Inga ar savu piemēru aicina nebaidīties runāt par garīgo veselību
"Panorāma" tikās ar jaunu sievieti, kura atklāti saka, ka Covid-19 laikā atsākusi iet uz psihoterapiju, jo nedrošība un trauksme ikdienā ir milzīga.
Inga Jerzjukova sevi sauc par trauksmainu cilvēku. Viņa ir filmu producente. Kā daudziem kultūras jomas cilvēkiem, arī Ingai pēdējie mēneši bijuši īpaši grūti. Gan ikdienišķi un finansiāli, gan vēl jo vairāk – sociālās izolācijas dēļ.
"Esot ieslēgtai visu laiku četrās sienās, man šķiet, ka tā daļa man bija visgrūtākā, tieši būt vienai ar savām domām caurām dienām un visu laiku uztraukties par to, kad būs nākamā alga, kad būs nākamie ienākumi un kad būs nākamie projekti. Tas ir arī mans sirds darbs. Man ļoti patīk to darīt. Un tev atņem to galveno, to mīļāko, kas tev ir dzīvē," stāsta Inga.
Rudenī ārstējusies no depresijas, šobrīd Inga apmeklē psihoterapiju.
"Tas man ļoti palīdz, jo tas noņem nost ļoti lielu daļu to domu, kuras tu dažreiz nespēj kontrolēt savā galvā. Un tad, kad tu pasaki skaļi, tad pašam bieži ir tāds "Aha" moments.
Tu kaut kā visu laiku tās domas mēģini noslāpēt, nolikt maliņā, kaut kur tumšā stūrītī. Un tad tev pašam ir nenormāli bail īstenībā bieži vien to teikt, un tu pat neapzinies, cik ļoti tev tās problēmas ir lielas, līdz brīdim, kad tu tās pasaki skaļi un sāc šķetināt vaļā," skaidro Inga.
Viņa nebaidās par garīgo veselību runāt atklāti. Inga par savu emociju kaleidoskopu raksta arī blogu. Sieviete saņēmusi neizpratnes pilnus komentārus par to, kāpēc tas nepieciešams, taču daudz vairāk atzinības un pateicības vārdus no svešiniekiem.
"Es to daru daudzmaz citu cilvēku dēļ, lai palīdzētu saprast, ka viņi nav vieni, palīdzētu izanalizēt un sākt domāt par garīgās veselības problēmām. Man šķiet, ka sabiedrība ir kļuvusi daudz atklātāka. Runājot ar saviem tuvākajiem draugiem un paziņām, es pat esmu sapratusi, ka daudzi vēršas pēc palīdzības. Diemžēl viņa nav visiem pieejama tā, kā gribētos. Un uz valsts apmaksātu terapiju ir daudz rindas, tāpat kā uz psihiatriem, bet jebkurā gadījumā pats sākums ir sākt par to runāt," saka Inga.
Viņai ikdienas trauksmi palīdz mazināt cilvēciskais kontakts, tāpēc, pat ņemot vērā visus ierobežojumus un neziņu, kas valda sabiedrībā, Inga uzsver – Covid-19 mums iemācījis sarunāties tuvāk.
"Covid ir padarījis attiecības starp cilvēkiem daudz cilvēciskākas.
Tas, ka mēs tiekamies divatā, nevis lielos baros, komunicējam viens ar vienu, ir parādījis un iezīmējis to, cik ļoti svarīgi ir draugi un ģimene un tā komunikācija ar viņiem. Īstenībā tas bieži vien palīdz, galvenais ir būt atklātam," uzsver Inga.
Trauksmē un depresijā ļoti palīdz strikts ikdienas ritms, tāpēc Inga ļoti priecājas, ka kino nozarē sasalums mazinājies un viņai jau plānā pirmie filmēšanas projekti.