Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Mika stāsts: ar humoru pret Covid

Avots: LSM.lv, LTV Ziņu dienests, 19.10.2020.

Skaņotājs ir reizē radoša un ļoti tehniska profesija, kur jāprot gan apieties ar sarežģītu aparatūru, gan sastrādāties ar ne mazāk sarežģīta rakstura skatuves zvaigznēm. Iespējams, tādēļ arī citās dzīves situācijās Miks reaģē mierīgi, nezaudē optimismu, problēmām pieiet analītiski un ar ironisku humoru.

Pat saslimšana ar Covid-19 viņu nav izsitusi no sliedēm.“A ko tur baigi uztraukties? Esmu noķēris, kas man cits atliek? Dzīvošu – dzīvošu. Nedzīvošu – nedzīvošu. Nevar jau neviens zināt – noķers vai nenoķers vīrusus. Būs vai nebūs jāguļ slimnīcā. Vienīgā lieta, par ko mēs varam būt droši, ka kādu dienu nomirsim,” saka Miks.

Miks, visticamāk, inficējās darba gaitās 7. oktobrī, apskaņojot koncertu kādā Rīgas klubā, kura mūziķi vēlāk izrādījās inficējušies. Pirmos simptomus viņš sajuta tikai četras dienas vēlāk.

“Ļoti līdzīgi gripai, bet mazliet savādāk. Gripai ir slimums, klepus, puņķi, bet šeit galvenais pavadošais ir milzīgs nespēks. Tiešām nav enerģijas. Jāpiespiežas aiziet līdz tualetei vai kaut ko apēst. Tas ir galvenais, kas atšķir šo no kā cita. Pirmajā dienā bija arī milzīgas galvassāpes, nespēks. Klepus praktiski nebija, puņķu nebija, sāpēja vēders periodiski. Kādas divas dienas no gultas nevarēju izkāpt. Tad lēnām atlaiž, paliek tikai slimuma sajūta iekšā, dzer tējas, paracetamolu. Temperatūra manā gadījumā bija 38,5, kas bija augstākais,” stāsta Miks.

Svētdien, 11. oktobrī, viņš pieteicies Covid-19 testam, bet Rīgā to bija iespējams veikt tikai pēc nedēļas. Tādēļ Miks devies veikt testus uz Tukumu, kur rindas mazākas.

“Otrdien uztaisīju, trešdien atnāca pozitīva atbilde. Kaut kā tā tas viss īsumā,” stāsta pacients.

Uzreiz pēc testa rezultātu saņemšanas Miks ar ģimeni izolējies savā dzīvesvietā. Saziņu ar epidemiologiem viņš vērtē kā haotisku: “Viens epidemiologs zvana, noskaidro, kur es esmu inficējies. Nākošais – vai es lietoju aplikāciju. Cits – iedot kodu. Tas viss šķiet tāds haotisks, es varētu teikt, mazliet.”

Savukārt konsultācijas par ārstēšanās gaitu viņš neesot saņēmis. “Tā kā es ikdienā nodarbojos nosacīti ar zinātni, tad man nav problēmu sameklēt internetā informāciju, ir pazīstami ārsti. Man nav problēmas pašam sameklēt.

Sekojot līdzi šim Covid-19 tematam, es saprotu, ka nekāda ārstēšana nav iespējama. Vairāk tāda simptomu novēršana.

Tur viss vienkārši. Sāp galva – iedzer paracetamolu, temperatūra – iedzer paracetamolu. “Ibumetīns”? Nu,  tu dzer, nedzer – galva sāp kā sāpējusi. Sentēvu metodes – dzer tējas ar medu, guli un svīsti,” stāsta Miks.

Par ļaudīm, kuri joprojām noliedz slimības esamību un aicina nenēsāt maskas, Mika viedoklis ir skarbs. Šiem cilvēkiem trūkstot spējas kritiski domāt un apstrādāt informāciju.

“Es nebrīnos, ka cilvēki to nemāk izlobīt. Vienkāršāk ir dzīvot ar klapēm uz acīm, ka – nē, tas viss fufelis, ar mums manipulē. Tas ir vienkāršāk, nekā atvērt kaut vai to pašu “Wikipedia” un palasīt, kā izplatās vīrusi, ar ko atšķiras no baktērijām. Ir arī vienkārši video, kur tev ar sausu matemātiku izskaidro, kāpēc maska ir efektīva,” saka Miks.

Pirms nedēļas LTV ar savu stāstu dalījās Rita. Pēc šī sižeta viņa internetā saņēma daudz necienīgu un uzbrūkošu komentāru.  Miku neuztrauc, ja līdzīgu reakciju izsauks arī viņa stāsts. Bet uz jautājumu, kādēļ piekritis publiski pastāstīt par savu inficēšanās pieredzi, viņš savā stilā atsmej – lai saņemtu no Sorosa 3 eiro un paciņu cepumu.