Pārlekt uz galveno saturu
2023. gada maijā Pasaules veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā.

Informācija mājaslapā vairs netiek regulāri atjaunota.

Gandrīz detektīvs jeb epidemiologa darba ikdiena

Avots: LSM.lv, LTV Ziņu dienests, 26.05.2020.

Nereti gadās, ka ar koronavīrusu inficēts cilvēks var būt bijis tik aktīvs, ka par spīti aizliegumiem tikties viņa kontaktpersonu lokā ir ne vien ģimene un darba kolēģi, bet arī vairākas draugu ģimenes, zobārsts un daudzi citi.

Ir pienākuši šī rīta rezultāti no laboratorijas, un sākas Sigitas Geidas darba diena. Viņa zvana tiem, kam analīzes ir pozitīvas, apziņo inficētā ģimenes ārstus un meklē kontaktpersonas. "Ā, jūs vēl esat darbā? Tad jums nekavējoties jāpamet darba vieta un jādodas uz mājām," kādam pacientam saka Geida.

Epidemioloģe stāsta, ka viņas praksē nav sastapti cilvēki, kuri sāktu raudāt, taču ir bijuši dažādi citi gadījumi - piemēram, lamāšanās. "Bet ir plus mīnus sagatavoti, ka būs pozitīvs tas tests," saka Geida.

Pacientu aptauju visās valstīs veic vienādi. Noskaidro personas datus, darba vietu un saslimšanas datumu. Lai saprastu, cik daudzi šajā laikā ir satikti. "Ja viņš saka, ka ir saslimis jau divas nedēļas, tad to loks ir daudz, daudz plašāks. Viena mājsaimniecība tā būs noteikti, ja ir darba vieta, kolēģi no kabineta arī 100% būs kā tuvas kontakpersonas. Kolēģi 1. stāvā - kontakts nebūs nozīmīgs un netiks iekļauti," saka Geida.

Liels saslimušo skaits vienā darba vietā parasti gan liecina, ka pārāk cieši dalīts kafijas aparāts vai pat viens auto. "Kopīga atpūtas istaba, kopīga ēdnīca un laikam varētu būt transports, ar ko kopā brauc un uz mājām," stāsta epidemioloģe.

Sigita apzvana arī visus tos, kurus inficētais min kā ciešas kontaktpersonas. Šiem cilvēkiem arī jāizolējas un jāveic analīzes. Runājot pa telefonu paiet visa diena.

"Vakar man bija četri pozitīvie, un tas aizņēma visu dienu, jo viss atkarīgs no kontaktpersonu skaita. Viens man dienas gaitā zvanīja, ka atcerējās – bijis pie stomatologa, pie drauga remontu taisījis, pirmajā sarunā minēja tikai savu ģimeni. Par darba vietu viss bija skaidrs," saka Geida.

Bieži vairāk par paša veselību pacientus uztrauc mājdzīvnieku iespējamā inficēšanās. Lai gan pagaidām zināms tikai par saslimušām ūdelēm Nīderlandē un dažiem kaķiem, cilvēki savus mīluļus aplaist negrib.

"Mājdzīvniekus bieži uzskata par ģimenes locekļiem. Saka - sieva, bērns un man ir trīs suņi. Jā, mēs rakstām. Jo mēs nezinām, kurā brīdī tas mums varētu būt noderīgs. Jūs viņu barojiet, bet atturieties no fiziskā kontakta. Ko darīt ar papagaili, ko darīt ar žurkām? Nu, mājdzīvnieku ir daudz," pauž speciāliste.

Sigita ir optimiste. Viņa tic, ka mazgājot rokas un klausot pārējos ieteikumus, Latvija tiks galā:"Es pati visu laiku domāju, ka jābūt labi! Nu nebūs tā, ka netiksim galā!"