Pneimonoloģe: Vakcīna pret Covid-19 uzreiz sniedza drošības izjūtu
Vakcīna pret Covid-19 ārstiem uzreiz sniedz drošības izjūtu, atskatoties uz pēdējo gadu, atzina jaunā ārste, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Tuberkulozes un plaušu slimību centra pneimonoloģe Agnese Šmite.
Ikdienā Šmite strādā ar plaušu karsoņa, bronhiālās astmas un tuberkulozes pacientiem. Covid-19 pandēmija viņas ikdienu ir ļoti mainījusi, jo RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra nodaļa tika pārveidota par vietu, kur palīdzība tiek sniegta Covid-19 pacientiem.
“Mēs strādājām spectērpos, pacienti bija lokalizēti mūsu Covid-19 nodaļas izolatorā. Tas, protams, bija emocionāli smags brīdis. Ne vienmēr viss izdevās tā, kā tam bija jābūt. Bija pacienti, kurus nācās pārvest uz Intensīvās terapijas nodaļu, bija pacienti, kurus mēs zaudējām,” stāstīja ārste, kura ir jaunākā kolēģe savas nodaļas kolektīvā.
“Sākumā oktobrī, kad mūsu nodaļa kļuva par Covid-19 nodaļu, protams, bija cilvēciski bail nākt uz darbu. Vairāk gan tāpēc, ka nevis pašai bija bail saslimt, bet pārnest infekciju un to nodot kādam no savas ģimenes locekļiem. Ir pavisam maza brāļa meita un mamma, kas vairs nav ļoti jauna,” stāstīja ārste.
Vieglāk kļuvis brīdī, kad Šmite un viņas kolēģi saņēma Covid-19 vakcīnas: “Emocionāli uzreiz bija drošības sajūta. Mūsu nodaļas ārsti vakcīnas pirmo devu saņēma 28. decembrī un pēc tam 18. janvārī. Man tajā dienā bija dežūra, un es biju tik priecīga visu nākamo diennakti. Tā bija īsta svētku diena.
Šis datums man vienmēr paliks atmiņā. Man janvārī ir gan dzimšanas diena, gan vārda diena, gan arī otrā “Pfizer” pote.”
Jaunās ārstes māte ir zobārste, un Agnese uzaugusi zobārstniecības kabinetā, tomēr pati par zobārsti nav vēlējusies kļūt. Pēc vidusskolas beigšanas plānojusi savu profesiju saistīt ar virusoloģiju, strādājot laboratorijā. Studiju laikā sapratusi, kas īsti ir ārsta darbs, cik fantastiskas ir attiecības ar pacientiem, un tagad jau trīs gadus viņa ir Tuberkulozes un plaušu slimību centra pneimonoloģe.
Jau aptuveni nedēļu Agneses nodaļas darbs ir atgriezies ierastajā režīmā, jo Latvijā mazinājusies saslimstība ar Covid-19 un Agneses nodaļa vairs nav Covid-19 slimnieku aprūtētāji. Agnesei atkal ir iespēja ārstēt pacientus ar visdažādākajām plaušu slimībām.