHMO ierīcei. Tā ar ļoti lielu jaudu pacienta asinīs pievada skābekli. Arī mamma bija skābekļa atkarīga, bet viņai pietika ar masku.

“Tas traģisms bija, ka mamma bija pie mums, un bija skaidrs, ka diemžēl puisis neizdzīvos.

Un mūsu komanda divas reizes veda mammu lejā atvadīties no sava dēla.

Viņa sēdēja viņam blakus, pie šīs atbalsta sistēmas. Un viņa sēdēja blakus, bet otrs puisis, kas bija “Gaiļezerā”, nomira pirmais. No viņa mamma netika atvadīties, un arī viņu pašu mēs varējām izrakstīt tikai dienu pirms abu dēlu bērēm,” pastāstīja Kravale.

Mammas neizmērojamās bēdas un abu brāļu bezjēdzīgā nāve arī Covid-19 nodaļās strādājošajiem bija ļoti emocionāls pārdzīvojums.

“Tas, kas šobrīd notiek slimnīcās, ir milzīgs, milzīgs vilnis ar bēdām, ar izmisumu, ar nelaimi, kur daļa no pacientiem aizies bojā. Pie situācijas, kad tas varētu nenotikt,” pauda pulmonoloģe.

Covid-19 nodaļu ārsti ir pārliecināti, ka arī saslimšanas gadījumā vakcīna noteikti būtu sargājusi no tik dramatiska iznākuma.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. Savukārt vakcinācijas kursu pabeiguši 876 523 cilvēki, kas ir 46,57% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita.