Pārlekt uz galveno saturu
Latvijas Republikas teritorijā no 9. novembra līdz 6. decembrim tiek izsludināta ārkārtējā situācija

Personām, kas vēlas ierasties Latvijā

Atgriešanās iespējas

Lapa tika atjaunota: 06.11.2020

Pašlaik rīcība pēc atgriešanās no ārvalstīm ir atkarīga no tā, kādi ir saslimstības rādītāji valstī, kurā uzturies: ja pēdējo 14 dienu laikā esi bijis ES, EEZ vai citā atsevišķajā valstī, kurā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 50 cilvēkus (saraksts pieejams šeit) vai esi uzturējies trešajā valstī, Latvijā tev būs jāievēro pašizolācija. Ja atgriezīsies Latvijā no ES, EEZ vai citas atsevišķās valsts, kurā minētais rādītājs nepārsniedz 50 cilvēkus, pašizolācija nebūs jāievēro. Taču, ja maršrutā no “drošās” valsts, tranzītā šķērsosi “nedrošo valsti”, tad pašizolācija būs jāievēro, līdz ar to, lai izvairītos no nepieciešamības ievērot pašizolāciju, jāizvēlas drošs atgriešanas maršruts.

Šobrīd nav daudz tādu valstu, kurās jāievēro tikai standarta piesardzības pasākumi. Lielākoties pēc atgriešanās no ārvalstīm ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kā arī jārēķinās, ka ar īpaši skartajām valstīm Latvijai nav tiešo starptautisko reisu.
 
Ārlietu ministrija neplāno repatriācijas reisus, taču pēc pieprasījuma izskata tūrisma kompāniju iesniegumus par nepieciešamību saskaņot čārtera lidojumus tiem tūristiem no Latvijas, kuri nonākuši organizētos braucienos valstīs, no kurām atgriešanās vairs nav iespējama.

No 16. jūlija visiem starptautisko pārvadājumu pasažieriem pirms ieceļošanas Latvijā būs jāiesniedz pārvadātājam aizpildīta anketa, norādot pēdējo 14 dienu laikā apmeklētās valstis, kontaktinformāciju un izvēlēto adresi, kur paredzēts aizvadīt divu nedēļu pašizolācijas laiku, kā arī apliecinot, ka ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošība pasākumus. Informācija par pasažieriem, kuri ir bijuši Covid-19 plaši skartās valstīs, tiks nodota Valsts policijai pašizolācijas kontrolei, bet par pārējiem pasažieriem – Slimību profilakses un kontroles centram, lai nepieciešamības gadījumā operatīvi apzinātu iespējamās kontaktpersonas.

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu tiek veikti uz Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē publicētajām valstīm, kurās reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas nerada nopietnus sabiedrības veselības apdraudējumus.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”  ir aizliegta personu un transportlīdzekļu kustība caur ES ārējās robežas robežšķērsošanas vietām no/ uz SKPC tīmekļvietnē publicētajām valstīm, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, izņemot kravu pārvadājumus. Ja persona pēdējo 14 dienu laikā uzturējusies kādā no Centra tīmekļvietnē publicētajām valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, viņa nodrošina pašizolāciju dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā 10 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts.

Informācija par Covid-19 izplatību, kā arī piesardzības un profilakses pasākumiem pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā

Detalizētus ceļojuma brīdinājumus par atsevišķām valstīm var skatīt šeit. Šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ Ārlietu ministrija aicina vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. 

Ārlietu ministrija joprojām aicina būt atbildīgiem un rūpīgi apsvērt nepieciešamību doties ārvalstu braucienā, jo sevišķi ārpus Baltijas valstīm. 

Ja tomēr nepieciešams doties uz ārvalstīm, Ārlietu ministrija aicina:

  • ievērot SPKC ieteikumus neceļot uz valstīm, kurās ir augsti saslimstības rādītāji, un izvērtēt brauciena nepieciešamību uz valstīm, kurās tie ir vidēji;
  • rūpīgi apsvērt ārvalstu braucienu nepieciešamību personām ar hroniskām saslimšanām un senioriem;
  • visās valstīs vienmēr ievērot standarta piesardzības pasākumus: ievērot distanci no citām personām un roku higiēnu;
  • ņemt vērā, ka vietās, kurās pulcējas liels cilvēku skaits, ir pastiprināts infekcijas risks, tostarp, lidostās;
  • pirms brauciena iepazīties ar lidostu un pasažieru pārvadātāju prasībām Covid-19 ierobežošanai (obligāts sejas un mutes aizsegs, apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu u.c.);
  • iepazīties ar informāciju par dažādās valstīs noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem un citu aktuālo informāciju par attiecīgo valsti ceļojumu brīdinājumos vai portālā Re-open EU. Ja nepieciešama detalizētāka informācija par ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumiem, aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto attiecīgās valsts pārstāvniecību;
  • pārliecināties par atgriešanās iespējām, jo situācija starptautisko pasažieru pārvadājumu jomā ir mainīga, tostarp aviosatiksmē.

Pēc atgriešanās no ārvalstīm, kurās ir augsta saslimstība ar Covid-19, jāievēro 10 dienu pašizolācija. Ierodoties Latvijā ar pasažieru pārvadātāju reisu, jāaizpilda anketa.

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrija vienmēr stingri iesaka: 

Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook konts pieejams šeit

Uzzini vairāk!

Atsauce uz pirmavotu

Ārlietu ministrija