Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Latvija pirmā pasaulē palaiž «Google» un «Apple» kopīgo lietotni Covid-19 apturēšanai

LSM.lv, LTV ziņu dienests, 29.05.2020.

No piektdienas, 29. maija, Latvijas iedzīvotājiem pieejama lietotne “Apturi Covid”, kas ir pirmā šāda veida lietotne, kas bāzēta “Google” un “Apple” sadarbībā un brīdinās, ja bijis kontakts ar inficētajām personām, tādā veidā palīdzot pārraut inficēšanās ķēdes. Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzsvēra, ka cīņai ar Covid-19 ir svarīgi, lai mēs visi lietotu šo lietotni.

Lietotnes izstrādē iesaistījās aptuveni 100 cilvēki, gan zinātnieki, gan no informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumiem, no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Valsts prezidenta kancelejas un citi.

Lietotne informēs par kontaktiem

Lietotnes izmantošana būs brīvprātīga. Iedzīvotāji varēs to bez maksas lejuplādēt “Apple store” un “Google play”.

“Web & Mobile” risinājumu izstrādes kompānijas “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile stāstīja, ka pēc lietotnes lejuplādēšanas telefonā ir jāieslēdz kontaktu paziņošanas funkcija, lai ierīce varētu fiksēt kontaktus.

Lietotne fiksēs kontaktus, kas bijuši 2 – 4 metru tuvumā ilgāk nekā 15 minūtes.  Ja kāds no kontaktiem būs inficējies ar Covid-19, lietotne par to paziņos, uzreiz informējot arī par ieteicamo rīcību.

Lietotne piedāvā norādīt savu telefona numuru, ko izstrādātāji arī iesaka darīt, jo tad gadījumā, ja lietotājs bijis kontaktā ar inficēto personu, ar viņu varēs sazināties SPKC speciālisti. 

Uzstādījumos varēs ieslēgt atgādinājumu, kas reizi dienā atgādinās, ja lietotājs būs izslēdzis “Bluetooth” vai kontaktu fiksēšanu.

Dati tiks saglabāti šifrētā veidā – tādēļ nevienam no mums nebūs pieejama citu lietotāju informācija. Taču, ja kāds izrādīsies Covid-19 pozitīvs, tad SPKC viņam izsniegs īpašu kodu. Ievadot to lietotnē, visas pēdējo divu nedēļu kontaktpersonas saņems brīdinājumu, ka bijušas saskarsmē ar iespējamu vīrusa nēsātāju.  

Zeile stāstīja, ka kods ir aktīvs īsu brīdi un pēc aktivēšanas nav izmantojams, tas ir pietiekami sarežģīts, lai to nevarētu vienkārši uzlauzt.  

Zeile aicināja izmantot lietotni, jo, piemēram, tā var pabrīdināt par to, ka esi bijis kontaktā ar inficēto personu, un tu vari izlemt tajā vakarā nebraukt ciemos pie mammas, bet iepriekš šādas iespējas nebija.

Izstrādātāji arī plāno tuvākajā laikā publicēt lietotnes pirmkodu, tas būs tikai pašas lietotnes kods. 

“Latvijas Mobilā telefona” prezidents Juris Binde uzsvēra, ka lietotne nodrošina privātumu, tā neapstrādā datus, kas nav nepieciešami vienam mērķim – kontaktu fiksēšanai, šie dati nav pieejami citām valsts, pašvaldību institūcijām vai komerciālajiem mērķiem, lietotne pilnībā respektē cilvēka privātumu un personas datus.   

Lietotnes izstrādē nav izmantots ne cents no valsts budžeta.

Lietotne ir droša, tā neievāc GPS datus: viedtālruņi, kuros ir uzstādīta šī lietotne, ar "Bluetooth” – neliela rādiusa bezvadu saziņas tehnoloģijas, ko izmanto viedtālruņos, bezvadu austiņās un viedpulksteņos – palīdzību apmainās signāliem jeb digitāliem “rokasspiedieniem”, kas tiek uzglabāti lietotāja tālrunī šifrētā veidā.

Ar lietotāja piekrišanu un tikai tad, ja konstatēta saskare ar Covid-19, SPKC būs pieejami šādi dati: tālrunis, saskares datums, signāla stiprums un saskares ilgums. Taču lietotne nesaņems un neglabās informāciju par lietotāju atrašanās vietu un precīzu kontakta laiku.

Savukārt SPKC, ātri saņemot iespējamo kontaktpersonu informāciju, varēs apsteigt Covid-19 un efektīvāk kontrolēt iespējamos slimības uzliesmojumus nākotnē.  

Latvija - pirmā pasaulē;  lietotne gan nebūs pieejama vecākajās ierīcēs

“Web & Mobile” risinājumu izstrādes kompānijas “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile atzina, ka lietotnes izmantošanai vajadzēs jaunāko operētājsistēmas – IOs vai “Android” – versiju, un ne visiem lietotājiem tā būs pieejama, tāpat būs ierobežojumi tālruņu modeļiem, tā nestrādās uz vecākām ierīcēm. Iespējams, būs arī citi gadījumi, kad lietotni nevarēs izmantot.

Tā ir inovācija, Latvija ir pirmā, kas izmanto “Apple” un “Google” sadarbības platformu, un ir apzinātas nepilnības, un Latvijas izstrādātāji ir kontaktā ar  “Apple” un “Google”, lai tās risinātu, stāstīja Zeile.

No tehnoloģiju viedokļa tā ir inovācija, mēs esam pirmie, un pirmie saskārāmies ar visiem izaicinājumiem izstrādes laikā, atzina Zeile.

Latvija ir pirmā, kas izveidoja universālo lietotni ar globālu pielietojamību, un mēs varēsim dalīties ar citām valstīm, piedāvāt šo risinājumu viņu vajadzībām, norādīja “Latvijas Mobilā telefona” prezidents Juris Binde.

Līdzīgas lietotnes izstrādātas un ar dažādiem panākumiem lietotas Singapūrā, Austrālijā, Itālijā, Polijā, Igaunijā un citās pasaules valstīs. Taču Latvija kļuvusi par vienu no pirmajām, kas izmanto jauno "Apple" un "Google" izstrādāto programmatūru kontaktu fiksēšanai.  

"Ir zināms, ka tieši šo tehnoloģiju pasaulē izmanto, uz tās būvē lietotnes, bet neoficiāla informācija ir, ka mēs viņu esam pirmie izstrādājuši un gatavi publicēt. Respektīvi mēs viņu esam izstrādājuši pirmie," sacīja Zeile. 

Kariņš aicina visus izmantot lietotni “Apturi Covid”

Kariņš sacīja, ka Latvijai pašlaik izdevies veiksmīgi ierobežot slimības izplatību, bet diemžēl neviens vēl nav izgudrojis ne zāles, ne vakcīnas pret Covid-19, bet mēs nevaram mūžīgi iesaldēt ekonomiku, mums tā jāiedzīvina atkal, neskatoties uz vīrusu.

Mums jāiemācās gudri sadzīvot ar Covid-19, uzsvēra premjers, norādot, ka tas nozīmē turpināt ievērot distanci, mazgāt rokas, nepieskarties sejai un tagad arī izmantot šo jauno lietotni.

Lai šī aplikācija nodrošinātu slimības izplatības ierobežošanu, svarīgi, lai mēs visi to izmantojam, sacīja Kariņš.

Kariņš uzsvēra, ka ar šo lietotni Latvijas IKT speciālisti pierāda, ka mēs spējam ātri reaģēt un izgudrot noderīgus risinājumus. 

Premjers arī uzsvēra, ka šī ir brīvprātīgā uzņēmēju un zinātnieku iniciatīva, un pateicās cilvēkiem, kuri to izveidoja un ne tikai mīl savu valsti, bet liek lietā savas zināšanās, lai palīdzētu valstij, kad tas nepieciešams.  

Sabiedrības līdzdalībai ir liela nozīme

Slimību profilakses un kontroles (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta Infekciju slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa uzsvēra, ka ir pāragri domāt, ka viss ir labi un mēs varam atgriezties ierastajā dzīvē.

Iepriekš ar savlaicīgiem lēmumiem un sabiedrības līdzdalību mēs neļāvām saslimstības vilnim velties pāri Latvijai, kā tas notika citās valstīs, bet arī sabiedrības iesaiste ir īpaši svarīga, un šī lietotne var palīdzēt pasargāt līdzcilvēkus, uzsvēra Dimiņa.

Viņa atgādināja, ka saslimušais var izdalīt vīrusu jau divas dienas pirms tam, kad viņam parādās kaut kādi simptomi, bet daudzos gadījumos inficētajam vispār nav nekādu simptomu.  

Dažādi modeļi rāda, ka pat gadījumā, ja lietotni izmantos 15 – 20% iedzīvotāju, tas būs liels atbalsts infekcijas ierobežošanai, tāpēc izstrādātāji cer uz sabiedrības apziņu, jo mēs visi gribam atgriezties normālā dzīvē, sacīja Binde.  

Taču izstrādātāji prognozē, ka lietotāju skaits būs krietni lielāks, jo Latvijas iedzīvotāji ir salīdzinoši prasmīgi jauno tehnoloģiju lietotāji un atbildīgi izturējušies pret epidemioloģisko drošību.

Pirmajās stundās pēc lietotnes palaišanas to lejupielādējuši jau vairāki tūkstoši lietotāju.

Lietotni jau izmanto Valsts prezidents

“Apturi Covid” savā telefonā lejupielādēja arī Valsts prezidents Egils Levits, informēja Valsts prezidenta kanceleja.

 

“Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kas izveidojusi šādu, demokrātiskiem principiem atbilstošu un brīvprātīgi lejuplādējamu aplikāciju. To ir radījuši talantīgi Latvijas prāti no vairākiem uzņēmumiem, līdzdarbojoties vairākām valsts iestādēm, arī Valsts prezidenta kancelejai,” sacīja Levits.

“Esam apliecinājuši, ka esam tāda valsts, kas pasaules mērogā ir tikusi teju vislabāk galā ar vīrusa ierobežošanu. Un nu mēs arī esam gudra valsts, kas prot apvienot tehnoloģijas ar sociālu labumu visai sabiedrībai. Es vēlos, lai mēs kopā turpinātu sargāt sevi, savas ģimenes un visus līdzcilvēkus. Mākslīgais intelekts ir jāvada, tas nedrīkst vadīt mūs. Šī aplikācija ir radīta tā, ka mākslīgais intelekts kalpo cilvēkam, mūsu visu veselībai un drošībai,” uzsvēra Levits.