Pārlekt uz galveno saturu
Covid-19 izplatības ierobežošanai ārkārtējā situācija Latvijā spēkā līdz 2020. gada 9. jūnijam. Fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi joprojām jāievēro!
Covid-19 aktualitātes

Ārstiem un medicīnas darbiniekiem

Veselības aprūpes organizēšana un atbalsts medicīnas darbiniekiem

Lapa tika atjaunota: 13.05.2020

Kā definēt Covid-19 infekcijas gadījumu?

Pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles (ECDC) ieteikuma par aizdomīgu gadījumu tiek uzskatīts pacients ar akūtu elpceļu infekciju neatkarīgi no smaguma pakāpes, kurš 14 dienas pirms slimības sākuma uzturējies ārvalstīs vai bijis tuvā kontaktā ar apstiprinātu Covid-19 infekcijas gadījumu. Uzzini vairāk.

Kādi ierobežojumi šobrīd attiecas uz veselības aprūpes pakalpojumiem?

Ārkārtējās situācijas laikā veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana bija ierobežota, taču mazinoties Covid-19 izplatībai Latvijā, pakāpeniski tiek atsākta ārstniecības pakalpojumu sniegšana. 

No 29. maija ārstniecības iestādes var nodrošināt arī visus dienas stacionārā sniegtos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus. Tāpat kā iepriekš ir pieejamas konsultācijas, izmeklējumi un arī dienas stacionāra pakalpojumi, piemēram, plānveida operācijas vai invazīvās manipulācijas, nešķirojot noteiktu vispārējās anestēzijas metodi. Par to, kādi veselības aprūpes pakalpojumi un ar kādiem nosacījumiem, pašlaik tiek sniegti, vari uzzināt Veselības ministrijas mājas lapā.  

No 3. jūnija visi veselības aprūpes pakalpojumi būs pilnībā atjaunoti, kad pilnībā tiks atļauts veikt arī visus plānveida stacionāros pakalpojumus. Tomēr tas nekādā ziņā nemaina to, ka arī pēc 3. jūnija ārstniecības iestādēs būs jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi un jāizvairās no drūzmēšanās.

Ja pacientam ir hroniska saslimšana, veselības aprūpe iespēju robežās jānodrošina attālināti.

Vienlaikus ārstniecības iestādēm ir jāievēro vairāki piesardzības pasākumi:

 • minētos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus var sniegt laikā no plkst. 9:00 līdz 16:00, nodrošinot atsevišķu pacientu plūsmu
 • jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaicīgi uzturas ārstniecības iestādes telpās
 • jānosaka precīzs ierašanās laiks veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai
 • ārstniecības iestādēs gan mediķiem, gan pacientiem jānodrošina individuālie aizsardzības līdzekļi
 • pēc katras pacienta vizītes jāveic dezinfekcijas pasākumi. 

Attiecībā uz plānveida operācijām vai invazīvajām manipulācijām pacientam ne vēlāk kā 48 stundas pirms pakalpojuma saņemšanas jābūt veiktam COVID-19 testam, kuram jābūt negatīvam. 

Ārstniecības iestādēm iespēju robežās sākotnēji jānodrošina veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana tiem, kuriem iepriekš pieraksts tika atcelts ārkārtējās situācijas dēļ. 

Līdz ārkārtējās situācijas atcelšanai obligātās veselības pārbaudes strādājošajiem nav jāveic, izņēmums ir personas, kas nodarbinātas bīstamos apstākļos. Uzzini vairāk.

Noderīgi resursi:

 • Ieteikumi par kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi, medicīnisko novērošanu Covid-19 infekcijas gadījumā. Uzzini vairāk.
 • Vairāk informācijas medicīnas personālam par rīcību Covid-19 pandēmijas apstākļos Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē. Uzzini vairāk.
 • Pasaules veselības organizācijas rekomendācijas par Covid-19 medicīnas personālam angļu valodā. Uzzini vairāk.
 • Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumi angļu valodā. Uzzini vairāk.

Atbalsts ārstiem:

 • Ārstniecības personas, epidemiologi, sabiedrības veselības speciālisti un citi, kuri tieši iesaistīti Covid-19 izplatības mazināšanā, trīs mēnešu garumā saņems piemaksas pie atalgojuma. Uzzini vairāk.
 • Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sniedz profesionālu atbalstu mediķiem. Uzzini vairāk. (Tālrunis: 29335984 , katru darbadienu 09:00-17:00).
 • Krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” psiholoģiskais atbalsts mediķiem un policistiem. Uzzini vairāk. (Pieteikšanās pa tālruni: 24551700, katru darbadienu 09:00-17:00).

Atsauce uz pirmavotu

Slimību profilakses un kontroles centrs