Pārlekt uz galveno saturu
Covid-19 izplatības ierobežošanai ārkārtējā situācija Latvijā spēkā līdz 2020. gada 9. jūnijam. Fiziskā distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi joprojām jāievēro!
Covid-19 aktualitātes

Personām, kas vēlas atgriezties Latvijā

Atgriešanās iespējas

Lapa tika atjaunota: 04.06.2020

Pašlaik rīcība pēc atgriešanās no ārvalstīm ir atkarīga no tā, kādi ir saslimstības rādītāji valstī, kurā uzturies: ja pēdējo 14 dienu laikā esi bijis ES, EEZ vai citā atsevišķajā valstī, kurā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 15 cilvēkus (saraksts pieejams šeit) vai esi uzturējies trešajā valstī, Latvijā tev būs jāievēro pašizolācija. Ja atgriezīsies Latvijā no ES, EEZ vai citas atsevišķās valsts, kurā minētais rādītājs nepārsniedz 15 cilvēkus, pašizolācija nebūs jāievēro. Taču, ja maršrutā no “drošās” valsts, tranzītā šķērsosi “nedrošo valsti”, tad pašizolācija būs jāievēro, līdz ar to, lai izvairītos no nepieciešamības ievērot pašizolāciju, jāizvēlas drošs atgriešanas maršruts.

Līdz ar speciālu airBaltic reisu īstenošanu uz arvien jauniem galamērķiem Ārlietu ministrija pašlaik neplāno repatriācijas reisus no Eiropas. Nacionālās lidsabiedrības airBaltic īstenotie galamērķi tiek noteikti, ņemot vērā epidemiologu izstrādātos kritērijus. Vienlaikus brīva personu kustība  Baltijā uzliek papildu atbildību visus lēmumus savstarpēji koordinēt ar Lietuvu un Igauniju. 

Lielbritānijā šobrīd saslimstības rādītāji ir ļoti augsti – tie neatbilst mūsu veselības ekspertu izvirzītajiem kritērijiem (25 saslimstības gadījumi no katriem 100 000), tādēļ reisi šobrīd nav iespējami. Akūtos un neatliekamos gadījumos pastāv iespējas atgriezties tranzītā caur citām valstīm.

Par to, kā ir jārīkojas pēc atgriešanas Latvijā, uzzini šeit.

Sākot ar 15.maiju, Baltijas valstu valstspiederīgie un personas, kurām ir tiesības uzturēties šajās valstīs, var pārvietoties Igaunijā, Latvijā un Lietuvā bez ierobežojumiem, ja:

  • persona pēdējo 14 dienu laikā nav bijusi ārpus Baltijas valstīm;
  • personai nav noteikta pašizolēšanās saistībā ar inficēšanos ar Covid-19 vai Covid-19 kontaktpersonas statusa dēļ;
  • ja personai nav elpošanas ceļu saslimšanas pazīmju. 

Polija ir atvērusi robežas pasažieru un vieglo automašīnu tranzītam. Poliju var šķērsot tranzītā  uz mītnes zemi: Latvijas, ES, EEZ un Šveices valstspiederīgie; starptautisko kravu pārvadājumu šoferi ar privāto auto. Polijas teritoriju ir atļauts šķērsot tranzītā ne ilgāk kā 12 stundu laikā. Aktuālā informācija par atvērtajiem Polijas robežpunktiem pieejama šeit (poļu valodā).

Informācija valstspiederīgajiem, kuri vēl ir ceļā

Lietuvā  iebraucot no ārvalstīm (izņemot Latviju un Igauniju), Lietuvas teritoriju ļauts šķērsot tikai tranzītā ar mērķi nokļūt Latvijā. Tranzīts atļauts bez apstāšanās. Ierodoties lidostā vai Klaipēdas ostā, jau iepriekš jābūt organizētam autotransportam tālākam ceļam uz Latviju. Policijas eskorts vairs nav nepieciešams. Preču pārvadājumiem ierobežojumi netiek noteikti. No 1. jūnija Lietuva ir atcēlusi robežkontroli uz Latvijas un Lietuvas robežas, turpmāk to varēs šķērsot jebkurā pārejas punktā, vienlaikus selektīvas pārbaudes var tikt veiktas.

Ar 18. maiju Igaunija ir atcēlusi ārkārtējo stāvokli valstī. Latvijas - Igaunijas robežu var šķērsot jebkurā robežšķērsošanas vietā.

Minētā Baltijas valstu vienošanās par iedzīvotāju braucieniem neietekmē citu valstu noteiktos ieceļošanas ierobežojumus Latvijas valstspiederīgajiem. Ar citu valstu piemērotajiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem var iepazīties šeit.

No 3. jūnija personas, kuras ieceļo Latvijā no ES, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm un Šveices Konfederācijas, kurās saslimušo skaits uz 100 000 divu nedēļu laikā nepārsniedz 15, tiek atbrīvotas no 14 dienu pašizolācijas. Epidemioloģiskie dati par visām Eiropas valstīm katru piektdienu tiks publicēti Slimību kontroles un profilakses centra tīmekļvietnē.

Ārpus Eiropas palikušo Latvijas valstspiederīgo ceļotāju atgriešanās

Ārlietu ministrija (ĀM) turpina darbu, lai palīdzētu atgriezies tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kas palikuši ārpus ES. Ņemot vērā to, ka ES valstu repatriācijas reisu skaits no trešajām valstīm sarūk, ĀM aicina tos, kas dažādu iemeslu dēļ nav izmantojuši līdzšinējos reisus, izmantot iespējas atgriezties Eiropā ar komerclidojumiem, kas pakāpeniski atsākas vai ir epizodiski pieejami no uzturēšanās vietas trešajā valstī uz starptautisku lidostu vai tieši uz Eiropu, un tad -  pieejamos reisus uz Rīgu, Tallinu vai uz Minsku, lai tālāk atgrieztos Latvijā pa sauszemi.

Arī Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic ir paziņojusi par speciālu lidojumu grafiku no Eiropas pilsētām, sākot ar 18.maiju. Līdz ar to vairs nav nepieciešams pielāgot lidojumu uz Eiropu repatriācijas lidojuma datumam no Eiropas uz Rīgu. Biļešu rezervācija airBaltic pa tālruni +371 67 20 77 71.  Tāpat ar 15.maiju tiek atsākti starptautiskie pasažieru gaisa, jūras, autobusa un dzelzceļa pārvadājumi Baltijas valstu starpā, kā arī ar satiksmes ministra atļauju reisi ārpus Baltijas valstīm, un pēc ierašanās Latvijā nokļūšanai mājās drīkst izmantot sabiedrisko transportu (jālieto mutes un deguna aizsegs).

Ārpus Baltijas valstīm reisi notiek tikai ar īpašu satiksmes ministra atļauju, kad iesaistītas visas atbildīgās institūcijas un izvērtēti visi saistītie apstākļi.

Detalizētāka informācija par airBaltic reisiem un atsevišķiem čārterreisiem, kuriem atļauju devis satiksmes ministrs, ir pieejama Satiksmes ministrijas mājaslapā.

Pasažieri ar parakstu apliecina, ka pēc atgriešanās ievēros 14 dienu pašizolāciju norādītajā adresē un novēros veselību. Pasažieru parakstītās anketas nodod Valsts robežsardzei un Valsts policijai turpmāku kontroles pasākumu organizēšanai.

Aicinām nekavēties un izmantot visas pastāvošās lidojumu iespējas, jo pandēmijas izraisītie ierobežojumi var tikt atjaunoti.

Ja nepieciešams finansējums aviobiļešu iegādei un nav citu palīdzības saņemšanas iespēju,  var noformēt valsts materiālās palīdzības aizdevumu (tas jāatdod 3 mēnešu laikā). Lūdzam sazināties ar Ārlietu ministriju, rakstot uz palidziba@mfa.gov.lv, formalitāšu nokārtošanai.  Ja Latvijas valstspiederīgais neizmanto e-parakstu un ja uzturēšanās valstī nav Latvijas diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības vai goda konsula, materiālās palīdzības noformēšanai būs nepieciešams iesaistīt citas ES valsts pārstāvniecību, kas var aizņemt papildus laiku.

ĀM joprojām aicina būt atbildīgiem un rūpīgi apsvērt nepieciešamību doties uz ārvalstīm ārkārtējās situācijas apstākļos.  Latvijas valstspiederīgos, kuriem šajā laikā nepieciešama konsulārā palīdzība, ĀM aicina sazināties ar Latvijas vēstniecību konkrētajā valstī vai zvanīt uz  konsulārās palīdzības diennakts tālruni +371 26 33 11, kā arī  sūtīt  e-pastu uz palidziba@mfa.gov.lv .

Atsauce uz pirmavotu

Ārlietu ministrija